Vložil Matějka Jaroslav, 15. Listopad 2008 - 22:35

Vážený pan PetrF a ostatní,

v malých domovních kotelnách s instalovaným výkonem do 200 kW jsme v roce 2007 vyráběli 1 GJ v rozmezí od 380 do 510 Kč/GJ.

Cenu kalkulujeme pro každý tepelný zdroj samostatně. Provozování tepelného zdroje ve vlastnictví SVJ nebo malého BD uskutečňujeme jako službu pro tyto subjekty na základě řádné smlouvy o pronájmu tepelného zdroje a smlouvy o prodeji tepla v souladu s energetickým zákonem.

Množství tepla připadající na 1 m2 bytové otápěné plochy pro konečného spotřebitele je na jednotlivých domech různá, odvíjí se v závislosti na technickém stáří tepelného zdroje a tím danou energetickou účinností jednotlivých tepelných zdrojů, rozsahu automatizace daného zdroje a tím náročnosti obsluhy či dozoru, kvalitou domovních rozvodů tepla k zamezení tepelých ztrát, množství otopných těles ve společných částech domu, na skutečnosti je-li dům zateplen či nikoli, jsou-li instalovány měřiče tepla apod.

Paradoxně v zatepleném domě se spotřebuje méně GJ tepla, ale cena 1 GJ tepla bývá nepatrně vyšší – stálé náklady tepleného zdroje zůstávají, snižuje se množství nakoupené energie – plynu a elektřiny.

Jsme plátci DPH, takže prodáváme teplo s DPH ve výši 9%, byť jsou vstupy s DPH ve výši 19%.

Porovnání cen tepla z domovní kotelny a kotle v jednotce je problematické:

  • v jednotce hradíte veškeré vstupy enerií a služeb s DPH ve výši 19%,
  • většina vlastníků otopu v jednotkách nezahrnuje do ceny náklady na servis, kontroly a revize (případně tyto ani nekoná).

Roční náklady jednotky cca 70 m2 s domovní kotelnou a ohřevem TUV jsou cca 8.500–11.000 Kč/rok.

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.