Jak se měří plocha bytu

Vložil Mchal (bez ověření), 17. Březen 2018 - 23:41 ::

Chci prověřit velikost plochy bytu, zda je v prohlášení vlastníka z roku 1999 a v katastru nemovitostí správně zanesena. Jak se měří plocha bytu? Měřícím pásmem či laserovým dálkoměrem, jako při měření místnosti před koupí koberce? Nebo je v tom háček? Jaká je přípustná odchylka? Například naměřím 48,1 metrů čtverečních, ale v prohlášení bude 48,3 metrů čtverečních, jde o přípustnou odchylku? Naměřím-li plochu jinak, co potom dělat, na koho se obrátit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil P_V (bez ověření), 18. Březen 2018 - 0:22

    Je to, co tím chcete získat, tak významné, že se do toho chcete pustit? Další krok by byl přimět SVJ, aby nechalo změnit prohlášení vlastníka, k čemuž je nutný souhlas shromáždění. Pokud se jim nebude chtít, obrátíte se na soud. Pak by následoval zápis do katastru, kde se všem vlastníkům mění jejich podíly. Budou Vás mít za to ouřadování "rádi", zejména proto, že za zápis u každého vlastníka se platí 2000 Kč.

    Dle starého zákona se měřila plocha místností. To bude Váš případ, protože v roce 1999 se to tak dělalo a vaše Prohlášení je podle toho zákona. Byla to definice poněkud nešťastná, protože při rekonstrukci bytu, kdy se hýbalo s příčkami, se hlo i s tou plochou. Ale nikdo to neřešil.
    72/1994 Sb. §2 i) podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu nebo rozestavěného bytu,

    Dle nového zákona se měří plocha bytu mezi obvodovými stěnami, včetně plochy zabrané příčkami, instalačními průchody, a dokonce i nosnými prvky.
    366/2013 Sb. §3 (1) Podlahovou plochu bytu v jednotce tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav. Započítává se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu.

    Jakým způsobem se provádí měření - to je úloha pro ZŠ, ne? Čímkoli co měří vzdálenost. Zakreslit do plánku a spočítat jako souhrn dílčích obdélníků. Nebo pokud to nemá pravé úhly, tak budete muset měřit i úhlopříčky a počítat to jako dílčí trojúhelníky či lichoběžníky. Jelikož Vám jde o vážnou právní věc, mělo by to měřidlo mít úřední ověření, a měření by měl dělat kvalifikovaný projektant, který na to dá kulaté razítko.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 20. Březen 2018 - 13:20

    Ne souhlas shromáždění, ale souhlas všech vlastníků.

    Vložil Anonymoushgg (bez ověření), 18. Březen 2018 - 7:47

    Navrh na přijetí vkladu stojí 1000 Kč a ne 2000

    Vložil Jr. (bez ověření), 18. Březen 2018 - 11:36

    Ano, návrh na vklad do katastru za 1.000,– a mělo by to fungovat tak, že návrh na vklad dostačuje jeden i když se to týká více(třeba všech)vlastníků. Samozřejmě to musí být s potřebnými náležitostmi (souhlasy, podpisy,..) od těchto vlastníků. Pro vyloučení pochybností bych se dotázal úředníka na katastru. Pěkný den.

    Vložil Tomáš Prouza (bez ověření), 2. Listopad 2020 - 7:52

    Od 1.1.2020 je to již 2000 Kč. Pán byl jasnovidec :-D

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".