Hlasování a velikost spoluvlastnických podílů jednotek na společných částech domu.

Vložil Kateřina (bez ověření), 27. Červen 2013 - 9:34 ::

Dobrý den, chtěla bych požádat někoho zkušeného a znalého o vysvětlení následujících pojmů ze Zákona o vlastnictví bytů:

Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů. Zde mi není zcela jasný pojem „vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů“.

A také bych byla ráda, kdyby mi někdo uměl vysvětlit, jak si mohu spočítat velikosti jednotlivých spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek?

Chápu, že to jsou možná hloupé dotazy, ale nejsem v tomto oboru příliš zběhlá.

Děkuji předem za odpověď.

Kateřina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mrk (bez ověření), 27. Červen 2013 - 10:09

    1.) Velikost spoluvlastnických podílů. To je obytná plocha bytu (se sklepem), lomeno celkovou obytnou podlahovou plochou celého domu. Lze ji vyjádřit zlomkem, např. 334/7010, 586/7010, 749/7010. Tedy, celý dům má 701 m2 podlahové plochy, jsou zde jedno, dvou a třípokojové byty o výměře 5× 33,4 m2, 4× 58,6 m2 a 4× 74,9 m2. Můžete spočítat i v %. Tj. 4,76%, 8,36% a 10,68% podílu na majetku. 2.) Pokud je tedy uvedeno, že musí být přítomni vlastníci, kteří mají většinu hlasů (50,1% a více) je celkem jednoduché spočítat na schůzi přítomné podle jejich spoluvlastnických podílů, ať ve zlomku, nebo v %. V uvedeném příkladu stačí přítomnost čtyř třípokojových bytů a jednoho dvoupokojového (51,08%) ze všech 13 bytů. A další různé kombinace. Snad tato informace bude stačit.

    Vložil lake, 27. Červen 2013 - 11:51

    Paní Kateřino, pozor: mrk píše naprosté nesmysly. Velikost spoluvlastnického podílu je zlomek, uvedený pro danou jednotku v katastru nemovitostí. Vy si tedy nic sama počítat nebudete.

    Při určení tohoto zlomku se nepoužívá ani „obytná plocha bytu“, ani „obytná podlahová plocha domu“ a už vůbec ne „sklepy“. Báchorky pana mrk (bez ověření) je třeba poslat tam, kam patří – do sbírky pohádek ovčí babičky.

    Také není pravda, že by podíly byly vyjádřeny v procentech. Podíly zpravidla nelze převést na procenta bez zokrouhlení, což by dávalo nepřesný výsledek.

    lake

    Vložil Velká Plzeň (bez ověření), 27. Červen 2013 - 15:25

    Velmistře,

    jak se zlomek vyjadřující spoluvlastnický podíl dostane do katastru, bez počítání, jak píšete?

    Vložil mrk (bez ověření), 27. Červen 2013 - 14:12

    Pane Lake, neuvedl jste ale, podle čeho se onen zlomek počítá. To, že je uveden na katastru nemovitostí vím. Pokud něco tvrdíte, jak s oblibou píšete, neuvedl jste jediný argument a nevysvětlil, jak se tedy k onomu zlomku přijde. Pokud tedy svoje tvrzení nepodpoříte argumentem, je vaše vyjádření naprosto nesmyslné a postrádající jakýkoliv základ. Pokud si přečtete dotaz (zřejmě jste ho nečetl),Kateřina se ptá, jak si spočítat velikosti jednotlivých podílů. Já jsem poradil. Vy jste mne, jako hulvát, napadl, ale odpověď na dotaz jste nedal. Moje rada pro vás. Když neumíte poradit, nepište.

    Vložil Anonymous01 (bez ověření), 27. Červen 2013 - 14:23

    pan Lake plně odpověděl – zlomek se nepočítá, ale je dán v katastru Lake-ho odpověď je přesná a vy celkem zbytečně prskáte – Vaše odpověď byla nepřesná a zavádějící, tak se nerozčilujte a přiznejte si to. (např. v čem se mýlíte – v každém domě mohou být sklepy jinak, a podle toho se počítají, čí nepočítají do podílu na domě = Vaše odpověď byla zavádějící.

    Vložil MartinII, 27. Červen 2013 - 15:33

    O hlasování a podílech má zde tazatelka spoustu vláken. Jen hledat. Pan mrk se dopustil sice omylu se započítáním sklepů, ale celkem odpověděl správně. Pro spočtení nadpoloviční či tříčtvrteční většiny je třeba často převést podíly na stejného jmenovatele, protože v katastru je u bytu podíl např. 677/15998, u jiného 32/7999. Až na závěr spočítat procenta hlasů celkem, protože z údaje 8424/15998 není jasné zda jde o tříčtvrtinovou většinu. Velikost podílu je nejen v cuzk.cz ale také v Knize členů a ve stanovách (alespoň v těch, které byly schváleny při ustavující schůzi za přítomnosti notáře). Podíly také zná paní účetní pro výpočet podílu na nákladech domu. Tazatelka by měla vědět, že dle podílu také ona přispívá do tzv. fondu oprav (zálohy správy). Např. 32m2×50 Kč = 1600 Kč / měs.

    Pozor také na to, zda hlasují vůbec ti správní, t.j. vlastníci (někdy má byt 2 a více vlastníků) nebo zplnomocnění.

    Vložil X (bez ověření), 27. Červen 2013 - 15:48

    Pan mrk použil naprosto nestandardní a zavádějící pojmy. Pokud chtěla Kateřina vědět jak se stanoví podíl na společných částech domu, pak to najde v §8 odst. 2 ZoVB. Pojmy jsou vymezeny v §2 ZoVB.

    Podlahová plocha bytu zahrnuje i podlahovou plochu místnosti, která tvoří příslušenství bytu. Může to být místnost kdekoliv v domě, tedy i v nejhlubším suterénu.

    Vložil KateřinaK. (bez ověření), 27. Červen 2013 - 10:45

    Moc děkuji za odpověď, již rozumím! Kateřina

    Vložil svjvmt, 27. Červen 2013 - 11:47

    Podíly máte v Prohlášení vlastníka v %, nebo mrkněte na czuk.

    Vložil Jandus (bez ověření), 27. Červen 2013 - 10:00

    Nadpoloviční většina víc než 50%.

    Podíly majitelů vidíte na http://nahlizenidokn.cuzk.cz /VyberBudovu.as­px?typ=budova

    Pro výpočet podílů najlépe využijte program na http://www.portalsvj.cz/…e/hlasovani/

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".