Kvorum podle zákona nebo stanov?
Dobrý den,
vstoupí-li nový ObčZ v platnost od 1.1.2014, budou automaticky pro hlasování v SVJ platit kvora uvedená v ObčZ anebo ta stávající v platných stanovách? Co má vyšší právní váhu?
A ještě jedna otázka – bude se nějakým novým předpisem upravovat i výčet společných částí domu? (nikde jsem to nenašla, ale návrh jsem prošla velmi rychle a možná jsem to přehlédla). A zase – pokud ano, bude platit automaticky nový předpis anebo stávající Prohlášení vlastníka?
Děkuji, Hana
1.
Vyšší má samozřejmě ObčZ. Nicméně bude mnohem větší volnost v kvórech definovaných ve stanovách, viz § 1206 odst. 2 (neboli, 100% všech, víc než 50% přítomných, a pak to, co si zvolíte ve stanovách - třeba úvěr je rozhodně dobré nějak ošetřit vyšším kvórem...).
2.
§ 1160
Podle stanov lze postupovat pouze tam, kde to zákon připouší. Pokud si stanovy a zákon odporují, pak nutno postupovat podle zákona. Nejsem si jistý, ale myslím, že v tomto není stanovena žádná přechodná doba.
cokoliv si budete chtít dát do stanov v kolizi s ustanovením zákonů Vám nevezme ani notář ani rejstříkový soud.
Domnívám se (jsem o tom přesvědčen), že Občanský zákoník se vztahuje na domy kde není společenství vlastníků. My „kluci z SVJ“ máme ZoVB a Vzorové či svoje stanovy. Musely by se změnit tyto dvě normy SVJ. Divím, se, že jste se nechali hloupě tazatelkou zatáhnout do debaty která nepatří sem, ale někam na fórum domů (pokud takové existuje), co se řídí „občanem“, nikoli ale ZoVB.
Petře, jste zase úplně mimo. V tomto vláknu se řeší situace po 1.1.2014, kdy nebude platit ZoVB ale SVJ se budou řídit novým ObčZ. Nicméně obdivuji, jak sebevědomě, při Vaší neznalosti, posuzujete někoho, že se nechal „hloupě“ někam zatáhnout. Tu hloupost bych viděl jinde. :-))
Abych napravil svůj omyl, zeptal jsem se (dokonce 2× kvůli neúplné první odpovědi) přímo ministerstva místní rozvoj, jak to se zákonem a stanovami bude.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jejich odpověď:
"Nové vzorové stanovy vydány nebudou. Bude věcí každého SVJ, aby si stanovy přijalo. Nový ObčZ pouze stanoví povinné náležitosti stanov. Komentář MMR vydávat prozatím nebude, neboť se nejedná o předpis, který by MMR navrhovalo a přijímalo.
Ve smyslu § 1222 bude do účinnosti nového OZ vydán prováděcí předpis".
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Takže pokud se naše stanovy liší od zákona 89/2012 (ohledně zmíněného kvóra), budeme muset přijmout stanovy nové, pokud je budeme chtít mít.
Možná platí to samé pro Prohlášení vlastníka.
Popravdě, odpověď na druhou otázku, tj. jak to bude s prohlášením vlastníků, zda se bude muset měnit když za společné části domu asi bude považováno něco jiného, je zajímavější. Staré stanovy se budou muset upravit tak, aby neodporovaly novému zákonu, to je brnkačka. Pokud by se muselo měnit prohlášení, tak by to byl problém.
Pokud jde o společné části atd., asi je nejlepší počkat, zda to tvůrci (nebo ten kdo zákon pochopil) vysvětlí v manuálu. Společné části bývají také popsány v kupní smlouvě s obcí, uzavřené v rámci privatisace. Takže jak by to s platností kupní smlouvy v tomto bodě bylo ?
Pokud jde o brnkačku se stanovami, tak ty se snad nadále schvalují všemi vlastníky (§ 1200).
Poslední komentáře