Je SVJ povinno vrátit přeplatek složenkou?
Dobrý den,
jeden z vlastníků bytu si vyžádal vrácení přeplatku složenkou přesto, že na účet SVJ pravidelné platby zasílá ze svého bankovního účtu. V našem SVJ neexistuje pravidlo upravující výplatu přeplatků. Má SVJ povinnost přeplatek vrátit složenkou nebo může navrhnout například:
- vyplacení přeplatku (po dohodě stran)přímo v bytovém domě, kterého se přeplatek týká?(vlastník má v domě byt i trvalé bydliště)
- vyplacení přeplatku na bankovní účet z kterého jsou pravidelné
platby k danému bytu zasílány?
Z jaké zákonné normy a paragrafu se u vyplácení přeplatků vychází? Děkuji.
Pane PN8, všichni Vám něco píšou, ale o věci nevědí nic a své rady nedokáží zdůvodnit.
Zákon č. 40/1964 Sb. § 567 odst. 1 Dluh se plní na místě určeném dohodou účastníků. Není-li místo plnění takto určeno, je jím bydliště nebo sídlo dlužníka. |
lake
Takže, složenkou, na účet nebo v hotovosti v místě sídla SVJ? A když složenkou, kdo nese náklady na zaslání? Na účet to bude za 2 Kč, složenkou za desítky Kč.
Jar
Jar, nechápete snad dotaz, nebo nerozumíte znění zákona? V čem je Váš problém?
- Tazatel napsal, že v jeho SVJ neexistuje pravidlo upravující výplatu přeplatků.
- To znamená, že v souladu se zákonem si věřitel vyzvedne přeplatek v hotovosti v místě sídla dlužníka.
Na jiném způsobu uhrazení přeplatku by se museli věřitel s dlužníkem dohodnout. Kdo ponese případně náklady na zaslání bude jistě předmětem jejich dohody.
lake
Takže za c) je správně:-) Děkuji, chápu dotaz, chápu znění zákona, ale skoro se mi tomu nechce věřit, neznám nikoho, kdo zákon dodržuje, ačkoli není dohoda.
Jar
Dobrý večer pane Lake,
děkuji za nasměrování a dovoluji si zde paragraf a jeho odstavce uvést:
Občanský zákoník – Zákon č. 40/1964 Sb.: § 567 (1) Dluh se plní na místě určeném dohodou účastníků. Není-li místo plnění takto určeno, je jím bydliště nebo sídlo dlužníka. (2) Plní-li dlužník peněžitý dluh prostřednictvím poskytovatele platebních služeb, je dluh splněn připsáním částky na účet poskytovatele platebních služeb věřitele, není-li dohodnuto jinak. (3) Plní-li dlužník peněžitý dluh poštovním poukazem, je dluh splněn připsáním částky na účet poskytovatele platebních služeb věřitele nebo vyplacením částky věřiteli v hotovosti, není-li dohodnuto jinak.
Pan PN8 píše, že dluh není splněn tím, že poštovní poukázka se dostane do sféry dispozice adresáta.
Je tak na místě se ptát, proč doporučené psaní a poštovní poukázka se řídí jinými pravidly, co se týká okamžiku doručení.
Co zaslání peněz cenným psaním? Kdy je doručeno? Je to doporučeného psaní (speciálního druhu), takže by mělo být doručeno stejně jako každé jiné doporučené psaní.
Platí někdo správě domu prostřednictvím cenného psaní s dodejkou?
PN8 – vyser se na § , v našem svj kdo má účet – platí z něho, tak tomu se přeplatky vrací na účet, kdo nemá účet – platí hotově na přepážce , tak tomu vyplácíme hotově… Kde je problém..... a pokud mě můj chabý rozum neklame tak tenhle postup přijalo shromáždění.....
Na všechno nejsou zákony. Na to, že svj má povinnost posílat peníze vlastníkovi složenkou určitě ne. Nad čím meditujete, peníze posílá z účtu, tak mu přeplatek také pošlete na účet.
Tak tenhle problém jak se komu pošlou peníze při vyúčtování je to poslední, co by mě u našeho SVJ rozčilovalo. To je dle mého názoru absolutní prkotina oproti problémům, které se vyskytují v SVJ.
Poslední komentáře