Lhůta pro splnění rozsudku, předb. opatření, usnesení.

Vložil Holf (bez ověření), 29. Prosinec 2023 - 15:03 ::

Dokázal by někdo v krátkosti shrnout, jaké lhůty, resp. kdy pro jaký nařízení soudu se používají, kdy se používá do 3 dnů, a kdy se používá do 15 dnů?

Protože když mám platit, tak to je do 3 dnů od právní moci, ale když je před opatření, jak na to mají do 15 dnů od doručení. A to ještě to doručení mohou natahovat O 10 i více dnů, pokud poslední den lhůty vyjde na nepracovní den.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Holf (bez ověření), 31. Prosinec 2023 - 22:29

    otázka směřovala na to, proč v předběžku dal soudce žalovanému 15 dnů když navrhovány byly 3 dny, splnit to fyzicky lze za 3 minuty po doručení…

    Takže milý SVJ bude natahovat vyzvednutí to jest i přes 10 dnů, pak má ještě 15 dnů čas lážo plážo a pak teprve mohu exekuovat :-)

    Jde totiž o takovou blbost jakože odstranění staré jmenovky ze zvonkového tabla, které je pod zámkem, kdy předsedkyně v přechodu dělá 6 let schválnosti.

    Ještěže předběžko musí soud udělat do 7 dnů svátek nesvátek, když to tak čtu, asi je radno vyvarovat se komplikovaných žalob, bo soudce si může dělat co chce… Třeba soud o vrut, který šel až k NS.

    Vložil ? (bez ověření), 1. Leden 2024 - 16:05

    Nejprve jste šest let čekal a teď Vám vadí 15 dní?

    Vložil Odstranil (bez ověření), 1. Leden 2024 - 8:36

    „odstranění staré jmenovky ze zvonkového tabla“ (Vložil Holf (bez ověření), 31. Prosinec 2023 – 22:29)

    Buďte rád, že soud vyhověl. Taky mohl napsat, že nelze požadovat totéž, co je požadováno žalobou.

    Vložil Holf (bez ověření), 1. Leden 2024 - 15:39

    Děkuji za dobrou poznámku, to znám a mám ošetřeno.

    Otázka je jinde, Sudič odpovídá na pravomocná rozhodnutí, já se spíše ptám, kde (§) je popsána obvyklá lhúta ke splnění předběž. opatření

    A nebo (odkazy na) nějaká obdobná předběžná opatření, v majetkových věcech, abychom se podívali, jak se to obvykle dělá – máte nějaké odkazy na předběžná opatření?

    Třeba jsem zapomněl napsat, že časové náklady na splnění jsou 2 min., placená osoba odpovědná je neustále doma, a šmíruje všechno kamerama. Neví že není důvod dávat nepřiměřeně dlouhou lhůtu :)

    Děkuji.

    Vložil Sudič z výboru (bez ověření), 1. Leden 2024 - 19:46

    Tak se proboha naučte formulovat otázky. Jestli jste podobně zmateně napsal žalobu, nedivím se, že ji soudce odložil pod hromadou jiných spisů.

    Předběžné opatření je vykonatelné ihned doručením tomu, kdo má splnit povinnost (§ 76d osř). Pokud ale do výroku soudce dal nějakou lhůtu, můžete exekuční návrh podat až po ní.

    Jestli se soudíte o výměnu jmenovky na zvonku, tak jste barák magorů.

    Vložil Sudič z výboru (bez ověření), 29. Prosinec 2023 - 23:18

    Lhůta ke splnění povinnosti určené rozsudkem bývá obvykle 3 dny od nabytí právní moci, lhůta vychází z občanského soudního řádu. Lhůtu ale určuje soud, takže žalobce a žalovaní se mohou dohodnout, že lhůta bude delší (typicky u žalob na zaplacení, u nás když se soudíme s dlužníky, tak souhlasíme třeba s 10 dny, 30 dny, nebo splátkovým kalendářem pod ztrátou výhody splátek, takže pak je konečná splatnost třeba 24 měsíců).

    15 dní bývá lhůta k odvolání nebo podání odporu a používá se ještě ke splnění u žalob na vyklizení. Lhůta je daná občanským soudním řádem a nelze s ní hýbat.

    Mladá generace soudců už je obvykle flexibilní, míváme rozsudky v řádu měsíců, nejdéle do dvou let vč. odvolacího řízení. Městský soud v Praze hodně zrychlil, odvolací řízení nám končí po měsíci, nejdéle po třech měsících.

    Bohužel máme také nedodělky, třeba žalobu z roku 2016 dosud neskončenou ani u první instance. Donutit soudce k aktivitě je nereálné. Po třech letech jsme podali návrh na určení lhůty (což je nástroj, jak donutit soudce k nějakému kroku, typicky k nařízení jednání), Vrchní soud ale soudce podržel a odpověděl nám, že soudců je málo, jsou vytížení a jednání nařídit „přednostně“ tedy nelze, protože v pořadí čekají na vyřízení jiné žaloby. Blíží se rok 2024 a dosud jednání nařízeno nebylo.

    Vložil Sudič (bez ověření), 30. Prosinec 2023 - 9:45

    „máme … třeba žalobu z roku 2016 … Blíží se rok 2024 a dosud jednání nařízeno nebylo.“ (Vložil Sudič z výboru (bez ověření), 29. Prosinec 2023 – 23:18)

    A taky třeba nebude: Soudce odejde na vyšší soud, na stáž nebo do důchodu, věc bude postoupena jinému soudu, možností je více. Pokud jednání nebylo sedm let, vůbec to neznamená, že v nejbližší době bude. Nepíšete, zda je věc jasná nebo komplikovaná. Pokud komplikovaná není, navrhněte, ať soud rozhodne bez jednání.

    Soud lhůty nemá.

    Zase na druhou stranu, platy soudců se valorizují, a to je garancí spravedlnosti:

    http://k213.cz/…ujte-si-taky

    Vložil Lhůta (bez ověření), 29. Prosinec 2023 - 15:56

    Tak tady je třeba rozlišovat:

    Lhůta pro soud není žádná. Deset let žádná míra. Mám u soudu věc 20 let a ukončení není v dohledu. Nejedná se o ojedinělý případ, ale o systematický a úmyslný přístup.

    Lhůta pro muší hovno na podrážce: Podle nálady soudce. (Srv. volné uvážení.)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Prosinec 2023 - 16:29

    nejde o úmyslný přístup. máme v rodině soudce už léta. do „práce“ chodí jen dva dny v týdnu, zbytek je doma, na tzv. HO. ale nevidím, že by měl doma spisy a studoval je :-( tak pak se to holt táhne…

    Vložil radek1111 (bez ověření), 31. Prosinec 2023 - 14:47

    Radko nepomlouvejte příbuzného. Jak můžete vědět, co váš příbuzný doma dělá. Vy mu u toho svítíte?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Prosinec 2023 - 16:37

    naštěstí to je „přiženěnec“, s kterým jsem příbuzná jen papírově. a věřte, že vím, co doma dělá:-)

    Vložil Úmysl (bez ověření), 31. Prosinec 2023 - 10:22

    „nejde o úmyslný přístup“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Prosinec 2023 – 16:29)

    Samozřejmě že se o úmyslný přístup jedná. Pokud chci věc vyřídit, vyhradím si na ni souvislý čas a máknu. Pokud chci zdržovat, nařídím jednání až za několik měsíců, tak, aby mezitím všichni zúčastnění (všetně mne) všechno podstatné zapomněli a muselo se opět začínat téměř od začátku.

    Vložil Soudil (bez ověření), 29. Prosinec 2023 - 16:45

    „máme v rodině soudce už léta. do „práce“ chodí jen dva dny v týdnu, zbytek je doma, na tzv. HO. ale nevidím, že by měl doma spisy a studoval je“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Prosinec 2023 – 16:29)

    Soudce spis studovat nemusí. Nebo jste snad někde vyčetla, že by soudce musel studovat spis? Soudce se mne ptal na infomace, které byly ve spise, a vůbec mu to nepřišlo divné.

    Dokud se psalo na psacím stroji nebo rukou, musel soudce trochu myslet. Dnes mu stačí umět copy & paste, resp. ani to nemusí umět, tuto dovednost musí mít asistent soudce či soudní úředník.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".