Je nutná výpověď BD, dosavadnímu vlastníku a správci z prohlášení, při vzniku SVJ?
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je nutné dávat výpověď BD, dosavadnímu vlastníku domu a správci uvedenemu v prohlášení vlastníka, pokud se shromáždění nově vzniklého SVJ rozhodne pověřit správou někoho jiného. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu 22 CDo 2038 bych soudil, že nikoli, ale při dotazu na Sdr.na obranu nájemníků (ing. Taraba) mi bylo sděleno, že výpověd je nutná a výpovědní lhůta je 6měsíců.
Děkuji.
Jiří Vadran
Pane Vadrane,
pokud jste nájemce a ptal jste se pana Taraby ze Sdružení na obranu nájemníků, pak odpověď asi nebude použitelná pro SVJ. Navíc neuvádíte žádné zdůvodnění – není tedy k čemu se vyjádřit.
Doporučuji podívat se na FAQ „Datum vzniku SVJ“, kde Vás bude zajímat příspěvek http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#… . Naleznete tam i další judikát Nejvyššího soudu v téže věci. Což znamená, že dva senáty NS dospěly nezávisle na sobě k závěru, že okamžikem volby statutárního orgánu zaniká automaticky oprávnění dosavadního správce.
lake
Děkuji za odpověď.
P. Tarabu jsme oslovili poté, co nám několik advokátů nebylo schopno jasně věc zodpovědět, brali jsme ho jako odborníka na bytové právo, byť se specializací na nájemní bydlení, neodůvodnil to nijak…
Jen jsem se chtěl ujistit. Vztahují se tyto judikáty i na situaci, kdy BD dává do převodních smluv (ne indiv.smluv o správě) smluvní sankce, pokud (noví) vlastníci budou byť pouze iniciovat změnu správce? BD si vzalo úvěr na revitalizaci, družstevníci i již převedení vlastníci mají podepsány individuální ručitelské závazky (na úvěrové sml. podepsáno pouze družstvo, nikoli další spoluvlastníci). BD z neznámých důvodů nevyžaduje vyrovnání dluhu (anuita již splacena), ale do převodních smluv dává ustanovení: „v případě, že nabyvatelé nebo jejich právní nástupci v době splácení úvěru na revitalizaci domu, kdy se na ně vztahuje povinnost ručit za závazky společenství dle §13 odst.7, budou v rámci jednání společenství vlastníků usilovat nebo jakkoli podporovat změnu osoby správce domu, jsou povinni převádějícímu uhradit smluvní sankci ve výši 100 000,– , příp. další náhradu nákladů…“ Jsou tyto sankce reálně vymahatelné, podle vašeho názoru? Budete se divit, ale nikdo nám na tuhle otázku zatím nebyl schopen odpovědět. Někdo říká, že ano, když to podepíšeme, jiný advokát, že nikoli.
Když podepíšeme a s poukazem na judikát NS zvolíme výbor, který uzavře (na základě usnesení shromáždění) novou spr. sml. s jiným správcem, s největší pravděpodobností dojde k situaci, že buď nás bude SBD žalovat skrz ony sankce, nebo nám nebude platit dlouhodobou zálohu za zbylé družstevníky a žalovat ho budeme muset my. myslíte, že máme naději na úspěch nebo podepsáním oněch sankcí jsme odkázáni být v područí DB?
Děkuji. JV
Pane Vadrane! Ustanovení o pokutě je nešťastně řešená pojistka správce, aby nový nabyvatel splácel úvěr. V našem SVJ jsme tento problém vyřešili jinak. Ve stanovách SVJ máme napsáno, že nový majitel bytu se automaticky stává družstevníkem (původní družstvo běží). A to do doby splacení závazků vůči městu. Teprve poté dojde k likvidaci družstva. Není nutné pokutovat. Jana1
Současný správce-BD si takto pojistil správcování na dalších ??? let. Chytré.
Máte něco proti? Vážený mínusovači? Jen se neboj, přihlas se a můžeš mě rozcupovat. Jistě to zasloužím. Zdravím VIP-klub SVJ.
Poslední komentáře