Likvidace bytového družstva převod do společenství vlastníků

Vložil Petr 3 (bez ověření), 15. Leden 2015 - 23:00 ::

Dobrý večer, nebo den, všem. Mám dotaz. Jsem členem bytového družstva, rozhodli jsme se pro zrušení družstva a vznik společenství. Družstvo má dům s 8 byty. Družstvo má 12 lidí s členskými právy a právem nájmu na 6 bytů. Dva byty družstvo pronajímá nečlenům. V katastru nemovitostí už máme vložené prohlášení vlastníka . Jaké je nejlepší řešení pro zbylé dva byty, kdy 6 bytů bude ve vlastnictví bývalých členů družstva a dva byty zůstanou ve vlastnictví družstva :

  1. převést je na do vlastnictví na podíly vlastníkům těch 6ti bytů,

nebo

  1. družstvo tyto dva byty prodala, resp. členská práva a následně pak nové členy zapsat v katastru nem. jako majitele bytů,

ale

družstvo získá z prodeje členských práv nějakou sumu – zisk, ale co s ním – 12 členů družstva u 6ti bytů si nárokují rozdělení této finanční částky mezi ně. Lze se dohodnout o převedení této fin. částky také do správy domu společenství vlastníků, ale jak, by to pak v praxi vypadalo při rozpočítání zůstatku tzv.FO, protože by se vlastně částka rozpočítala podle velikosti bytové jednotky na všechny členy společenství, tedy na všech osm bytů.

Nebo existuje ještě nějaké jiné řešení této problematiky? Prosím o radu. Děkuji Petr 3

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krupp, 16. Leden 2015 - 20:46

    Petře, napsal jste..Lze se dohodnout o převedení této fin. částky také do správy domu společenství vlastníků…Jako co by to SVJ zaúčtovalo? Jako dar, jak napsal i lake? To není zrovna rozumné. Vraťte peníze členům a ať je pošlou jako zálohu nebo příspěvek. Jirka

    Vložil Marick (bez ověření), 18. Leden 2015 - 9:33

    Můžete mi prosím vysvětlit, jak chcete získané peníze vrátit resp. rozdělit členům? Zákona o obch.korporacích říká toto:

    §750 Zisk bytového družstva může být použit pouze k uspokojování bytových potřeb členů a k dalšímu rozvoji bytového družstva.

    Vložil lake, 16. Leden 2015 - 19:51

    Pane Petře, při Vámi popsaném scénáři směřujete k trojímu zdanění. To přece nechcete, že?

    1. BD prodá dvě jednotky a svůj příjem řádně zdaní.
    2. SVJ obdrží bez právního důvodu dar od BD a zdaní jej jako dar.
    3. SVJ z těchto peněz opraví či zlepší cizí majetek. Vlastníkům jednotek tím vznikne nepeněžní majetkový prospěch. Všichni jsou povinni jej vyčíslit, přiznat a zdanit.

    lake

    Vložil motolad (bez ověření), 16. Leden 2015 - 19:00

    majetek BD nemůžete někam převádět, to je majetek jeho a jeho členů k rozdělení. Pokud ho tito i jako vlastníci vloží do SVJ, je jejich právo, nikoliv povinnost. Pozor na hospodaření s péči hospodáře, mohlo byste narazit na trestní odpovědnost. Jsem předsedou jednoho SVJ a likvidoval jsem BD. Právní subjekt BD a SVJ majetkově nesouvisí. Jsou to zcela osamocené subjekty.

    Vložil Marick (bez ověření), 16. Leden 2015 - 14:12

    Shodou okolností se v našem BD zabýváme v zásadě stejnou otázkou a také mám ještě dost nejasností. Záleží totiž na mnoha okolnostech. Jak tato situace vznikla? Odhaduji, že při privatizaci původní členové zaplatili „něco navíc“ za zbývající 2 byty. Také záleží na konkrétním obsahu vašich stanov a na vztazích oněch 12 členů, na jejich očekávání a ochotě se dohodnout. Doporučuji konzultaci s vaší účetní nebo daňovým poradcem a právníkem.

    k bodu 1..

    • převod těchto jednotek do podílového spoluvlastnictví si nedovedu prakticky představit. Administrativně komplikované a hrozí pak riziko neshod spoluvlastníků a vznik patové situace.

    k bodu 2… nám byl doporučen tento postup

    • přijmout nového člena/členy za úplatu – nové členské vklady
    • peníze, kterými se původní členové podíleli na pořízení těchto bytů, vyplatit zpět těmto členům (sníží se jim hodnota jejich družstevních podílů).
    • převést všechny jednotky do vlastnictví členů
    • peníze co zůstanou v BD převést na nově vzniklé SVJ a tím minimalizovat likvidační zůstatek. Až poté poslat družstvo do likvidace.
    Vložil mija (bez ověření), 16. Leden 2015 - 9:36

    Omlouvám se,že nebudu reagovat na váš dotaz.Jste už krok před námi,jen bych se vás ráda zeptala,jak dlouho vám trvalo nechat udělat prohlášení vlastníka,jestli je lapší oslovit realitní kancelář nebo právníka a kolik cca vám to stálo.U nás je 32 bytů.Děkuji předem za vaši reakci

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".