Jen bdělým náležejí práva
Pane z Brna,
uvažovala jsem, jaký dopad má zásada „jen bdělým náležejí práva“. Znamenalo by to, že co 10 dní podávám žalobu. Nikdo nedomyslel, že náklady spojené s žalobou neodpovídají běžnému výdělku. Takže bych prosoudila veškeré své jmění dříve, než bych se dočkala byť jediného rozhodnutí. Většina řízení by do mé smrti neskončila. Náklady spojené s řízeními by byly předmětem dědictví.
Jak se to myslí? Jak římské právo zohlednilo náklady spojené s řízením? Mě nikdo 2000–3000 Kč + DPH za hodinu práce nedá.
Jedno vysvětlení nabídnu: Právo je jen pro nemajetné bez příjmu. Jen nemajetný bez příjmu má nárok na osvobození od soudních poplatků a na bezplatné právní zastoupení. (Formulář žádosti je k disposici. Předpokládá, že doložím soudu a tím sdělím protistraně i veřejnosti veškeré své majetkové a příjmové poměry.) Tak se to myslí?
Druhé vysvětlení: Předpokládá se, že každý získá právní vzdělání. V Plzni to je možné za několik týdnů. Tak se to myslí? (Zkoušela jsem se přihlásit na rychlokurs práva do Plzně, přihlášku mi zatím neposlali.)
Koho se mám zeptat?
Zatímco tazatelka zcela správně zmiňuje mimořádnou finanční náročnost vymáhání práva, opomněla náročnost časovou, a to i v případě právního zastoupení. I v případě právního zastoupení si právní zástupce vyžádá podklady, je třeba s ním věc opakovaně konzultovat a průběh věci aktivně sledovat. Spory trvající déle než pět let nejsou žádnou výjimkou. Při větším počtu sporů spory postupně vyplní veškerý životní čas bdělého občana a za nedlouho tento čas přesáhnou.
U peněžních nákladů je naděje, že aspoň jejich část zaplatí protistrana. Čas nenahradí nikdo.
Bdělý občan věci dotahuje, a to až k ESLP
https://docs.google.com/viewer…
Jaká je placená cena? Toto dotahování se bdělému občanovi stalo náplní života.
Poslední komentáře