Havarijní stav domu a lhostejnost SVJ.

Vložil Pavlína. (bez ověření), 5. Duben 2015 - 15:00 ::

Krásný velikonoční nedělní den.Bohužel u nás v domě je většina vlastníků proti opravám domu.Máme starou děravou střechu,špatné okna a fasádu.Není možné se domluvit na opravách,respektive celé revitalizaci domu.Ve fondu oprav máme sotva na pokrytí drobných poruch.Převážně zde bydlí staří lidé,kteří se vymlouvají na to že byty stejně zdědí jejich děti a oni investovat už na stará kolena nebudou.Je možné začít s opravami i bez souhlasu většiny?Co se dá v takovém případě dělat?Je možno zažádat o finanční příspěvek na opravy stát-město nebo obec?Děkuji za jakoukoliv radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PavelII (bez ověření), 6. Duben 2015 - 13:39

    Starou děravou střechou buď nekomu zatéká a ten se ozývá nebo ne. Otlučená fasáda nic nemusí znamenat. Špatná okna ve vlastním bytu si můžete nechat vyměnit sama za své. Co mají sousedi není Vaše starost. V současné době lze požádat o příspěvek v rámci akce Zelená úsporám. Začít s opravami bez souhlasu vlastníků a finančních prostředků jistě lze, zvlátě pokud máte hodně našetřeno, se všemi důsledky co takové prapodivné jednání přinese.

    Vložil Petrpredseda, 6. Duben 2015 - 16:28

    To není úplně pravda, do programu zelená úsporám se musí přihlásit bytový dům jako celek (tedy BD, nebo SVJ) – jednotlivé byty mají smůlu. Petr

    Vložil RadekV, 6. Duben 2015 - 14:29

    Okna mohou být součástí bytu, ale taky nemusí. Vlastník ovšem může investovat do společného. Nic proti tomu. Přinejhorším to navrátí do původního stavu, že …

    Vložil lake, 6. Duben 2015 - 9:45

    Tvrdíte, že jde o havarijní stav. V tom případě je situace jednoznačná: každý je ze zákona povinen počínat si tak, aby nedošlo ke škodě na majetku, na zdraví či na životě.

    To platí pro SVJ i pro každého člena statutárního orgánu i pro každého vlastníka jednotky. Dokonce to platí i pro kteroukoliv třetí osobu.

    Je vhodné nechat potvrdit „havarijní“ stav rozhodnutím Stavebního úřadu, nebo posudkem soudního znalce.

    Ten, kdo odvracel bezprostředně hrozící nebezpečí, má právo na úhradu účelně vynaložených nákladů. Vymáhat může buď na vlastníkovi majetku, kterému hrozila škoda, nebo přímo na SVJ z titulu bezdůvodného obohacení právnické osoby. Vyberte si.

    lake

    Vložil svjvmt, 5. Duben 2015 - 16:23

    Dobrý den Pavlíno a zklamu vás, nejde to. Podívejte se do OZ o Bytovém spoluvlastnictví a vašeho Prohlášení. Šlo by to tak, kdybyste měli dostatek peněz na opravu na účtu a nikdo by se nešprajcl, nešel k soudu. Ale co na stavebním úřadě? Ve vaší situaci byste museli vzít úvěr. Přesvědčujte.

    Vložil Petr, 5. Duben 2015 - 21:52

    Co je SVJ ? Dle jedné zdejší definice pytel vlastníků. SVJ není holt OPBH. Tazatelka zřejmě neví, jak SVJ funguje, viz stanovy a zákony.

    Máte havarijní výměr (posudek) ?

    Začněte tím, komu teče střechou do bytu. Zeptejte se potencionálních dědiců, co chtějí zdědit.

    Vložil svjvmt, 6. Duben 2015 - 16:47

    Kdo jsou to dědici, jak je zjistí? Je to věcí vlastníka, ti ať se dohodnou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".