Hrazení oprav plynového rozvodu
Dobrý den, zhruba před měsícem se u nás v bytech prováděla revize plynu. A teď jsme dostali nové směrnice k provádění údržby bytovéh fondu a stanovení úhrad za opravy kde se píše, že rozvody plynu v objektu až k plynoměru hradí SVJ a od plynoměru udržuje a hradí vlastník bytu. Měl jsem za to, že všechny opravy rozvodů ve stoupačkách jsou hrazeny z fondu, proto se mi tyto směrnice samozřejmě nelíbí. Všude kde jsem se ptal tak mi bylo řečeno, že co je ve stoupačkách tak je hrazeno z fondu oprav. Děkuji za odpověď.
Píšete: a teď jsme dostali nové směrnice k provádění údržby bytového fondu a stanovení úhrad za opravy kde se píše, že rozvody plynu v objektu až k plynoměru hradí SVJ a od plynoměru udržuje a hradí vlastník bytu. Prosím Vás a kdo Vám je dal, kdo si je vymyslel. Někdo si z vás dělá legraci.
Směrnice jsou nevýznamné. Co Vám bylo řečeno je nevýznamné. Fond oprav nemáte. Přečtěte si co o věci říká Prohlášení vlastníka budovy. Pouze to definuje které části plynového rozvodu jsou společné (podléhají povinným kontrolám a revizím) a kde je rozhraní mezi společnou a Vaší částí.
Plynoměr zpravidla tímto rozhraním nebývá, ale záleží na definici v Prohlášení.
lake
Fond oprav nemáme, měl jsem na mysli Zálohy na opravu a úržbu, ale to vůbec není přece podstatné jak se to jmenuje! Prohlášení vlastníka budovy nemám.
On ale existuje i faktický rozdíl mezi těmi termíny. Klikněte na štítek „Fond oprav“ a přečtěte si související články. Pan lake sice používá nevybíravé jednání, ale pravdu má.
Prohlášení vlastníka si ve vlastním zájmu sežeňte, bez znalosti jeho obsahu nevíte, co je v domě Vaše a co je společné a bez toho ani nevyřešíte Váš dotaz.
Tak ještě jsem našel ve smlouvě, že součástí jednotky je veškerá její vnitřní vodorovná i svislá instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalace apod., kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů). Tak jak by jste to pochopil?
Pane lamparde, jestliže obsah Vaší kupní smlouvy je shodný s popisem v Prohlášení vlastníka (což nevíme), pak platí:
- Domovní rozvod plynu je společný až po bytový uzávěr (včetně).
- Vše za bytovým uzávěrem směrem ke spotřebičům je ve Vašem vlastnictví. Plynoměr samozřejmě ne, ten je vlastnictvím distributora.
Objevily se zde nepodložené názory že rozhraní vlastnictví má údajně cosi společného s plynoměrem. Je to nesmysl. Co napsal pan Petr o možném rozdělení plynového rozvodu je pouze nepoužitelná teorie, která neříká nic o tom co Vás zajímá. Pro Váš dům platí obsah Prohlášení vlastníka.
lake
Odpověď zkuste hledat také v diskusi zadáním „Revize plynu“ a pod. Např. http://www.portalsvj.cz/…izeni-v-byte
Nejste totiž první který o „plynu“ klade dotaz. Pro plyn platí zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) a vyhláška ČÚBP č. 85/1978.
Zařízení pro rozvod plynu a spotřebu plynu spalováním podléhají státnímu odbornému dozoru nad bezpečností práce, vykonávanému ČÚBP a IBP ve smyslu ust. § 1 odst. (2) písm. e), f) a g) vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. V případě bytových domů je též nutno upozornit na násl. odst. (3) citovaného ustanovení, který praví, že za zařízení uvedená v odst. (2) se nepovažují ta, která jsou v osobním užívání uživatelů bytů a (nebo) místností nesloužících k bydlení.
To znamená, že pro posouzení zda plynový rozvod nebo jeho část podléhá povinnosti provádět kontroly a provozní revize je rozhodující vlastnictví.
V domech s SVJ zajišťuje SVJ kontroly a provozní revize podle uvedené vyhlášky ČÚBP – a to té části rozvodu, která není v tzv. osobním užívání.
Vlastník bytu by měl zodpovídat za
- spotřební rozvod začínající uzávěry před plynoměry a končící před uzávěry spotřebičů.
- připojení plynového spotřebiče na spotřební rozvod
- plynový spotřebič
Uvedené je vlastník bytu povinen udržovat tak aby neohrozil život, zdraví či majetek osob. Zpravidla reaguje až na netěsnost domovního plynovodu nebo poruchu spotřebiče plynu, a to objednávkou oprav u odborně způsobilého subjektu.
- – – – – – – – – –
Chápu to tak, že vlastník bytu není povinen poskytnout část rozvodu v tzv. osobním vlastnictví placené pravidelné revizi a kontrole.
Odbornější odpověď poskytne vaše plynárenská společnost.
Ta část plynoinstalace která je součástí bytu podléhá pouze výchozí revizi. Další revize, pokud nedošlo k podstatnému zásahu do instalace, nejsou předepsány a platí po celou dobu životnosti(na rozdíl od společných částí domu, kde je interval provozních revizí 3 roky).
Poslední komentáře