Hlasování - úmrtí člena SVJ
Dobrý den,
chci se jen zeptat. Ve SVJ je momentálně 9 vlastníků BJ, ale před pár měsíci došlo k úmrtí jednoho z vlastníků. Nyní chceme vyvolat hlasování o půjčce na opravy domu. Vzhledem k tomu, že ne všichni vlastníci jsou pro a je potřeba získat min. 75% hlasů k odsouhlasení půjčky, tak se ptám. Jak je to s hlasem vlastníka, který již zemřel.
- Jeho hlas se nepočítá, hlasování je jen mezi 8 vlastníky a z nich musí být 75% hlasů pro.
- Jeho procenta v hlasování jsou rozpočítána mezi zbývající vlastníky.
- Bere se jako, že se zdržel hlasování.
Nebo je zde jiná varianta?
Předem velice děkuji za odpověď.
Není možné dělat jako by vlastník jednotky neexistoval. Vynechat jeho hlas tedy nelze. Ani není možné tento hlas nějak rozdělit jiným vlastníkům, jako se rozděluje kus salámu mezi psy.
Z mlčení vlastníka jednotky nelze NIKDY dovodit jeho souhlas. Naopak: z mlčení vlastníka jednotky můžete bezpečně usuzovat jedině to, že není pro.
Jestliže z nějakého důvodu potřebujete získat souhlas dosud neznámého dědice, oslovte všechny osoby, které připadají v úvahu jako možní dědicové zemřelého vlastníka jednotky. Pokud se dohodnou na společném stanovisku, bude tím později zavázán kterýkoliv z nich, až se stane dědicem.
Pokud existuje naléhavý právní zájem, postupovalo by se podle § 61 zákona č. 292/2013 Sb.: „K ochraně oprávněných zájmů zemřelého jmenuje soud opatrovníka pro řízení“.
lake
Ono se jedná o to, že zesnulý vlastník má na BJ exekuci tuším od plynárny a od nás jakožto SVJ proti němu byly zahájeny právní kroky k vymáhání pohledávky na „nájemném“ ještě před úmrtím. Paní měla dva syny, alkoholiky a gamblery, takže ty zcela jistě nebudou schopni pohledávku vyplatit a převzít byt v dědickém řízení.
A abych byl úplně konkrétní, tak se jedná o následující:
Chceme si vzít úvěr na opravu domu. Zatížení BJ bude nízké, tudíž banka nebude chtít zástavní právo na BJ. Ale jak jsem psal, potřebujeme mít v hlasování alespoň 75% a je zde 10 BJ. Jedna je aktuálně mimo (zmiňovaná zesnulá) a další dvě BJ patří jednomu vlastníkovi, který je proti půjčce. Tudíž, v případě, že by se do hlasování nezapočítával hlas zesnulé a bylo by to bráno jako, že se dejme tomu zdržela hlasování a druhý vlastník s dvěmi BJ bude proti, tak my ostatní dáme dohromady max cca 70%. Proto se ptám, jak se v tomto případě nakládá s hlasy zesnulé jelikož dědické řízení není hotové a hned tak nebude a na BJ jsou vedeny exekuce. Další věcí je to, že v zákoně i ve stanovách je uvedeno, že členství ve SVJ zaniká úmrtím člena. Tudíž si myslím, že aktuálně by mělo být pro hlasování 100% hlasů rozděleno mezi zbývajících 9 BJ když zbývající BJ nemá vlastníka. Je to tak?
Zkusili jste se domluvit s nesouhlasícím vlastníkem, zda nechce svoji alikvótní částku na opravu společných částí Vašeho domu zaplatit keš? Třeba se jen nechce zbytečně zadlužit.
Růžo, pletete si významné s bezvýznamným. Už Vám zde bylo řečeno: je bezvýznamné, zda konkrétní vlastník jednotky má či nemá nějaký starý dluh vůči společenství.
Je nesmyslné Vaše tvrzení, že „vlastník nebude mít „dluh““. Samozřejmě, že bude mít dluh. Vždyť společenství mu na jeho majetku něco opraví, či mu na objednávku zhodnotí jeho majetek. Takže vlastník bude povinen uhradit SVJ účelně vynaložený náklad v plné výši. Bude dokonce povinen hradit, i kdyby se výsledek nedostavil (§ 2436 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…).
Přestaňte fantazírovat o tom, že vlastník nebude mít dluh. Všichni vlastníci budou mít dluh – kromě těch, kteří složí celou částku předem.
lake
Růžo,
prosím dávejte svým příspěvkům smysluplný název, děkuji.
Nechci řešit konkrétní situaci s úvěrem. Pouze odpovídám na dotaz, jak naložit s hlasem zůstavitele. To bude platit pro všechna hlasování.
Zůstavitel sice úmrtím přestal být členem SVJ, ale zároveň se stal členem SVJ jeho dědic či dědicové. To že dědice neznáte komplikuje situaci, ale je to podle práva.
Že dědicem je gembler či dlužník je absolutně nerozhodné. Již nyní je vlastníkem. Jednotku může ztratit v exekuci, ale do té doby je vlastníkem.
Jestli je 10 jednotek, tak je 10 hlasů, asi o různé váze podle m2 (podílech na společných částech domu).
Všech 10 jednotek má vlastníka, pouze u zůstavitelky ještě nevíte jakého.
100% hlasů vyplývá z 10 jednotek podle m2.
Rozhodně si nemůžete porcovat hlas zůstavitelky, který patří od její smrti jejímu dědicovi.
Pokud máte pohledávku za zůstavitelkou, tak se přihlašte do dědického řízení, aby se pohledávka nestala nevymahatelnou.
Hezký den!
Pavel
Omlouvám se, nevšiml jsem si předmětu k odpovědi.
Pokud tomu správně rozumím, tak nyní je naše jediná varianta kontaktovat notáře, zjistit správce dědictví a s tím se dohodnout na hlasování a doufat, že bude hlasovat pro?
Děkuji
Růžo,
dnem úmrtí přešel majetek zůstavitele na dědice. Kdo jím bude se právně vyjasní až za několik měsíců, ale to je jiná věc.
Máte tedy stále 9 vlastníků. Hlas zůstavitele si nemůžete rozdělit.
Můžete kontaktovat notáře a zjistit zda není ustaven správce dědictví, který by za zůstavitele, resp. dědice, hlasoval.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle,
patrně se ve věci vyznáte. Jak společenství rozhoduje v případě, že je v dědickém řízení více jednotek, jejichž vlastníci mají dohromady podíl hlasů větší než je potřebný k přijetí usnesení? (Vámi zmíněný případ správce dědictví by to sice řešil, ale v praxi nastane zřídka.)
Kdo bude dědicem „se právně vyjasní až za několik měsíců“
To v ideálním případě, běžně dědické řízení trvá několik let, nejsou výjimky ani řízení trvající několik desítek let, dědici mohou během řízení sami umřít, takže se čeká na další a další řízení, počet řízení přibývá a konec je v nedohlednu.
Zde jde o to, jak vlastník jednotky (který není znám) během této doby vykonává své právo hlasovat? Mám za to, že toto právo reálně vykonávat nemůže, tj. pokud by byl jeho hlas pro přijetí usnesení rozhodující, takové usnesení přijato nebude (leda že by se shodně vyjádřili všichni dědici, z nichž jeden nebo několik je vlastníkem jednotky).
že si půjčí ti co půjčku chtějí. Mezi ně zesnulý určitě nepatří a také žádnou splátku od něj nečekejte.
Poslední komentáře