Informace o spotřebě tepla
Zák. 424/2023 § 8a vyžaduje poskytovat pravidelné měsíční (!!!) informace o spotřebě tepla podle odečtu indikátorů na radiárorech. V jaké formě si to tvůrci tohoto nesmyslu představují ? Počet dílků na měřácích, počet spotřebních jednotek, v korunách vystavením domofaktur ?
V tom zákoně je několik nesmyslů.
Jednak se v bytech teplo nespotřebovává. Endotermických procesů tam mnoho nebude.
Ty „měřáky“ jsou integrační teploměry a víceméně se z jejich údaje dá odvodit, kolik tepla z radiátorů v bytě „vylezlo“. Ovšem to, kolik tepla ten byt opustilo mimo dům z těchto údajů nelze zjistit ani náhodou.
U zateplených domů je poměr mezi tepelnými odpory směrem mimo dům a uvnitř domu takový, že takové měření nedává smysl. U našeho domu je to někde i 1:10. Čili pokud začnu topit víc než sousedé, 10% tohoto navýšení půjde z mého bytu na ulici a 90% sousedům.
Napsal jste, že „V tom zákoně je několik nesmyslů. Jednak se v bytech teplo nespotřebovává…“
To je ale úplně jedno, protože v v zákoně č. 67/2013 Sb. v § 2 „Vymezení pojmů“ odst. (1) písm. h) je stanoveno, co se „Pro účely tohoto zákona rozumí“
„h)zjištěnou spotřebou tepla hodnota zjištěná jako rozdíl odečtu naměřených hodnot na instalovaných měřidlech podle zákona o metrologii nebo na instalovaných zařízeních pro rozdělování nákladů na vytápění na konci a na začátku období, za které se informace o zjištěné spotřebě tepla příjemci služeb poskytuje, upravená za použití korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou a které se používají při rozúčtování.“
To se v zákonech běžně vyskytuje, kdy je pro zjednodušení stanoveno, co se pod určitým pojmem rozumí pro účely konkrétního zákona, i když je obecně nebo v jiných zákonech význam pojmu odlišný.
Samozřejmě, šlo jen o žertík. Voda se v domě taky nespotřebovává, ale jen znečišťuje a přemísťuje z jednoho potrubí do druhého.
Nic to ale nemění na faktu, že celé to „měření a rozpočítávání spotřeby tepla“ je nesmysl a prasárna.
S názorem pana Pavla lze částečně nesouhlasit, částečně souhlasit.
- Vložil Pavel: „… máte měsíčně informovat o počtu dílků před korekcí, takže je to zcela zbytečný údaj i zadarmo.“
Zákon ovšem předepisuje informovat o počtu dílků po korekci. To znamená za použití koeficientu výkonu radiátoru, koeficientu upevnění indikátoru a koeficientu polohy místnosti.
67/2013/§2/1/h [Z]ištěnou spotřebou tepla [je] hodnota zjištěná jako rozdíl odečtu naměřených hodnot (…) na konci a na začátku období (…) upravená za použití korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou a které se používají při rozúčtování. |
Tato „zjištěná spotřeba tepla“ ovšem nebude mít se spotřebou tepla
nic fyzikálně společného. Bude samozřejmě zachycovat jen korigované
dílky spotřební složky, a to před aplikací úprav výpočtové metody pro
všechny příjemce služby.
Justitianus
Ano, naměřené hodnoty s korekcí. Domnívám se však, že ta korekce by měla zahrnovat i minimální a maximální rozsah (do r.2023 plus minus 20%) nákladů na m2. Při měsíčním „hlášení“ jednotlivým vlastníkům to většinou nebude možné pro neznalost ceny od dodavatele, které se v průběhu roku mění. Jinak vlastníci budou reklamovat, jak to, že roční vyúčtování není součtem hodnot jednotlivých měsíců.
Zákonodárcova spotřeba tepla nemá se spotřebou tepla nic společného. Už jenom proto, že teplo se měří a krabičky nic neměří.
Zákonodárce namísto spotřeba tepla mohl napsat počet dílků nebo číslo na krabičce.
Krabičky jsou mor.
Statistik Vám vysvětlí, že inteligence skupiny relativně inteligentních jedinců je nižší než inteligence jejího typického člena. Koho to zajímá, googlí centrální tendence nebo směřování k průměru.
„Zák. 424/2023 § 8a vyžaduje poskytovat pravidelné měsíční (!!!) informace o spotřebě tepla“ (Vložil lisek (bez ověření), 3. Únor 2024 – 12:24)
Tak to bude nejspíš nějaká mýlka. „Informace“ poskytované podle zákona se spotřebou tepla nemají nic společného.
Navíc Vámi uvedený zákon Vámi uvedený § nemá.
Lisku,
máte měsíčně informovat o počtu dílků před korekcí, takže je to zcela zbytečný údaj i zadarmo.
Druhou položkou je spotřeba teplé vody. Pokud o to někdo má zájem, tak si to může kontinuálně sledovat místo televize.
Nicméně je to výhodný byznys pro určitý počet subjektů a tak je to v zákoně včetně sankce.
Stejně jako kontrola otopné soustavy. Jen vyhozené peníze pro BD/SVJ a výhodný byznys pro jinou skupinu subjektů.
Bude hůř, připravují se nová direktivní opatření z EK, která zaplatí ovčané EÚ.
U nás jsme se dohodli, že to nezavedeme. Nic užitečného to nepřináší. Ale musíte znát sousedy, pokud by u nás byl nějaký prudič, tak bychom to zavedli.
Hezký den!
Pavel
P.S.
jedná se o 424/2022 Sb.
P.P.S.
přečtěte si štítky EED
V našem domě máme nainstalovaný dálkový odečet měřičů. Správce předal všem vlastníkům jednotek přístupové heslo do aplikace PoSchodech, kde mohou sledovat údaje za svoji jednotku. Je tím splněna povinnost výboru SVJ zajistit předávání měsíčních údajů vlastníkům?
Ano, povinnost poskytovatele služeb doručit příjemci služeb informace o jeho zjištěné spotřebě je tím splněna viz zákon č. 67/2013Sb. § 8a odst. 5):
„(5)Povinnost podle odstavce 1 nebo 2 se považuje za splněnou, pokud poskytovatel služeb zpřístupní příjemci služeb informace o jeho spotřebě způsobem umožňujícím dálkový přístup a o tomto zpřístupnění příjemce služeb prokazatelně vyrozumí. Příjemce služeb však může písemně požádat poskytovatele služeb o zasílání informací o spotřebě v listinné podobě po dobu aktuálního zúčtovacího období. V takovém případě je příjemce služeb povinen uhradit náklady s tím spojené a poskytovatel služeb může žádat zálohu na úhradu těchto nákladů.“
Někde jsem četl, že v té měsíční informaci budou údaje o naměřených hodnotách v přehledném grafickém zpracování časového a místního srovnání. To místní srovnání by znamenalo, že by tam byl také údaj tzv. „referenčního uživatele“ tj. propočet průměrné spotřeby naměřených hodnot v domě.
To by už nějaký význam mělo, každý by mohl zjistit, zda se jeho aktuální spotřeba pohybuje nad, nebo pod průměrem domu a spočítat si o kolik %, což má význam při vyúčtování vzhledem ke stanovených limitům ve výši 70 a 200 % průměrné hodnoty za zúčtovací jednotku.
Poslední komentáře