instalace měřičů tepla
V našem domě který je SVJ je v plánu montáž měřičů tepla či indikátorů spotřeby. Má si uvedené zařízení platit každý vlastník sám či lze vše hradit z fondu oprav? Děkuji za odpověď
Nejlepší možnost je, že si všechny indikátory či měřiče tepla zaplatí vlastníci sami s tím, že SVJ pouze pověří jejich pořízením a zajištěním instalace. Je totiž naprostý nesmysl, aby tato zařízení byla placena z příspěvků na správu (Vámi nesprávně nazývaným „fondem oprav“), neboť odběr energie jednotkou NEPOCHYBNĚ neslouží ke správě společných částí domu, ale výhradně k odběru služeb jednotkou.
V případě že by SVJ mělo měřidla ve svém majetku, je pravděpodobné že by jejich opravy, výměny a kalibrace, z neznalosti nebo arogance, platila z „příspěvků na správu“. Není rozumného důvodu, proč by SVJ muselo mít měřidla ve svém majetku. Může je mít, ale nemusí. Prostě pokud by spoluvlastník nesplnil „připojovací podmínky“, nebyl by připojen. Na tom není nic složitého k pochopení. Dále potřeba „něco vyměnit“ vyplývá z životnosti zařízení a to zda je měřidlo způsobilé k rozúčtovacím úkonům je samozřejmě osobní věcí vlastníka. příkladem je §4/7 a §5/7 vyhl. 372/2001.
Takže radím, aby přístroje pořídilo vlastníkům jednotek SVJ (klidně do svého vlastnictví), ale aby hrazeno bylo každým jednotlivým vlastníkem „za kus a za instalaci“(nikoliv z „FO“). Analogií jsou elektroměry, plynoměry či fakturační vodoměry které jsou ve vlastnictví dodavatele, ale jejich pořízení i instalaci plně hradí odběratel.Je třeba mít na paměti, že co je hrazeno z „FO“ je rozúčtováno podle podílu a to si jistě uvědomují malometrážní byty které by z „FO“ rády hradily (i benzín do svých osobních aut kdyby SVJ provozovalo pumpu, nebo úhradu za společnou parkovací plochu máli ji SVJ provozovalo).Tak ať Vám to dopadne.
Neználek'
Milí, zuřiví mínusovači, jste všichni z malometrážních bytů a/nebo
neumíte psát?
Zajímalo by mne zda proti tomu co jsem napsal máte něco objektivního…
Lake: „jak se zde vícekrát psalo“
- Ne jak se psalo, ale jak zde psal Lake. Takže objektivně:
Já, (stejně jako RadekV) v předpise vidím pouze, že „vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou …povinni“ tedy, ŽE POVINNOST má Společenství. Kde ve vyhlášce nebo jinde (než ve Lake větách) jsou ty 4-způsoby vlastnění? (netvrdím že tam nejsou, ale ukažte mi je někdo).
Druhá věc je, že tazatel se neptal na způsob vlastnění ale hrazení. Hradit to budou vždy spotřebitelé. Jde jen o to kdo víc a hlasitěji bude hystericky řvát tj. zda skupina malometrážníků prosadí placení podle podílu nebo neprosadí. A vo tom to tu je.
Neználek'
PS:S tou „hysterií“ to Lake přehání. Jen proto, že někdo něčemu nerozumí, netrpí ještě hysterií. Pokud někoho hysterického Lake hledá – koho by rád „vymazal bez upozornění“, tak ať nakoukne do zrcadla.Je zjevné že jen potřeboval někoho „nakopat do zadku“ a tak si náhodně vybral RadkaV. Příště to zase bude někdo další. Ale poučení tu přeci jen je, milí Mínusovači: nakopat pr..l lze jen za veřejně prezentované názory, ne za mlčení. :))
Pokud jste ve výrokové logice pokročil na úroveň 5. třídy ZŠ, pak i Vy dojdete ke stejnému závěru, jako já.
Něco přidám do zdejší polemiky.Co mě je známo,tak všechny tyto záležitosti si má hradit dle pův.zákona o SVJ, č.72/1994 Sb. majitel bytu. Zda-li je SVJ tak bohaté, že udělá granda pro své spolubydlící, tak si tyto měřáky může uhradit samo. Když se na tom dohodnou, není problém.To samé b bylo i u jiných měřáků, jako jsou na vodu.Zase to je jejich problém. Ano,je možné, jak to tu píše jistý Neználek, že SVJ tyto měřák zabezpečí a následně si je každý vlastník bytu uhradí svým dílem do společné kasy SVJ.V tomto směru spatřuji stejný postup i jiných uzařízení, která nyní předkládá nový zákon. A zase proto, že se tu jedná o měření tepla u každé byt.jednotky,tedy vlastníka, za kterého nikdo jiný nic platit nebude!nechápu, co je na tom těžkého k nepochopení?
…
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni
a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů
…
Z toho je zjevné, kdo bude ten nesmysl platit a vlastnit.
V odůvodnění novely právě vycházející vyhlášky je uváděna očekávaná cena „kalorimetru“ s montáží cca 6000 Kč (obávám se, že nezahrnuje nezbytnou rekonstrukci stoupaček).
V každém běžném větším paneláku jsou i garsonky s jedním radiátorem a to i v nejvyšším patře. Podle dnes vycházející nesmyslné novely mají být takovéto domy vybaveny „kalorimetry“. To znamená asi 4 kalorimetry na běžný byt. V případě důsledné aplikace s měřením tepla z trubek procházejících bytem pak dvojnásobek (trubky v dolních patrech mají výkon srovnatelný s radiátorem). To jsou náklady 24 000 – 48 000 Kč u běžného bytu.
Kvůli naprostému nesmyslu.
Obávám se, že to si nikdo dobrovolně ze svého nekoupí.
RadekV napsal: „Z toho je zjevné, kdo bude ten nesmysl platit a vlastnit.“
- Fakta: Zákon nijak nepředepisuje kdo má vlastnit přístroje registrující dodávku tepla. Jsou minimálně čtyři možnosti, jak se zde vícekrát psalo: vlastnictví SVJ, vlastnictví externího rozúčtovatele, spoluvlastnictví vlastníků jednotek, vlastnictví každého vlastníka jednotky individuálně.
RadekV napsal: „Podle dnes vycházející nesmyslné novely mají být takovéto domy vybaveny „kalorimetry“. To znamená asi 4 kalorimetry na běžný byt. (…) To jsou náklady 24 000 – 48 000 Kč u běžného bytu.“
- Fakta: Vyhláška nestanoví, že by domy s garsonierami a jedním radiátorem v posledním patře měly povinně být vybaveny kalorimetry. To jste si vymyslel.
- Vyhláška nepředepisuje žádné zásahy „do stoupaček“.
- Vyhláška nepředepisuje „čtyři kalorimetry na byt“.
Radku, mýlíte se naprosto ve všem. Raději nepište o věcech, ve kterých se nevyznáte. Dejte si studený obklad na hlavu, položte se a zhluboka dýchejte. Zmatené a hysterické příspěvky jako je Váš budou napříště mazány bez upozornění.
lake
Novela :
§ 7a
Vybavení přístroji registrujícími dodávku tepelné energie
(1) V budovách se vnitřní rozvod tepla pro vytápění a vnitřní rozvod
chladu vybaví v případě, že
- vstupuje a vystupuje z bytu nebo nebytového prostoru v jednom místě,
… Píše se tam bytu – nikoli bytů, většiny bytů ..
Píše se v místě vstupu, tedy u podlahy – píše se o vstupu do bytu, ne radiátoru či čeho ..
původní část vyhlášky § 7
(4) Měřicí a indikační technika 5), uplatněná u spotřebitelů v zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného principu a provedení.
…
Z toho soudím, že platí-li povinnost pro jeden byt či nebyt, platí pro všechny v budově. Je to sice trotlovina, ale podle mne to tam je psáno.
Budu rád, pokud se mýlím.
Pane Radku, co o věci soudíte Vy je bezvýznamné, už jsem Vám to napsal. Podle § 7 odst. 4 vyhlášky platí, že „měřicí a indikační technika, uplatněná u spotřebitelů v zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného principu a provedení“.
Není-li v KAŽDÉM bytě splněna podmínka, aby vnitřní rozvod vstupoval a vystupoval v jednom místě, pak nelze v budově instalovat měřiče tepla. Je to vyloučeno nejen právně, ale samozřejmě i technicky.
lake
Než to smažete, aspoň si to přečtěte:
Děti se s tatínkem dohodly o odměně za vysvědčení:
Kdo přinese samé jedničky – pojede na plovárnu. Kdo bude mít vysvědčení horší – pojede na plovárnu nebo na chatu. Odměna bude pro všechny děti stejná.
Toník měl samé jedničky, Vašík měl jednu dvojku, Ondra trojku a dvě dvojky.
Kam jeli?
Nejlepší možnost je, že si všechny indikátory či měřiče tepla pořídí SVJ do svého majetku. Je totiž naprostý nesmysl, aby tato zařízení byla ve vlastnictví jednotlivců.
V takovém případě by SVJ nemělo jakoukoliv kontrolu nad těmito přístroji. Nemohlo by cizí zařízení ani měnit podle potřeby, ani nechat je ověřovat (u kalorimetrů povinně každé 4 roky).
Takže rada, aby si přístroje pořídili vlastníci jednotek, je cestou do pekel. Přesně ze stejného důvodu NEJSOU ve vlastnictví odběratelů ani elektroměry, ani plynoměry či fakturační vodoměry. To by to dopadlo!
lake
Měl bych zde opět jednu názorovou rozpornou odpověď pro pisatele Laka. Zcela zjevně zde mícháte pane Lake jablka s hruškami.Technologii měřičů tepla nemohu zcela evidentně srovnávat s měřiči plynu a elekt. proudu. Ano,z Vašeho uvažování uvedete," jsou to taky měřidla".K této přihlouplé diskuzi se zde nechci a ani nemám zájem snížit! Takře prosím,jedno zásadní. Když na to SVJ bude mít prostředky, může hradit všechno, na co každý vlastník jednotky za „normálních okolností“ nemá nárok!Jak jsem již dříve uvedl,i na ty měřáky tepla!To je to samé u oken. Výměna pův. za plastové. Když na to SVJ má,ať si to uhradí.A co se týká kontroly kalorimetrů či konkrétních měřáků, je zcela jasné a pochopitelné,proč zákonodárci takto rozhodli.Projděte si nové ustanovení energetického zákona a dojde Vám to. A něco málo na závěr k těm Vaši pochybnostem vůči lidem v poslední větě, „to by to dopadlo!“ Já dám dotaz. V čem by to mělo dle Vás asi „špatně“ dopadnout? Vždyť jistě víte a je Vám s určitostí známo, že se vždy při zápisech na začátku následujícího roku při zapisování stavu odebraných jednotek u měřáků kontrolují jak čísla, tak samotné nasazené zařízení na tělese radiátoru.A to si myslíte, že někdo bude mít zájem si tyto zařízení ničit či jinak manipulovat? Hloupost,že …
Otázka ale zní kdo to zaplatí, ne jestli to bude ve vlastnictví SVJ. A zaplatit to museji tak jako tak vlastníci. Buď už dříve skládali postupné zálohy, nebo formou jednorázového příspěvku.
Fond oprav SVJ nemá, to měšlo kdysi družstvo. Vždy to zaplatí vlastník. Buď tak, že průběžně skládal zálohy, nebo to zaplatí bez předchozího spoření, rovnou celé najednou.
Poslední komentáře