Kaskádová kotelna místo prádelny

Vložil Anonymous, 21. Říjen 2008 - 11:49 ::

Nevyužitý prostor prádelny našeho domu chceme přeměnit na kotelnu s úmyslem odpojit se od centrálního vytápění, které je zastaralé, poruchové a neekonomické.Měníme tím „změnu užívání stavby“? sklepní prostory budou i nadále sklepními prostorami a žádný obchod ani garáže tam nebudeme provozovat. Kolik tedy v % vlastníků musí souhlasit s vybudováním kotelny? Díky za odpověď.H.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 7. Listopad 2008 - 21:54

    Vážená/ý H.

    Neznám váš dům, proto obecně. V souladu s novými předpisy se nově budovaná plynová kotelna musí budovat na střeše nebo v posledním NP. Plynovod pro takovou kotelnu se vede vně pláště budovy, tedy po fasádě. Jelikož akce je na stavební povolení, budete muset splnit i řadu technických požárně bezpečnostních opatření.

    Pro přechod vytápění z centrální dodávky tepla na domovní kotelnu je nutné:

    • zateplit dům, aby nebylo zbytečně investováno do nutného výkonu kotelny pro nezateplený dům a poté se za dva tři roky rozhodnou pro zateplení – co s nadbytečným výkonem;
    • nechat vypracovat řádný TEPELNÝ AUDIT (je potřebný pro argumentaci, stavební řízení,podpůrné finanční programy);
    • nechat vypracovat studii – výpočet špičkové spotřeby plynu (předpokládám výkon tepelného zdroje pro zateplený dům max.200 kW instalovaného výkonu);
    • zjistit u dodavatele média pro kotelnu (předpokládám plynu), že v daném místě je dostatečná kapacita plynové přípojky formou předběžného souhlasu (jinak náklady na zbudování dostatečné přípojky hradíte jako investoři také);
    • požádat místně příslušný obecní úřad, zda je váš záměr v souladu s místní energetickou koncepcí;
    • vyžádat si souhlas místně příslušného odboru životního prostředí se záměrem zbudovat vlastní tepelý zdroj – plynovou kotelnu(pro případné zamítavé stanovisko si připravte argumenty: správné spalování plynu v nových zařízeních nezvýší zátěž exhalacemi v obci – okolí, domovní kotelna sníží tepelné ztráty centrálním rozvodem a tím oteplování „planety“, snížení energetické náročnosti pro otop, ekonomické snížení nákladů pro otop);
    • odpojení se od centrálního tepelného zdroje je administrativní úkon v souladu s energetickým zákonem a obchodním zákoníkem, (předpokládám, že ve stávajících smlouvách o odběru tepla nemáte „nestandartní smluvní ujednání“).

    Po té je možné spustit celou „mašinérii“. Doporučuji jednoho oprávněného dodavatele celé akce, který zajistí i vyřízení stavebního povolení.

    Za úvahu stojí, zda celou akci nespojit i se zateplením domu a požádát – využít veškerých podpůrných finančních programů.

    Matějka

    Vložil PetrF (bez ověření), 8. Listopad 2008 - 7:26

    Dovolte, abych zde ocitoval § 3 odst. 8 větu první zákona 86/2002 Sb. v platném znění:

    „Právnické a fyzické osoby jsou povinny, je-li to pro ně technicky možné a ekonomicky přijatelné, u nových staveb nebo při změnách stávajících staveb využít centrálních zdrojů tepla, popřípadě alternativních zdrojů, pokud je jejich provozování v souladu s tímto zákonem a předpisy vydanými k jeho provedení.“

    Vložil Matějka Jaroslav, 15. Listopad 2008 - 20:56

    Vážený pan PetrF,

    předpokládám, že stávající odběr dodávaného tepla je ekonomicky nepřijatelný, což je v souladu s vámi citovaným zákonem. Tedy dodávaná 1 GJ tepla je dražší než z vlastního tepelného zdroje. Tuto skutečnost vám mohu jako správce a provozovatel malých tepelných zdrojů do 200 kW instalovaného výkonu potvrdit.

    Matějka

    Vložil PetrF (bez ověření), 15. Listopad 2008 - 21:17

    Vážený pane Matějko,

    nemohl byste, prosím, upřesnit, o kolik procent (zhruba) je dodávaný 1 GJ tepla z domovní kotelny levnější než v porovnání s dálkovým teplem? Děkuji.

    Zajímavé by bylo rovněž cenové srovnání GJ tepla z domovní kotelny x GJ z kotle v jednotce.

    Vložil Matějka Jaroslav, 15. Listopad 2008 - 22:35

    Vážený pan PetrF a ostatní,

    v malých domovních kotelnách s instalovaným výkonem do 200 kW jsme v roce 2007 vyráběli 1 GJ v rozmezí od 380 do 510 Kč/GJ.

    Cenu kalkulujeme pro každý tepelný zdroj samostatně. Provozování tepelného zdroje ve vlastnictví SVJ nebo malého BD uskutečňujeme jako službu pro tyto subjekty na základě řádné smlouvy o pronájmu tepelného zdroje a smlouvy o prodeji tepla v souladu s energetickým zákonem.

    Množství tepla připadající na 1 m2 bytové otápěné plochy pro konečného spotřebitele je na jednotlivých domech různá, odvíjí se v závislosti na technickém stáří tepelného zdroje a tím danou energetickou účinností jednotlivých tepelných zdrojů, rozsahu automatizace daného zdroje a tím náročnosti obsluhy či dozoru, kvalitou domovních rozvodů tepla k zamezení tepelých ztrát, množství otopných těles ve společných částech domu, na skutečnosti je-li dům zateplen či nikoli, jsou-li instalovány měřiče tepla apod.

    Paradoxně v zatepleném domě se spotřebuje méně GJ tepla, ale cena 1 GJ tepla bývá nepatrně vyšší – stálé náklady tepleného zdroje zůstávají, snižuje se množství nakoupené energie – plynu a elektřiny.

    Jsme plátci DPH, takže prodáváme teplo s DPH ve výši 9%, byť jsou vstupy s DPH ve výši 19%.

    Porovnání cen tepla z domovní kotelny a kotle v jednotce je problematické:

    • v jednotce hradíte veškeré vstupy enerií a služeb s DPH ve výši 19%,
    • většina vlastníků otopu v jednotkách nezahrnuje do ceny náklady na servis, kontroly a revize (případně tyto ani nekoná).

    Roční náklady jednotky cca 70 m2 s domovní kotelnou a ohřevem TUV jsou cca 8.500–11.000 Kč/rok.

    Matějka

    Vložil PetrF (bez ověření), 15. Listopad 2008 - 22:59

    Čekal jsem následující odpověď:

    1. účinnost 200kW zdroje je vyšší než 10kW zdroje a současně
    2. náklady na údržbu, opravy a revize 20 zdrojů o výkonu 10 kW jsou vyšší než u jednoho 200kW zdroje.

    (Už aby byla jednotná sazba DPH, více sazeb deformuje trh a komplikuje podobné výpočty.)

    Vložil Matějka Jaroslav, 23. Listopad 2008 - 14:04

    Vážený PetrF, vážení ostatní,

    odpověď, kterou čekal p.PetrF, se dočkat nikdy nemůže, jelikož:

    1. Účinnost tepelných zdrojů není odvislá od výkonu, ale od technického stáří, průběžné údržbě a servisu. Účinnost všech správně provozovaných tepelných zdrojů – plynových kotlů by měla být v rozmezí 86% (zdroje staršího data výroby)- 96% (nové zdroje), pozn.: u kondenzačních „100–105%“.
    2. Ani zde p.PetrF nemá pravdu. Řada úkonů (revizí, kontrol či prohlídek) se malých tepelných zdrojů netýká do 50kW jednoho spotřebiče či součtu instalovaného výkonu tepelného zdroje (kotelny) do 100kW, ale u zdrojů s instalovaným výkonem 1ks spotřebiče nad 50kW či součtem instalovaného výkonu tepelného zdroje nad 100kW již týká. Tepelné zdroje (kotelny) s instalovaným výkonem nad 200 kW mají řadu dalších předepsaných úkonů.

    Matějka

    Vložil Karel J. (bez ověření), 21. Říjen 2008 - 19:06

    Co přesně chcete nově zřizovanou kotelnou vytápět? Kolik domů/bytů? Jaký bude mít výkon?

    Karel J.

    Vložil H. (bez ověření), 31. Říjen 2008 - 10:33

    Omlouvám se, nešslo se mi připojit na web. Budeme vytápět 36 bytů a kotelna nebude mít více jak 100kW.Vím, že s tím budou velké starosti, nás ovšem brzdí souhlas 100% vlastníků, slyšela jsem, že bude novela zákona či vyhlášky (nevím ani jakého zákona či stavebního) kde už nebude potřeba 100% ale pouze 75%.Nevíte třeba o tom více? Na MÚ chtějí podpis 100% vlastníku pro změnu v užívání stavby.díky H.

    Vložil 566a567, 21. Říjen 2008 - 18:50

    Dobrý den!

    Pokud tuto informaci potřebujete pouze za účelem prezentace na schůzi shromáždění, potom je to změna taková, kterou se mění tolik jako při výměně oken či zateplení fasády. A to už asi máte, tak postupujte shodně.

    Horší je to s tím, že kotelna v domě nebyla a tím se mění mnohé. I když je to opět závislé na tom, jaký výkon kotena mít bude.

    Další náraz bude se zákonem o ochraně ovzduší (§8). Smlouva o dodávce tepla, její výpověď, energetický plán obce …

    Je to trochu martirium, ale to je tak nějak normální.

    Mimochodem, kdyby se tu objevil pan Matějka, tak bude vědět daleko více. Já umím jen své o pouze rekonstrukci a navíc „domovního topeniště“ – do 100 kW.

    Držím palce a pozor, aby Vaši kotelnu zrovna nečekala nějaká finanční injekce a nebyla nakonec díky rekonstrukci (na biomasu) levnější než vaše kondenzační kotle, jak doplňujete, v kaskádě zapojené.

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".