List vlastníků a Prohlášení vlastníka
Dobrý den, potřebovala bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Prohlášením vlastníka a Listem vlastníka (LV). Ptám se z důvodu, kdy žádám o hypotéční úvěr u Komerční banky (družstevní byt, kdy po splacení malé zbytkové části anuity bude převeden do OV). Banka chce prohlášení vlastníka, makléř mi tvrdí, že bance musí stačit LV. Jak se tyto dokumenty liší, je něco navíc v Prohlášení vlastníka oproti LV? LV již jinak od makléře mám. Děkuji Zora
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na podobné téma. V prohlášení vlastníka máme povinnost rozdělit společný pozemek SVJ na dvě části a jednu část, která neleží pod domem, ale pod nezkolaudovanou garáží , musíme následně prodat za 100 Kč vlastníkovi jedné jednotky – stejné ustanovení mám i v kupní smlouvě. 3 roky od podpisu smlouvy se nic nedělo, nebytovou jednotku s tímto právem koupila jiná firma a začíná toto vymáhat. Chci se zeptat, jak je tato situace právně vymahatelná. Jak rozdělení pozemku tak i samotný prodej za předem stanovenou cenu. Existuje nějaké promlčení?
Pane Steve,
podle Vašeho popisu SVJ - právnická osoba vlastní určitý pozemek. Dále píšete, že jiné osoby (vlastníci jednotek v domě) převzaly v kupních smlouvách závazek rozdělit tento CIZÍ pozemek a jeho část prodat.
Snad je i Vám jasné, že vlastníci jednotek nemají žádná práva nakládat s pozemkem náležejícím někomu jinému. Závazek uvedený v jejich kupních smlouvách je tedy absolutně neplatný pro nemožnost plnění.
lake
A není problém, že stejné ustanovení je i v Prohlášení vlastníka, bylo sepsáno, když dům vlastnila jedna firma. Navíc jsou tam ustanovení, jako jaká má být výše příspěvku na správu 10 Kč/m2 (mylně je tam uvedeno, že do fondu oprav), že se správce má střídat každé dva roky – podle bytových jednotek. Stanovy máme dle vyhlášky, tudíž nic takového tam není. Jaká je „právní síla“ prohlášení vlastníka?
Zoro,
pokud si nějaký „makléř“ honí ego na tom, že jen on ví, co musí bance stačit, tak pozor na něj, asi problematice moc nerozumí. Banka si může svobodně požadovat co chce a Vy máte svobodu v tom, že si u této banky úvěr nevezmete.
Banka chce asi Prohlášení vlastníka, aby se ubezpečila, že je již družstevní dům rozdělen na jednotky.
Setkal jsem se s podvodnými realitními makléři, kteří zájemcům tvrdili, že se družstevní byty budou do roka převádět do vlastnictví a že hypotéku lze pohodlněji získat až po převodu, ať si tedy zájemci seženou peníze zatím jinde. Že po převodu jim s hypotékou pomohou. A to vše v situaci, kdy družstvo, zcela moudře, žádný převod do vlastnictví nechystá.
Jak vypadá LV dotyčného družstva zjistíte elektronicky zdarma na KN.
Co obecně obsahuje (má obsahovat) Prohlášení vlastníka, zjistíte v § 4 zákona o bytech (nahoře v Legislativa). Co obsahuje konkrétní Prohlášení vlastníka můžete zjistit u představenstva či na KN.
Já bych se spíš zajímal o účetní závěrku družstva. Měla by být na www.justice.cz
Hledal bych jak je družstvo zadlužené, jaké má pohledávky a závazky atd.
Vy si toho „makléře“ nějak platíte?
Hezký den!
Pavel
V Prohlasnei vlastnika se dozvite vsechno o celem dome, co je spolecne atd. V Listu vlastnika se dozvite jen mene veci o jedine jednotce. Doporucuji zjistit zda dum nema hypoteku, nevyresene spory apod.!!! Navstivte predsedu spolecenstvi, jake maji plany, rekonstrukce, pujcky atd.!
Banka je na rozdíl od vás velice chytrá. Neznáte-li prohlášení vlastníka, kupujete zajíce v pytli. Časem zjistíte, že máte v pytli třeba chcíplou slepici a nebudete se stačit divit.
Poslední komentáře