Je nutný vlastnoruční podpis u tabulky se stavem bytových vodoměrů?Je platný ofocený doklad s vlastnoručním podpisem?

Vložil PN8, 9. Leden 2013 - 18:41 ::

Dobrý den,

dva z vlastníků bytů jsou mimo ČR a je třeba zapsat stavy bytových vodoměrů. 1)Neodporuje nějakému zákonu pokud vlastníci zaslaný formulář tabulky o spotřebě vody v digitální podobě, vytisknou, vyplňí, vlastnoručně podepíší, ofotí a zašlou zpět emailem výboru?

  1. Je ve výše uvedeném případě nezbytný vlastnoruční podpis, pokud

vlastně zasílají kopii originálního dokumentu? Pokud je vlastnoruční podpis nutný, prosím o odkaz na zákon a paragraf. Děkuji.

S pozdravem

Petr

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krupp, 13. Leden 2013 - 10:35

    Nechápu, proč zde rozvíjíte tuto diskusi. Je to jak napsal lake. Samoodečet není ani právem ani povinností vlastníka. Jde pouze o to zda SVJ samoodečet akceptuje nebo ne. A za jakých podmínek. Např u dodavatelů energií, vodáren a pod. není samoodečet nijak definován a většinou ho akceptují. Můžete ho předat e-mailem, telefonem, písemně, nebo přes web. V těchto případech se chyba odečtu kompenzuje v následujícím období, i když za jinou cenu. My u nás někomu věříme, někomu nikoliv a u někoho trváme na odečtu. Podmínky samoodečtu jsou rovněž jen na SVJ. Podle mého stačí předání odečtu co nejjednodušším způsobem. Pokud ale chcete fotografii měřidla, ověřený podpis, otisk prstu a heslo, je to jen vaše věc. O autentičnost snad tolik nejde. Vyúčtování je možno reklamovat. Pokud jej vlastník nereklamuje, potvrzuje tím de facto autentičnost odečtu. Jirka

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 13. Leden 2013 - 15:35

    …Nechápu, proč zde rozvíjíte tuto diskusi…

    • a co nechápete pane Jirko? Taky jsem napsal, že na LAKE příspěvku je sporné enem to, že přímo na otázku tazatele neodpověděl. To že popsal jak to v ideálním případě být má – je chvályhodné – ale to hřebík z boty tazatele pravděpodobně nevyndá.

    …Vyúčtování je možno reklamovat. Pokud jej vlastník nereklamuje…

    • pane Jirko, reklamace je možná ale její výsledek je ve hvězdách. Pokud u Vás vlastník reklamuje, že v době odečtu nemohl být přítomen
      následující text není osobní attack ale „vysvětlení“
      protože se s Vámi nechtěl setkat zvláště proto že se mu z Vás zvedá kufr a proto „odjel do zahraničí“ odkud Vám chtěl zaslat pouze email s vyfoceným a podepsaný svým nově nabytým EP aby měl důkaz že situace byla jaká byla. Už proto, že důkaz o stavu věcí nepochybně podpis potvzuje (§37/1,§39 ObčZ)
      tak uděláte co? No logicky to, co uvedl LAKE jako první cit. „…Můžete jim prostě napočítat průměr spotřeby vody z předchozích dvou zúčtovacích období…

      Jo já rozumím ve Vašem ideálním SVJ se to asi neděje. No ale v mně známých SVJ je to zcela bežné. Ofce se za ofci nepostaví (to kdyby jste chtěl namítat aby se poškozený žadonil u houfu Shromážděných podpory), leda by s ní také tekla krev. To je zcela známý fakt.

      Takže je třeba diskutovat a je třeba ten šťovík „rozžvejkat“ řádně

    …O autentičnost snad tolik nejde…

    • kdo seje vítr sklízí bouři“ znáte tohle přísloví? Zamyslete se proč zde LAKE uvádí tak pregnantní popis.
    • Následující situace jsem si před dvěma lety také nedovedl ani představit…
      co má udělat nešťastník kterému SVJ vodoměr úmyslně neodečte nebo vyúčtuje hodnotu jinou než byla odečtená nebo ukáže smyšlený zápis o tom, že vodoměr uživatele nebyl plombován (nebo byla plomba poškozena (dle fotodokumentace nebyla ale problém byl že odečet vůbec nebyl proveden) – a SVJ tvrdí, že zde došlo nepochybně k odběru bez měření) a zároveň do zápisu uvede, že zápis odmítl podepsat… nebo si najme právní kancelář která zasílá falešné upomínky. Možností je fůra. Buďtě rád že se Vás to netýká.

    Neználek

    Vložil Krupp, 13. Leden 2013 - 17:24

    Ve vámi popisovaném případě je pak potřeba odhlasovat nezpochybnitelný postup. Třeba odečítací komisi složenou z potřebného osob, focení měřidla a podpis protokolu za účasti notáře kvůli ověření podpisů. V takovém případě snad ani samoodečet není možný. To jsme ale někde jinde. V takovém domě bych nechtěl bydlet. Jirka

    Vložil PN8. (bez ověření), 13. Leden 2013 - 16:45

    Dobrý den Neználku,

    děkuji za Vaše reakce, odkazy a upřesnění. Mluvíte mi z duše. Z reakcí některých ostatních přispěvovatelů mi připadá, že si chci dobrovolně přidělávat práci a vlastníky otravovat. Ale přesto jim přeju mír… Přeji pěkný den.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 13. Leden 2013 - 5:37

    …o nic opřít a snaží se jen „vařit polévku z vody“. V SVJ…

    • Pokud umí LAKE vařit plévky bez vody, pak asi podle toho „chutnají“ (…a „svěrače“ pak povolují…)
    • Možná chtěl napsat „vařit polévku ZE SEKERKY“ nebo „„vařit polévku JEN z vody““ …nu kdož ví

    …v této diskusi se pletou dohromady POVINNOSTI vlastníka jednotky a PRÁVA vlastníka jednotky…

    • v této diskusi se tazatel „Petr (PN8)“ pouze ptá, zda na „činnost odečtu“ není třeba nějaká „boží kvalifikace“ nebo spíše „bumážky“ (jako je tomu pro instalaci vodoměru – viz. §19/1 ZoM)
    • dostalo se mu (a všem „sokolníkům“) výkladu de lege ferenda. To je sice dobře ale ještě tazateli odpovíme srozumitelně na JEHO dotazy
      1. ne neodporuje to ničemu, pokud Stanovy explicitně nenařizují jak konkrétně „odečítat“ a pokud doručenému odečtu důvěřujete – pak to může být doručeno mailem nebo místním rozhlasem, holubem …apod.
      2. ne, vlastnoruční ani jiný, není třeba – pokud se u Vás závazky plní a stačí k tomu pouze „podání ruky“. Běžnější je bude použít prokazatelný způsob odečtu aby, pak rozúčtovatel byl schopen vlastníkovi prokázat, že jeho spotřeba použitá pro rozpočet byla skutečně odečtena v jeho OM a v konkrétním čase

    Neználek

    Vložil lake, 13. Leden 2013 - 1:59

    Sokolíci,
    v této diskusi se pletou dohromady POVINNOSTI vlastníka jednotky a PRÁVA vlastníka jednotky. U zjišťování náměrů vodoměrů je to tak, že vlastníkovi jednotky ukládá celostátně platný předpis pouze jednu jedinou povinnost, viz § 13 odst. 4 ZoVB: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“.

    Pouze toto je ona povinnost vlastníka. Umožnit odečet. Je pouze na něm, jak ji splní (např. komu svěří či nesvěří klíče). Nelze mu ale nařizovat aby sám něco odečítal, fotografoval vodoměr, ani není jeho povinností tisknout jakýsi formulář, vyplňovat, skenovat, nechat ověřovat svůj podpis, posílat poštou.

    • Náhradní odečet
    Judikatura dospěla k závěru, že ke splnění povinnosti umožnit odečet je nutné vydat „dvojí prokazatelné upozornění“ ze strany toho, kdo požaduje přístup k vodoměru. Teprve není-li přístup umožněn ani napodruhé, je možno přikročit např. k „sankčnímu“ náhradnímu odečtu TUV podle vyhlášky č. 372/2001 Sb.

    • Samoodečet
    Zcela jinou záležitostí je tzv. samoodečet. Při něm se rozúčtovatel spokojí s nahlášením stavu měřidla. Jde o celkem běžný postup, nedávno jsem jej absolvoval: v rodinném domě s odběrem plynu kolem 30000 Kč ročně odečítač nezastihl vlastníka doma. Vhodil tedy do schránky žádost o samoodečet. Vlastník vytočil číslo zákaznické linky a nahlásil stav plynoměru a číslo smlouvy pro kontrolu. Velmi jednoduché. A teď zpět k vodoměrům.

    Samoodečet není ani právem vlastníka jednotky, ani povinností vlastníka jednotky. Samoodečet může jedině být definován v některém ze tří dokumentů:

    • stanovy SVJ (neboť povinně obsahují povinnosti vlastníků jednotek)
    • individuální smlouva s vlastníkem jednotky o dodávce služby SV a TUV,
    • pravidla rozúčtování SV či TUV přijatá podle § 11 odst. 4 ZoVB.

    Tazatel PN777 se táže, kde dělá chybu. Chybu dělá v tom, že bez právního důvodu mudruje o tom, co a jak mu mají vlastníci odesílat a jak to má být podepsáno, fotografováno, ověřeno. Pan PN777 není oprávněn stanovit pravidla. Pan PN777 se má v první řadě postarat o to, aby v jeho SVJ byla schválena pravidla rozúčtování podle § 11 odst. 4 ZOVB. Vlastníci jednotek v domě (nikoliv on sám) určí jak má probíhat odečet.

    Možná, že tato pravidla stanoví, že náměr je možno sdělit telefonicky, pomocí SMS , emailem (popřípadě s elektronickým podpisem), či vhozením papírku s náměry do poštovní schránky SVJ. Možná, že pravidla budou nějaká jiná, přísnější. Možná, že samoodečet bude zcela vyloučen. Ale budou to řádně přijatá a jednoznačná pravidla v souladu s § 11 odst. 4 zákona.

    Pan PN777 teď nic takového nemá, nemůže se o nic opřít a snaží se jen „vařit polévku z vody“. V SVJ o těchto věcech rozhodují vlastníci jednotek hlasováním na shromáždění. Nerozhoduje jedinec podle své libovůle, i kdyby byl předsedou SVJ. V tom vidím základní problém úvodního dotazu.

    lake

    Vložil svjvmt, 10. Leden 2013 - 10:12

    Odchyťte je, jak budou ten stav z vodoměru vypisovat do tabulky a fotit. To bude nejjednodušší.

    Vložil PN777. (bez ověření), 10. Leden 2013 - 12:20

    Děkuji za reakci. Už jsem to psal jednou níže.

    Člověk co chodí zalévat ty kytky chodí údajně jednou za 14 dnů dopoledne…Rozhodně si kvů-li tomu nebudu brát volno, na někoho čekat a laskavě ho prosit :-( Pak mi ještě v den předání zavolá, že se něco „vážného“ stalo a nemůže jako už jednou v minulosti. V mém dotazu popsaný postup je navíc průkaznější.

    Vložil lake, 9. Leden 2013 - 19:10

    Váš dotaz je zmatek nad zmatek. Vlastník mimo území tohoto státu by do vaší tabulky mohl napsat jedině nějaký přibližný odhad. Nebo předpokládáte, že se pomocí duchovního soustředění přenese do svého bytu a vnitřním bystrozrakem přečte náměry vodoměrů?

    Jsou-li vlastníci mimo ČR a náměry nemohou zjistit, proč by měli cokoliv tisknout, vyplňovat, podepisovat, fotografovat a odesílat zpět??? Nechcete tam ještě otisky všech prstů a podpis vlastní krví? Tomu se říká buzerace. Opravdu nemáte v SVJ nic rozumnějšího na práci?

    Můžete jim prostě napočítat průměr spotřeby vody z předchozích dvou zúčtovacích období, nebo stanovíte nějaký odhad podle toho, jak dlouho byl byt neobydlený. V dalším roce se provede normální odečet a tím se to srovná. Pokud se jim to nelíbí, je to jejich problém: měli klíče od bytu někomu svěřit a dát výboru kontakt na tuto osobu.

    Mimochodem, postup striktně podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. by pro ně byl mnohem nevýhodnější.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 12. Leden 2013 - 7:30

    …Můžete jim prostě napočítat průměr spotřeby vody z předchozích dvou zúčtovacích období, nebo stanovíte nějaký odhad podle toho, jak dlouho byl byt neobydlený

    • no lze li si podle tohoto citátu „vybrat“, pak je zřejmě vhodné předpokládat, že byt byl neobydlený od posledního odečtu… …protože pak spotřebu zjištěnou „…V dalším roce … normální[m] odečet[em]…“ vynásobíme aktuální cenou kubíčku (a tahle cena je nepochybně vyšší než v předchozím období) :))

    …Pokud se jim to nelíbí, je to jejich problém: měli klíče od bytu někomu svěřit

    • proč by to asi dělali? Mno… asi právě proto aby jim nějaký dobrácký soused „nevyguglil“ byt. Proto zasílají emailem fotografii dokládající tvrzený stav k aktuálnímu datu.

    …Nechcete tam ještě otisky všech prstů a podpis vlastní krví

    • kdo zastaví své unavené „oko“ na zák.227/2000 sezná, že není třeba vyvádět (se z klidu) a krýt se výšplechty (… své vlastní krve…). EP zaručí dostatečnou míru autenticity – a stačí se podívat kdy uplatňují „náhradní způsob zjištění spotřeby“ třeba vodárny → až na posledním místě.

    Neználek

    Vložil PN8, 9. Leden 2013 - 20:27

    Dobrý večer pane Lake,

    :-) jste mne pobavil. Vlastníkovi může údaj o spotřebě (třeba včetně fota jeho vodoměru) zaslat např. ten kdo má klíče od jeho bytu a chodí mu třeba zalévat květiny :-) Přeji pěkný večer.

    Vložil svjdukelská111, 9. Leden 2013 - 21:39

    Jen se bavte a dál vymýšlejte blbiny. U nás máme téměř slepou paní, já ji vodoměry odečtu a podepíši: v zastoupení XYZ, nebo odečetl XYZ. Stačí tedy, když vám udělí souhlas a až půjde osoba neurčitého pohlaví zalévat květiny zapíšete.

    Vložil PN777, 9. Leden 2013 - 22:36

    Díky za reakci. Tak to Vás chválím, že takovou službu vykonáváte pro starší, téměř slepou paní. Já bohužel čas ani náladu vykonávat něco pro (v našem případě) mladého člověka bez jakéhoko-li zdravotního omezení nemám . Navíc to není první forma nezájmu o spolupráci v rámci správy domu s výborem či ostatními vlastníky. Přeji pěkný večer.

    Vložil anonn, 9. Leden 2013 - 21:32

    Ano ale pak je to dobrá komedie. Kvůli stavu vodoměru něco fotit, zasílat do zahraničí tam vytisknout, vyplnit, podepsat, ofotit poslat zpátky výboru. Co je to za kravinu?

    A není lepší aby někdo zazvonil u bytu až bude někdo zalévat ty květiny, vodoměry odečetl a šmitec?

    Předseda

    Vložil PN777, 9. Leden 2013 - 22:08

    Děkuji za reakci. Otázka zněla jasně! Je v daném případě podpis nutný a pokud ano, dle jakého zákona či paragrafu. Jasnou odpověd nikdo zatím nedal a v Lakem uvedené vyhlášce tedy rozhodně není.

    Člověk co chodí zalévat ty kytky chodí údajně jednou za 14 dnů dopoledne…Rozhodně si kvů-li tomu nebudu brát volno, na někoho čekat a laskavě ho prosit :-( o to co není schopen dodat. Povinnost fotit ten kdo bude předávat informaci majiteli bytu nemá, to jsem uvedl jako příklad dokladování pro samotného majitele.

    Ten co mi ofocený podpis s údaji před chvílí ciziny zaslal emailem, nic o „komedii“ nepsal. Dodat informace už zbývá jen jednomu-poslednímu vlastníku.

    Vložil anonn, 10. Leden 2013 - 7:21

    Komedie je to proto, že z naprosto normální věci jako je odečet vodoměrů děláte úřední proces srovnatelný s volbou prezidenta.

    Žádný předpis nenařizuje nějaké podpisy nebo něco podobného. Odečíst vodoměry můžete naprosto libovolně a zapsat výsledky též. Vždycky hrozí že odečty zpětně někdo zpochybní a proto je DOBRÉ to mít od lidí podepsané, ale nutné to není. My jsme nikdy s účtováním spotřeby problémy neměli a tak se od nebydlících lidí klidně spokojíme se zaslání stavu emailem, papírkem do schránky apod.

    Ještě jednou – nevymýšlejte blbosti, nějak zjistěte ten stav vodoměru, zapište a šmitec.

    Předseda

    Vložil PN777. (bez ověření), 10. Leden 2013 - 12:00

    Vážený annone,

    děkuji za Vaši reakci. Vyplnění formuláře o čtyřech sloupcích jeho ofocení, podepsání a zaslání emailem není srovantelný proces s volbou prezidenta. Například už jen proto, že v našem případě není třeba nikam chodit.

    Sám píšete, že CITUJI: „Vždycky hrozí že odečty zpětně někdo zpochybní a proto je DOBRÉ to mít od lidí podepsané, ale nutné to není.“

    Ano s tím souhlasím, proto přeci chci ten stav vodoměru písemně s podpisem-tzn.prokazatelně. Protože je vlastník v zahraničí zašle emailem ofocenou podepsanou a tabulku vše je oboustraně prokazatelné. Papírek do poštovní schránky nevhodí, je bohužel v zahraničí…

    Kolegyně v minulosti s náběry stavů vodoměrů měla, proto vyžaduji mnou uvedený postup. Pokud máte bezproblémové vlastníky ve Vašem domě, budte rád. U nás tomu tak není, proto chci mít výstupy průkazné.

    Neuvedl jste ani jeden argument proč je můj postup „blbost“, naopak se jedná za daných okolností o jediný rychlý a průkazný postup.

    Slovním spojením „nějak zjistěte ten stav vodoměru“ jste myslel konkrétně jak?

    Přeji pěkný den předsedo.

    Vložil Krobot (bez ověření), 13. Leden 2013 - 18:47

    Vlastníky, kteří v bytě nebydlí a byt není v době odečtu přístupný vyzvu mailem aby mě sdělili stav vodoměru a odpověď si uložím. Je prokazatelné z jaké adresy a kdy došla. Víc to nedramatizuji.

    Vložil Petr87, 12. Leden 2013 - 17:46

    Nehledejte problémy, kde nejsou. Průkazný odečet vodoměrů může fungovat třeba tak, že někdo ten vodoměr vyfotí tak, aby bylo vidět výrobní číslo a aktuální stav a zašle fotku e-mailem rozúčtovateli.

    Skutečně není třeba vymýšlet žádné složité scénáře ani vymýšlet formuláře. Nejste náhodou úředník? Ti formuláře vymýšlí velice rádi…

    Vložil jaklan (bez ověření), 11. Leden 2013 - 19:48

    Třeba tak že napíšete listeček s žádosti pro zálévače aby opsal stav vodoměrů a dáte jej na patřičné dveře. Jak vidno malý čecháček vždy bude tvrdit že něco nejde a nebo hledat možnosti jak to udělat aby to nešlo. Stáčí pane použít tu hmotu co máte uvnitř hlavy pokud tam nejsou jen piliny.

    Vložil anonymouus (bez ověření), 11. Leden 2013 - 21:07

    Mám rád ten citát z Forest Gump, že pro hlupáka každý hlupák jest. Si spadl do vlastní jámy.

    Vložil PN777. (bez ověření), 11. Leden 2013 - 20:31

    Vážený Jaklane,

    děkuji za Váš příspěvek i přesto, že je nesmyslný, drzý a arogantní. Informace předaná od zálevače květin, který není majitelem bytu nejsou zpětně( např. v případě sporu) relevantní. Informace musí být předána majitelem případně někým komu dal k takovému úkonu majitel bytu plnou moc. Tedy by musel stejně nějakou formu dokladu zaslat. Tedy mnou v otázce popsaný způsob je rychlejší a prokazatelný. Přeji Vám pěkný večer.

    Vložil jaklan (bez ověření), 12. Leden 2013 - 13:28

    A kdo tedy podle vás ten stav opíše? Zalévač nebo majitel? Pokud zalévač tak je to průkazné přesně tak jak jsem psal výše. Jen jste potvrdil to co jsem napsal, hledáte cestičky jak to udělat co nejsožitější neli nemožné. A pokud dal majitel plnou moc zalévači je to opět stejně průkazné tím postupem který jsem již popsal. Opravdu stačí jen myslet.

    Vložil Oli11 (bez ověření), 10. Leden 2013 - 8:58

    Pravdu mají ti, kteří tvrdí, že žádný podpis není vyžadován. Mechanismus odečtu a předání výsledků správci je jen na rozhodnutí jednotlivých společenství (družstev atd.). U nás máme například dálkový odečet, takže ani nechodíme do bytů, pouze oznámíme datum odečtu.

    Vložil PN777. (bez ověření), 10. Leden 2013 - 12:15

    Dobrý den Oli11,

    děkuji za Vaši reakci. U nás vzhledem ke všem okolnostem bude lepší použít průkazný způsob výstupu. Dálkový odečet Vám tiše závidím a znám jeho výhody. Pokud by ukázali nesrovnalosti v konečných stavech spotřeby vody v součtu u bytových vodoměrů a hlavního vodoměru budeme o nasazení dálkového odečítacího systému silně uvažovat. Přeji pěkný den.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".