Komíny a jejich údržba a kontrola
Dobrý den,
při rekonstrukci bytu v bytovém době se 6 bytovými jednotkami jsme se rozhodli v obývacím pokoji pro krbová kamna (značka JOTUL F3 CB – dvojí spalování, špička mezi krbovými kamny na trhu i co se týká emise škodlivin do ovzduší). Komín jsme si řádně nechali zkontrolovat a nechali si vypsat revizní zprávu pro tento typ užívání komína.
Nyní mi bylo sděleno výborem SVJ, že si kontroly, jejichž frekvence je častější než u komínů, do kterých jsou napojeny plynové spotřebiče, a čištění, které je údajně nákladnější než u „plynových“ komínů, budu hradit sám. Komín kotle ústředního topení bude hrazen ze společných prostředků SVJ. Ostatní členové využívají 2–3 plynové komíny a o ty se v plném rozsahu stará společenství. Využívají tedy ještě více komínů než já a nemusí si za to platit nic navíc. Navíc, pokud se nepletu je komín „společným prostorem“ ve spoluvlastnictví všech čelnů SVJ?
Chci se zeptat, zda je tento postup správný a v souladu s právem.
Předem děkuji za odpovědi.
Pravdou je, že kontrala a čištění komínů (např. četnost) závisí na jeho uživání. Tedy jsou rozdílné i náklady na jeho kontrolu a čištění.
O rozúčtování služeb rozhoduje podle vzorových stanov 75% procent přítomných na shromáždění (nikoli výbor). Totéž uvádí i přímo zákon 72/1994 Sb. a tedy to nelze změnit úpravou stanov. Záleží tedy na tom, jakým způsobem máte odhlasované rozúčtování služby. Pokud nemáte nic odhlasovaného, pak se domnívám, že by každý měl přispívat podle svého spoluvlastnického podílu.
Celkem logiké by mi připadalo odhlasovat např. přispívání v poměru skutečných nákladů (nebo odhadu skutečných nákladů). Ale rozúčtování takovým způsobem, že ze všichni se budou podílet na nákladech za komíny pro plynové spotřebiče a každý sám bude hradit náklady na komíny pro krbová kamna mě nepřijde moc spravedlivé.
Poslední komentáře