když SVJ nefunguje
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jsem členem SVJ IČ: 27490149 s pěti byty. BOhužel máme takový problém, že jsou tři neplatiči. Je stanven správce, ale ten vůbec nesvolává jednou ročně schůze, nevíme v jakém stavu, co je. SVJ bylo založeno v roce 2006 a od té doby nic neproběhlo.
BOhužel s jinými vlastníky se to moc řešit nedá, neboť tento stav nechce nikdo řešit.
MOhu jako vlastník s tím něco udělat, mohu to podat k soudu pro neplnění povinností nebo mohu třeba objednat audit atd.? Děkuji moc za radu
Paní fusko, nenapsala jste koho označujete za "neplatiče". Neplatičem není ten, komu nevznikla povinnost hradit a proto nic nehradí.
Neplatí snad "neplatiči" zálohy na služby?
K platbě těchto záloh by musel existovat právní důvod, nejspíše výčet poskytovaných služeb ve stanovách zároveň s povinností hradit na ně zálohy. Nebo individuální smlouva mezi konečným spotřebitelem a poskytovatelem služby. Máte to ve stanovách, nebo existují individuální smlouvy? Pokud ne, zálohy se nehradí ani nemohou vymáhat. V tom případě by se služby platily na základě vyúčtování po skončení zúčtovacího období.
Či snad "neplatiči" neplatí zálohy na správu domu?
To by bylo jejich povinností pouze v případě, že výši záloh si určilo shromáždění svým usnesením a výši záloh jim sdělil výbor nebo pověřený vlastník (§ 15 odst. 2 ZoVB). Ovšem Vy píšete, že "neplatičů" je většina, takže možná žádné usnesení neexistuje a nevznikla tedy ani povinnost hradit zálohy. Navíc pověřeného vlastníka nemáte minimálně od počátku roku 2011.
Či snad "neplatiči" nehradí příspěvky na správu?
Ty mohou být soudně vymáhány bez existence jakékoliv smlouvy či dohody, ovšem pouze v nutné výši. Povinnost přispívat na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB vzniká v okamžiku, kdy je na údržbu, opravy či provoz domu účelně vydána NUTNÁ částka. Že šlo o výdaj nutný je povinen tvrdit a prokazovat ten, kdo výdaj vynaložil. Spoluvlastníci domu jsou povinni na tento nutný výdaj přispět, a to podle spoluvlastnických podílů.
Jestliže tento nutný výdaj vynaložil jednotlivý spoluvlastník, je oprávněn požadovat uhrazení buď přímo na SVJ, nebo jednotlivě na ostatních spoluvlastnících podle jejich podílů (§ 12 ZoVB). Právní mocí rozsudku mu vzniká zákonné zástavní právo k jednotce povinného vlastníka (§ 15 odst. 3 ZoVB).
lake
Zajímavé, zajímavé. Vy nemáte zapsanou v rejstříku správu domu ale služby v oblasti nemovitostí. To je podstatný rozdíl. Chtělo by se to podívat na správce a jeho aktivity, které u vás asi má.
Dobrý den,
podle výpisu z rejstříku SVJ máte zvoleného pověřeného vlastníka. Tedy je otázka, zda mu neskončilo volební období (§ 9/11 ZoVB), protože je tam psaný od roku 2005 (možná byl zvolený znovu).
Svolávání schůze shromáždění je na pověřeném vlastníkovi, nikoli správci (§ 11 ZoVB).
Ohledně vymáhání dluhu je otázka, co máte se správcem ve smlouvě. Pokud máte ve smlouvě vymáhání dluhů a správce tak nečiní, tak prostřednictvím pověřeného vlastníka tlačte na správce případně jej vyměňte.
Pane fusko,
mají neplatiči celkově podíl větší než 1/2 ? Pokud ano, pak půjde o zajímavou právní otázku.
Jan Kratší
Předmětem činnosti společenství je správa domu. Proč by měl schůzi svolávat správce? Dejte k soudu sami sebe, možná se pak probudíte a začnete si konečně spravovat dům.
Poslední komentáře