Kam uložit peníze z FO
SVJ využívá ke svému hospodaření běžný účet v bance. Chtěli bychom, aby se peníze umístěné ve FO zhodnocovali lepším úrokem, než nabízí běžný účet. Využití prostředků z FO nepředpokládáme dříve než za 5,možná i více let (jsme novostavba a optimisté). V bance můžeme využít termínovaný vklad. Může však SVJ převést peníze do otevřených podílových fondů nebo zajištěných fondů, kde je zhodnocení mnohem lepší? Shromáždění vlastníků s tím souhlasí. Účetní tvrdí, že toto nelze, že se jedná o podnikání a to SVJ nesmí. Otázka daňová je samozřejmě jiná kapitola. Můžeme tedy peníze uložit jinam než do banky?
Mam moznost investovat v USA do soukromych hypotecnich listu. Vynos se pohybuje od 6% do 12% p. a. Minimalni investice je $25 maximalni neomezena. Delka investice je od 3 do 6 let nebo i vice pri reinvestovani. Predcasne lze penize vybrat pouze takto:
- pravidelny vyber vynosu (pripisuje se mesicne)
- odprodej hypotek na secundarnim trhu pred dobou splatnosti, ale s rizikem castecne ztraty za predcasny prodej (vetsinou vsak jde pouze o ztratu zisku, nikoliv jistiny).
Pro blizsi informaci mi muzete napsat na markpoko(at)yahoo dot com
Tento problém jsme také řešili a nakonec jsme zůstali u termínovaného vkladu. Výnosy z fondů totiž také za moc nestojí, ty lepší jsou zas příliš riskantní, a ještě musíte ten „obrovský“ zisk danit, což by v našem případě obnášelo opětovné přihlášení na FÚ.
Váš dotaz je řešitelný velmi výhodným a bezpečným způsobem. Pro návrh konkretního řešení je třeba znát ještě další informace.Pokud mi zašlete váš kontakt e-mail, věřím že dospějeme k uspokojivému řešení vašeho zadání. k.kolar@centrum.cz
Asi se nebude jednat o peníze z FO, ale o peníze z dlouhodobé zálohy na opravy. FO by patřil SVJ jako vlastní zdroj, dlouhodobá záloha na opravy je cizí zdroj SVJ a peníze vlastně patří členům SVJ a ne samotnému SVJ.
Podle § 2/1 ObchZ se podnikáním rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
Domnívám se, že ukládání volných peněz do OPF nebo ZF není podnikáním hned z několika důvodů:
- asi nebude soustavnost
- SVJ není podnikatel
- SVJ by ukládání neprovádělo na vlastní odpovědnost
Z tohoto důvodu překážku nevidím.
Horší je to s možným rizikem. U OPF lze také prodělat v řádu desítek procent ze vkladu.
Bezpečnější jsou ZF, ale s menším výnosem.
V každém případě lze spolu s klasikem poradit: diverzifikovat riziko, diverzifikovat riziko, diverzifikovat riziko. Aneb jak říká jiný klasik: nedávej všechny vejce do jedné ošatky!
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Není jedno, jestli ty peníze nazýváte FO, DZO nebo třeba NJP (naše jediné peníze)? Důležité je, kde se ty peníze vzaly, ne? Nebo to nějaký zákon předepisuje, jak se to má jmenovat?
Předepisuje to vyhláška č. 504/2002 Sb.
Rozdíl je asi takový, jako když si pořídíte auto z vlastních peněz (vlastní zdroj – fond oprav ve skupině 91) nebo z půjčky od banky (cizí zdroj – dlouhodobá záloha ve skupině 95).
Alespoň já v tom rozdíl cítím. Ale klidně si tomu říkejte jak chcete, pouze si pak můžete nerozumět s někým, kdo předpokládá, že používáte správné termíny. :-))
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
OK. Dá se ta vyhláška někde stáhnout? Četl jsem knížku SVJ od JUDr. Pražáka, který ale FO jako termín pro peníze vlastníků, kterými SVJ hradí náklady na opravy, používá normálně, i ve stanovách SVJ…
Poslední komentáře