Je možné se v úředním řízení bránít trestním oznámením?

Vložil Anonymous, 17. Září 2022 - 7:36 ::

Pokud úřad postupuje vadně, je možné se bránit trestním oznámením nebo podnětem k projednání přestupku? Nebo v takovém případě musí stačit úřední postupy (vyjádření k podkladům, návrh důkazů, stížnost k nadřízenému úřadu, řádné a mimořádné opravné prostředky ad.), kde ovšem úřad vždy tahá za delší konec provazu?

Je řada trestních činů a přestupků, které by se daly aplikovat na úřad nebo úřední osobu, nešlo-li by o úřední osobu. Nebo je úřad a úřední osoba v tomto smyslu chráněna?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 19. Září 2022 - 2:27
    • Anonymous se ptá: „Pokud úřad postupuje vadně, je možné se bránit trestním oznámením nebo podnětem k projednání přestupku?“

    Ne, není to možné.

    Nelze směšovat dohromady dvě odlišné věci. Proti nesprávnému úřednímu postupu je možné se bránit jinak, viz zákon správní řád. Proti rozhodnutí úřadu je možné se bránit (odvoláním, stížností, případně správní žalobou).

    Zcela jiná je otázka zda některý úředník spáchal trestný čin při výkonu své úřední činnosti. Trestní oznámení může podat kdokoli na kohokoli. To nemá přímou souvislost se správním řízením ani s jeho výsledkem.

    Justitianus

    Vložil jaroš (bez ověření), 18. Září 2022 - 21:06

    Pokud se domníváte, že byl spáchán trestný čin, oznamte jej na P ČR popř. na st. zastupitelství. Nebo se poptat advokáta co s tím . Už jste podal odvolání, stížnost? Co na to správní řád?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".