Klimatizace
Dobrý den, Jeden z vlastníků našeho domu si chce přidělat klimatizaci na fasádu domu. Dům je zateplený. Půjde o zásah do společných částí domů, takže bude potřeba souhlas vlastníků a jakým poměrem? 50% přítomných na shromáždění nebo 50% všech vlastníků? Stanovy nám připravoval právník, je tam sice o změně vzhledu domu, ale není tam v jakém poměru hlasovat. Pokud se nedohodneme a vlastník si stejně klimatizaci namontuje, máte prosím nějaký odkaz na zákon? Nebo jak postupovat pokud stanovy toto vysloveně neřeší? Omlouvám se, ale opravdu potřebuji pomoc a prosím seriózní rady. Nechci udělat nějakou „botu".
Pozor na hlučnost klimatizace Vložil Taky Člen (bez ověření), 9. Červen 2020 – 16:20 Pozor na hlučnost klimatizace
Vaše práva končí tam, kde začínají práva dalšího vlastníka. To platí i v případě instalace klimatizace. Podle §1175 občanského zákoníku má vlastník jednotky právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. Proto ať už budete venkovní jednotku klimatizace umisťovat kamkoliv, musíte brát ohled na to, aby její instalace nepoškodila společné části a její provoz nad míru nerušil ostatní vlastníky. Existují samozřejmě nařízením vlády č. 272/2011 Sb. dané hlukové limity, je ale přirozeně mnohem lepší se rovnou při výběru klimatizace zaměřit na její hlučnost, abychom předešli potencionálním stížnostem ze strany sousedů.
Jaké jsou limity pro hlučnost klimatizace? Hygienický limit ekvivalentní hladiny hluku akustického tlaku A pro stacionární zdroje, kterými klimatizační jednotky jsou, je v chráněných venkovních prostorech staveb při souběhu všech zdrojů 40 dB v noční době a 50 dB v denní době (nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve znění pozdějších předpisů, § 12).
I když se pohybujeme v mezích hlukových limitů, stále záleží na přiměřenosti, resp. nepřiměřenosti omezení ostatních vlastníků hlukem daném místními poměry. V tomto směru mohou být v přípravné fázi nápomocné stanovy konkrétního společenství vlastníků, jež by měly reflektovat právě místní poměry a také často upravují náležitosti týkající se přímo instalace splitové klimatizace (povinnost k žádosti přiložit projektovou dokumentaci apod.)
Ruší vás klimatizace od souseda? Pokud se ocitnete v situaci sousedů, kteří jsou obtěžováni neustálým hlukem z okolní klimatizace, lze se obrátit na příslušnou krajskou hygienickou stanici s návrhem na provedení měření. Jestli neshledá návrh neodůvodněným nebo u vás z hlediska k vaší situaci relevantní měření již v minulosti neprováděla, měření u vás uskuteční, přičemž následně obdržíte protokol o měření a hodnocení (ať už se překročení hlukových limitů prokáže či nikoliv). Měli byste ale počítat s tím, že měření nemusí být vždy provedeno bezplatně a budete ho tedy nuceni uhradit.
Jestliže KHS provedení měření odmítne, máte možnost obrátit se na jiný subjekt oprávněný k měření, který jej provede, nebo na Hlavního hygienika ČR se stížností, na jejímž základě můžete požadovat provedení měření ze strany KHS. Druhý krok bývá vhodné učinit hlavně v případech, kdy odmítnutí návrhu na provedení měření bylo podle vašeho názoru neopodstatněné.
Jestliže KHS z měření zjistí, že došlo k překročení hlukových limitů, je oprávněna uložit příslušnou sankci (u sousedských záležitostí se zpravidla jedná o pokutu).
Krajním případem je podání žaloby Další možností, jak neustálý hluk z klimatizace vašich sousedů řešit, je podání žaloby. Sluší se poznamenat, že žaloba je krajním řešením nastalé situace a obecně ji lze doporučit jen v případech, kdy vám výše uvedené orgány nejsou příliš nápomocny. Nic vám ovšem nebrání řešit obtěžování hlukem z klimatizace s krajskou hygienickou stanicí a paralelně s tím podat žalobu. Kromě výše zmíněných situací se její podání nabízí, pokud měření krajské hygienické stanice neprokáže překročení hlukových limitů. Stále je totiž nutné dle §1013 občanského zákoníku přihlížet i k místním poměrům a zdržet se všeho, co by mohlo v nepřiměřené míře podstatně omezit obvyklé užívání nemovitosti. Jako podobné nepřiměřené omezení by se dal za určitých podmínek klasifikovat i hluk klimatizace, přičemž nestačí pouze subjektivní pocit vlastníka, který se cítí být nepřiměřeně rušen, nýbrž dotyčný musí prokázat, že míra hlučnosti je vzhledem k místním poměrům příliš vysoká.
Výsledkem všech jednání může být až nařízení, aby vlastník bytu uvedl vše do původního stavu. Výsledkem je finanční ztráta nákupu klimatizace.
ale ta paní, co se zde ptá na něco o čem nic neví, se aspoň něco přiučí:-) a mazal toho bude mít víc na mazání:-)
Rancupko, pokud vaše stanovy o tom mlčí, tak se prostě použije hlasovací kvorum uvedené v zákoně.
Jestliže v domě nevzniklo SVJ jako právnická osoba, pak se použije § 1191 odst. 2 zákona
č. 89/2012 Sb..
Jestliže v domě vzniklo SVJ jako právnická osoba, pak se použije § 1206 odst. 2 zákona
č. 89/2012 Sb..
Justitianus
Práva a povinnosti vlastníka jednotky
§ 1175
(1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.
§ 1206
(1) Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.
(2) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
A teď nám „rancupko“ napište, co je na tomto znění zákona nejasného?
Proč urážíte? Proč sem chodíte? Urážet? Myslíte, že kdybych nepotřebovala radu, že bych sem šla? No, už radši ne. Tohle fakt nestojí za to.
ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů. Jednoduchá otázka, když ne stanovy, tak ten zákon. Ten zákon právě nemůžu najít.Ale už se radši nevyjadřujte.
vždyť vám taky člen opsal i paragrafy. justi dal link přímo na zákon, i když blbý paragrafy. tak co pořád hledáte??
„Jednoduchá otázka, když ne stanovy, tak ten zákon. Ten zákon právě nemůžu najít“ Ať hledám jak hledám tak ten „zákon“ ne a ne najít. Zkusila jste to pod postelí:-)
Poslední komentáře