jednorázová odměna

Vložil hele23, 13. Listopad 2009 - 16:49 ::

Dobrý den, v březnu 2008 jsme založili SVJ, kde jsme se dohodli, že práci pro SVJ bude dělat předseda a výbor zdarma /platíme správu domu/.
Tento rok jedna členka vyběhala grant na opravu dveří a u druhé členky, firma která dveře opravovala odebírala elektřinu. Výbor se proto rozhodl dát těmto členkám mimořádně odměnu. Odměna bude jen jednorázová. Je i v tomto případě nutné přihlásit se na VZP a platit měsíční zálohy? Jedna je zaměstnaná a druhá má ŽL, tedy obě již zdravotní pojištění platí. Já si tedy nevím rady. Helena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 18. Listopad 2009 - 11:50

    Vážená paní Heleno,

    především bych doporučovala ověřit si, že výbor má poskytování odměn v kompetenci. Jinak by bylo vhodné schválit shromážděním.

    Zatím jsem se nesetkala s grantem na opravu dveří, budu tedy předpokládat, že se jednalo o nějakou formu dotace, slevy nebo sponzorského daru, čili o něco, co ve výsledku snižuje cenu provedené opravy.

    S členkou, která toto snížení ceny zajistila, bych já osobně za SVJ asi uzavřela Dohodu o provedení práce, na určitý počet hodin násobený rozumnou odměnou za hodinu. Tato celková odměna by se měla dle mého pohybovat v řádech procent z takto získané slevy, jinak by to nemělo smysl. Na VZP nic hlásit nemusíte, z DPP se platí pouze srážková nebo zálohová daň (dle výše odměny).

    Člence, která umožnila odběr vlastní elektřiny, bych pak osobně vyplatila úhradů nákladů, které jí tímto vznikly při opravě společného majetku, pokud jsem správně pochopila smysl této „odměny“. Čili nějakým rozumným způsobem spočítat spotřebu v kWh a cenu odebrané elektřiny, případně připočíst úniky tepla, pokud byla prodlužovačka tažena otevřenými dveřmi z bytu.

    Druhou možností je uzavřít DPP i s touto členkou, třeba na dohled (dozor) při prováděné opravě, a opět odvést daň. Případně, pokud má členka ŽL na něco, co by mohla vyfakturovat SVJ (např. zprostředkování), pak proplatit fakturu a tento příjem by si zdanila a zdravotní i sociální odvedla podnikající členka zároveň se svými ostatními příjmy.

    Vložil Pavel, 18. Listopad 2009 - 13:11

    Ze zadání jsem nepochopil, zda se jedná o řadové členky SVJ nebo o členky výboru.

    Pokud by se jednalo o členky výboru, tak mám jiný názor.

    DPP na funkci člena výboru nelze uzavírat. A shánění peněz pro SVJ považuji za výkon funkce. Nyní jsem sehnal 4% dotaci z Nového Panelu na úvěr 20 mil. Kč. Ale že bych si řekl o DPP, na to nemám odvahu.

    A fakturování služeb členem výboru také nelze doporučit. Existuje ustálená judikatura NSS, že fakturace od jednatele/spo­lečníka s.r.o. se považuje z hlediska daní za závislou činnost. Funkce člena výboru SVJ lze k jednateli přirovnat a soudy v občanské právu běžně s analogií pracují.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil hele23, 18. Listopad 2009 - 15:45

    Dobrý den, jedná se o členky výboru.Tuto funkci vykonávají zdarma. Zdarma pro SVJ používají osobní telefon, zdarma používají internet… Jednalo se o vyběhání grantu od MČ. Musí se podat 3 nabídky firem, vyjádření architekta… a tato paní se uvolnila z práce /protože žádná firma si nepůjde prohlédnout dům v sedm večer. Myslím si, že ušlý zisk je namístě.Helena

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 18. Listopad 2009 - 16:26

    Aha, tak tady jsem to špatně pochopila, myslela jsem, že jde o členky SVJ a ne členky výboru. Proto byla má první odpověď taková, jaká byla.

    Dovolím si ale mírně nesouhlasit s panem Pavlem ohledně DPP. ZoVB shánění peněz na rekonstrukce neřeší vůbec a pokud je výbor nemá jako povinnost ve stanovách, pak bych si asi dovolila aplikovat znění vzorových stanov jakožto jediný text, který to aspoň částečně řeší:

    Čl. XI

    Jednání dalších osob za společenství

    (1) Shromáždění může rozhodnout, že určité činnosti bude pro společenství vykonávat zaměstnanec (zaměstnanci) společenství na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

    (2) Pracovní zařazení a vymezení právních úkonů, které je zaměstnanec oprávněn činit za společenství v rámci pracovněprávního vztahu podle odstavce 1, musí být schváleno shromážděním.

    (3) Smlouva sjednaná podle odstavce 1 musí obsahovat přesné vymezení oprávnění zaměstnance k jednání za společenství.

    (4) Působnost podle odstavce 1 a 2 nebo její část může shromáždění svým usnesením svěřit výboru nebo pověřenému vlastníkovi.

    Z odstavců 1 a 4 mi vyplývá, že co není přímo povinností výboru, na to DPP s jeho členem uzavřít lze, a to absolutně mimo odměnu člena výboru, ať už tato existuje či nikoli.

    Vložil Pavel, 18. Listopad 2009 - 16:18

    Lidsky Vám rozumím a souhlasím s Vámi.

    Uváděl jsem pravděpodobný názor kontrolních orgánů.

    Volba je na Vás.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".