hlasování - co je to hlas?
Prosím o radu u SVJ, trápí to více lidí a na internetu nacházím různé odpovědi:
- stanovy praví: shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů;
dotaz: tzn. že co vlastník(spoluvlastník) jednotky, tak 1 hlas? Co když budou mít méně než 50% dle velikosti spoluvlastnických podílů?
- stanovy praví: k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků, nestanoví-li tyto stanovy jinak.
Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají 1 hlas.
dotaz: tady se začínám ztrácet – tak 1 hlas nebo váha hlasu?
3)k přijetí usnesení shromáždění o změně stanov je zapotřebí 3/4 většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek.
dotaz: a jak to bude tady?
děkuji
stanovy praví: shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů;
- co vlastník, to hlas. pokud je počet vlastníků 30 a z toho 2 SJM, je usnášeníschopné, pokud se dostaví minimálně 17 hlasů.
Protože celkový počet hlasů by byl 32, většina je více či rovno číslu 17. Velikost podílů v tomto případě je irelevantní, protože v této pasáži to máte ujednáno tak, jak bylo uvedeno.
stanovy praví: k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků, nestanoví-li tyto stanovy jinak.
- – stanoví jinak:
Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají 1 hlas.
- – de facto spoluvlastníci jednotky (SJM) mají polovinu spoluvlastnického podílu jednotky, sečte se podíl všech, kteří hlasovali pro a podíl všech, kteří hlasovali proti. To znamená, že se sčítají místo hlasů zlomky, které jsou vidět v katastru nemovitostí. Pokud je větší podíl společného majetku na straně těch, kteří hlasovali pro variantu a, vítězí varianta a.
Nejsem odborník, pokud je to jinak, tak budu potřebovat vysvětlení také :-).
To je možné, ale ve vašich stanovách máte zakotveno, že spoluvlastníci jednotky mají 1 hlas. To se mi zdá v rozporu s odkazovaným článkem.
Pokud mají přiznaný jeden hlas, jsou oprávněni ho dle stanov využít. Těžko by se obhajovalo, že sice mají každý jeden hlas, ale že ho budete počítat za jeden, nebo že pokud se neschodnou, že jejich hlasy zneplatníte. Dle mého názoru jelikož mají jeden hlas, jsou každý ze spoluvlastníků oprávněni hlasovat a hlas použít.
jednotka hlasuje silou svého podílu na společných částech domu (viz zákon). Příklad – vlastní-li někdo 50% domu, má hlasovací právo silné 50%. Spoluvlastníci jednotky mají 1 hlas znamená, že se hlasuje po jednotkách = pokud má jednotka víc spoluvlastníků – může za ni hlasovat jen jeden – a ten hlasuje silou celé své jednotky. (o jeho hlasování se musí spoluvlastníci dohodnout zvlášť a toto dohadování nemá s SVJ nic společného) příklad – pokud má jednotka dva spolumajitele, nemůže při hlasování o zateplení jeden hlasovat pro, a druhý proti – jednotka může znít pouze jedním hlasem.
§ 11(3) Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§ 8 odst. 2); spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas).
Mohu poprosit o zdroj, který vás přivedl na myšlenku:
„pokud má jednotka víc spoluvlastníků – může za ni hlasovat jen jeden – a ten hlasuje silou celé své jednotky. (o jeho hlasování se musí spoluvlastníci dohodnout zvlášť a toto dohadování nemá s SVJ nic společného) příklad – pokud má jednotka dva spolumajitele, nemůže při hlasování o zateplení jeden hlasovat pro, a druhý proti – jednotka může znít pouze jedním hlasem.“
Nic takového v zákoně nevidím. V zákoně je této problematice věnován citovaný § 11 (3) a jasně dává každému spoluvlastníku jednotky jeden hlas. Nikde v zákoně není uvedeno, že musí spoluvlastníci jednotky hlasovat schodně. Jednotka sice hlasuje silou svého spoluvlastnického podílu, ale pokud by spoluvlastníci hlasovali každý jinak, tak nevidím v zákoně překážku v tom, aby každý hlasoval na základě svého poměru vlastnictví na společných částech domu.
zdroj je vámi citovaný „spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas)“ všichni spoluvlastníci dohromady mají jeden hlas. bylo to tu několikrát diskutováné hledejte v dikusích
Co je v diskuzích, není v zákoně. Tvrzení „všichni spoluvlastníci dohromady mají jeden hlas.“ dle mého názoru odporuje zákunu, v zákoně nic takového není.
beere, několik diskutujících napsalo, že nemáte pravdu. Navíc je slušností si o problému něco vyhledat. Vy však stále melete jeden nesmysl dokolečka.
Argumentujete ad populum. To, že několik diskutujících napsalo, že nemám pravdu, nic nevypovídá o správnosti nebo nesprávnosti.
Pane beere, nejspíš je chyba v tom, že máte v ruce nesprávný zákon. Spoluvlastníci jednotky se totiž vůbec neřídí zákonem o vlastnictví bytů, nýbrž zákonem č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník. Viz § 136 a následující.
Tato skutečnost je v ZoVB zmíněna v ustanovení §3 odst. 1 ZoVB. Že všichni spoluvlastníci jednotky mají jeden (nedělitelný) hlas je uvedeno v § 11 odst. 3 ZoVB.
lake
P.S. Dávejte laskavě příspěvkům srozumitelné názvy.
Nemám v ruce nesprávný zákon, pokud tento zákon stanoví v § 11 odst. 3 ZoVB jak se hlasuje, není možné vycházet z úplně jiného zákona, kde nic takového stanoveno není.
Poslední komentáře