Má banka právo rozhodovat o Fondu oprav?
Dobrý den,
developer požádal banku o úvěr za účelem založení bytového družstva a
postavil domky. Smlouvu s bankou jsme obdrželi až po podepsání smluv
o pronájmu – koupi domků. Banka si ve smlouvě vyhrazuje právo stanovit
Fond oprav- 100 Kč/m2, zároveň však my nemáme možnost s tímto fondem
disponovat – pokud je třeba něco opravit, musíme žádat o souhlas banku
a na ní záleží, zda peníze uvolní. Připadá nám to zvláštní, je to
naše družstvo a naše peníze. Můžete nám poradit?
družstevník = nájemník ; vlastník = majitel
Nevlastníte, jen bydlíte a platíte předepsané nájemné určené nájemní smlouvou a stanovami.
Přečtěte si základní dokumenty – tam máte uvedené k čemu jste se vstupem do družstva zavázala.
Bea napsala: „Připadá nám to zvláštní, je to naše družstvo a naše peníze.“
V tom se velmi mýlíte. Nejsou to žádné „vaše peníze“. Jsou to peníze družstva, které si v účetnictví vytváří svůj fond oprav. Nepřivlastňujte si cizí majetek. Jste pouhý nájemce a člen právnické osoby. Družstevní peníze ani družstevní nemovitosti Vám nepatří.
lake
Asi jsem se špatně vyjádřila. Jsem také družstevník, je nás 16, dalších 16 členů domky odkoupilo. Ptám se za družstvo, jestli banka může rozhodovat o penězích, které si do Fondu oprav vkládáme my – družstevníci. Pokud se jí oprava nezdá, nepovolí ji. Peníze vkládáme, proto se ptám.
Už jsem Vám odpověděl. Fond oprav vytváří družstvo z vlastních zdrojů (nejspíše z vybraného nájemného). Nebo z příspěvků členů družstva. Prostředky na fondu oprav jsou prostředky bytového družstva. Nejsou to v žádném případě ani Vaše peníze, ani peníze žádného z členů družstva. Čemu na tom nerozumíte?
Ptáte se zda banka může rozhodovat o užití prostředků družstva, které jsou účelově vázány ve fondu oprav. Na to se neptejte nás; my neznáme obsah smlouvy mezi bankou a družstvem. Snad abyste si tu smlouvu přečetla, mnohé se Vám objasní.
lake
Tak konkrétně: Od prosince 2012, kdy jsme se stěhovali do domu, byly problémy s vodou – vždy jeden trojdomek má společnou jednu studnu. Stejný problém má další trojdomek. Ukázalo se, že vrty nejsou dostatečně hluboké a pramen nemá dostatečnou vydatnost pro 3 rodiny. Museli jsme si dát provést prohloubení vrtů na vlastní náklady – tj. z peněz, které jsme museli vydat my – družstevníci. Banka zakázala použít peníze z fondu oprav. Smlouvu znám zpaměti – říká se v ní pouze, že si banka vymiňuje fond oprav – 100 Kč/m2. O tom, že o něm nesmíme rozhodovat my, se tam nic neříká. Banka s námi – členy – odmítá komunikovat, jedná pouze s předsedou, který nám vždy tlumočí její vzkaz – že o penězích z fondu oprav rozhoduje ona – tedy banka. Nyní zde bydlíme téměř 3 roky, objevuje se jedna závada za druhou a přestože platíme fond oprav, musíme si tyto závady hradit sami a to přestože je záruka 5 let. Nejedná se o běžné závady v domácnosti – například na stěnách je plíseň, se střechy padají tašky, dveře nejdou zavírat.Co tedy můžeme dělat?
Paní Beo, fond oprav zpravidla je – jak již název napovídá – určen na opravy majetku družstva.
Družstvo, které vytváří fond, je povinno mít schválená pravidla pro tvorbu a použití tohoto fondu. Takže si zjistěte, zda lze prostředky použít pouze na opravy, nebo i na technické zhodnocení; prohloubení studny a zvýšení její vydatnosti není opravou, nýbrž právě technickým zhodnocením majetku).
Tvrzení předsedy o požadavcích banky považuji za absurdní. Stejně tak považuji za absurdní, že v čele družstva nadále trpíte osobu, která není schopna reklamovat vady staveb ve vlastnictví družstva a navíc nesmyslně blokuje použití fondu oprav družstva k účelu, ke kterému je vytvářen.
lake
Díky za odpověď. Předseda se snaží oddalovat řešení, jak to jen jde. A ještě dotaz – ohledně vody. Chtěli jsme po družstvu, které to údajně vyžadovalo po developerovi, doklady ohledně studny – povolení, vydatnost pramene. Developer nereaguje a na naše doporučené dopisy, jako jednotlivců, zásadně neodpovídá. Zbývá nám zřejmě jen soud a to je problém – přestože platíme kromě fondu oprav a tak zvaný rezervní fond, družstvo prý nemá peníze, jen za vrty a další zkušební vrty muselo družstvo zaplatit 71.000 Kč. Situace je pro nás dost zoufalá, kromě těchto problémů jsou i problémy z daně z převodu nemovitosti a každý z družstevníků by měl místo přibl. 13.000, což jsme platili dosud, platit víc než 16.000, prý jsou nedoplatky i za rok 2013 – vyúčtování ale nemáme, prý nejsou podklady. Jsme z toho už dost zoufalí, sháníme právníka, sehnali jsme jednoho, ale když viděl složitost a náročnost případu. zastupování odmítl. Takže hledáme dál, ale bohužel si nemůžeme dovolit dát 3000 Kč za konzultaci.
Poslední komentáře