Jak vyplatit odměnu za práci ve výboru od 1.1.2011?
„20.ledna 2011“ – Od 1.1.2011 platí, že když přijdete o práci a zaevidujete se na ÚP, tak pokud pobíráte nějakou odměnu od SVJ či BD (např. přes uzavřenou DPP atd.), tak nemáte nárok na ŽÁDNOU podporu v nezaměstnanosti! Tzv.„nekolidující přivýdělek 1,– Kč – do max.výše 4000,– Kč hrubého za měsíc“ byl úplně zrušen!! Jak budete tedy řešit odměňování za práci ve výborech SVJ či BD? Pouze připomínám, že na tuto práci ve výborech se obvykle velmi těžko shání lidé, kteří jsou ochotni pro vlastní dům vůbec něco dělat.....Poradíte mi? Děkuji všem.
Pane Maršálku,
na výkon funkce ve výboru SVJ či představenstvu družstva není možné uzavřít DPP či DPČ. To je nesporné a z toho se musí vycházet.
Podpora v nezaměstnanosti je řešena zákonem č. 435/2004 Sb, který byl naposledy novelizován zákonem č. 347/2010.
Odměna za výkon funkce ve výboru SVJ je podobná případům podle § 25/1 písm. c) až f) uvedeného zákona. Ale v § 25 není SVJ jmenováno a proto tento § nebrání výplatě podpory v nezaměstnanosti.
„Nekolidující přivýdělek“ je uveden v § 25/3. Ten se ale na SVJ také nevztahuje.
Podpora v nezaměstnanosti se neposkytuje podle § 44/3, ale ten se na SVJ nevztahuje.
Proč se domníváte, že by členu výboru SVJ nemohla být přiznána podpora v nezaměstnanosti? Pokud Vám to sdělila nějaká teta z ÚP, tak se jí zeptejte na konkrétní ustanovení zákona.
Hezký den!
Pavel
P.S. poslední novela uvedeného zákona se moc nepovedla, viz § 44a. Pokud má člověk nárok na odstupné, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti a přitom není rozhodné, zda odstupné je skutečně vyplaceno. To psal nějaký laik, který netuší jak je to v reálu.
Dobrý den pane Pavle, děkuji za odpověď a vysvětlení. Tedy odměny můžeme vyplácet dle zákona o dani z příjmu ( dle § 6 Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky – (1) Příjmy ze závislé činnosti – c) odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob )? Jakou formou to provádíte u vás – měsíčně? a Jaké daně se musí odvádět – všechny „3“ ? Děkuji za doplnění Jarda
Pane Maršálku,
protože se nepovažuji za odborníka na zákon o zaměstnanosti, doporučuji mé stanovisko konzultovat s příslušným ÚP.
Odměny je potřeba vyplácet zejména podle rozhodnutí shromáždění a až pak podle ZDP.
Ze tří daní podléhá odměna za výkon funkce v současné době dani z příjmu a zdravotní dani.
Sociální dani zatím nepodléhá, ale je potřeba naplnit státní rozpočet pro financování předražených státních zakázek a tak se asi brzo dočkáme. :-)) Na rok 2012–2013 se připravuje sloučení vyměřovacích základů, aby se všechny 3 daně platily ze stejného vyměřovacího základu. Následně by se měla všechna místa, kam se v současné době daně odesílají, sloučit do „jednotného inkasního místa“.
U nás probíhá výplata odměny začátkem prosince. Odměny pro členy výboru a KK jsou spíše morálním oceněním a nikoliv řádnou odměnou za práci pro SVJ. Navíc při měsíční periodě bychom museli platit i odměnu za měsíční zpracování mezd. A šetřit je potřeba všude. :-))
Hezký den!
Pavel
není plat ani výdělek, ale odměna za práci ve statutárním orgánu – není ve vztahu k příjmům (u podpory)
Tedy odměny za práci ve statutáru můžeme vyplácet dle zákona o dani z příjmu ( dle § 6 Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky – (1) Příjmy ze závislé činnosti – c) odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob )? A platí se zdravotní daň (? procent) a dále záloha na daň z příjmu 15% ? Díky za doplnění Jarda
Poslední komentáře