fotovoltaika

Vložil starousek, 29. Duben 2024 - 19:39 ::

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda nemáte v rámci SVJ konkrétní zkušenosti s fotovoltaikou, respektive zde vaše SVJ má tuto nainstalovanou. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 23:39

    NJN, tohle tema se zda uz vycerpalo. Zabyvate se s tim nejakou dobu, to je dobre, ale je videt ze elektrina neni zrovna Vase parketa. Cas ukaze zda nase poznatky k necemu byli i kdyz se zda ze jste rozhodnut.

    Osobne bych do takoveho systemu nesel, prilis slozity a pracny… a hlavne chci v nasem dome stale bydlet.

    Jak rika Jara Cimrman i ty slepe ulicky je treba prozkoumavat.

    Dejte nam pak vedet jak jste dopadnul. Preji hodne stesti.

    Vložil Hubert (bez ověření), 6. Květen 2024 - 0:12

    Pocitam, ze se v brzke dobe objevi nove tema

    Jak jsem se stal distributorem energie a kdo to bude delat po me ?

    A neb slasti a strasti distributora, jeho vlastni naklady a ze pokud si stavajici distributor vezme 100,– Kc za odberne misto, me jako novemu distributorovi je za tu praci nikdo chtit dat nebude, ucetni budou chtit po me penize, porad kolem toho budu litat a i honit platby.

    Vložil clen (bez ověření), 6. Květen 2024 - 10:20

    To je ten nejmensi problem, svj uz takhle musi hlidat a vymahat platby zaloh za vodu a teplo a vyuctovani, takze nejaka polozka navic za EE je v podstate nicotny problem, problemy vidim jinde…

    Nejvetsi problem vidim v tom, ze 40% z ceny shrabnou firmy, pritom 50% zaplati stat na dotaci. Ok ale co provoz? Snadno se to muze vyvrbit tak ze provoz bude drazsi nez se cekalo a tam uz zadne dotace nebudou…

    Ale jako experiment dobry. Nicmene mel by to ridit nekdo, kdo ma technicky i legislativne jasno. Aby si pred 49 vlastnikama tak trochu nezavaril.

    Ja bych jako prvni vec si umistil civky k nozovkam a par mesicu nejlepe 12 mesicu si tak logoval – monitoroval proudy, ktery tecou do baraku, abych znal spicky a prubehy a podle toho mohl dimenzovat.

    Bezny jistic snese minimalne 1,13 a maximalne 1,4 dlouhodobe pretizeni… tak abych take zbytecne neplatil ampery kdyz nemusim. Pouzitim baterek se prikon do baraku ma snizit, ale musi se to zmerit v zime, kdy je nejmene slunce.

    Vložil marek7, 6. Květen 2024 - 11:02

    Jak už jsem řekl, abych mohl představit nějaký návrh, tak jsem si zjistil průměrnou denní spotřebu (z více než ročního sledování spotřeby). Měření na patě domu by bylo ideální, ale to se nakonec neuskutečnilo. Sice to bude mít za následek, že hlavní jistič bude mírně předimenzován (i s ohledem na budoucí přechod vaření od plynu k elektrice), ale platba za vyšší navýšení jističe bude marginální.

    Opakuji, nejsem projektant elektro, takže to nechám na odborníkovi od dodavatele. Jeho výstup si pak můžu nechat ověřit u nějakého dalšího projektanta.

    Vložil Clen (bez ověření), 6. Květen 2024 - 13:08

    Jak jste zjistil spotrebu celeho domu? Jste si secital vsechny EM na dome?

    Nicmene spotreba neni podstatna, ale spicky. Pokud lide budou vypinat plyn tak ty spicky mohou byt 4× vetsi nez dnes. El. sporak je v podstate nejsilnejsi spotrebic v panelaku (bojlery ani primotopy tam asi nemate).

    Vložil marek7, 6. Květen 2024 - 14:42

    Přesně tak, opisoval jsem si stavy elměrů, výsledkem je, že průměrná spotřeba EE je 150 kWh/den po celý rok. Odchylka léto vs zima je do 5 %.

    Znát denní spotřebu je rozhodně důležitý údaj, zejména pro návrh FVe. Znát špičky by bylo také fajn, ale už jen pro návrh jističe. Až bude FVE v provozu, tak dodatečně zjistím i ty špičky. Předpokladem je, že největší odběry budou přes poledne (vaření) a pak k večeru (kdy jsou všichni doma).

    Povedlo se mi zjistit i údaj o celkové spotřebě plynu, která je za celý dům necelých 1200 m3/rok. Když se to jednou nahradí ee (indukce/sklo­keramika), měla by spotřeba vzrůst o nějakých 10 MWh/rok.

    Vložil marek7, 3. Květen 2024 - 7:35

    Zdravím, naše SVJ je aktuálně v procesu pořizování FVE. Momentálně čekáme na vyjádření distributora, zda nás připojí i s případnými přetoky a zároveň chceme provést sloučení 50 ks odběrných míst. Po souhlasu distributora nás ještě čeká sanace střešního pláště (nová fólie) a až pak se dostane na řadu instalace a výměna elektroměrů.

    Připojím se s dotazem: má už někdo s FVE na BD zkušenost, podělí se o tipy, co si pohlídat?

    Vložil Pavel, 4. Květen 2024 - 17:20

    Marku7,

    píšete o sloučení odběrných míst nebo o vůdčím OM a přidruženým OM? Sloučením odběrných míst se má údajně ušetřit díky přechodu na podružné elektroměry okolo 20% ceny elektřiny. A poplatky stále porostou. V ČR je poměr silová energie/regulované složky ceny 60:40 v ceně celkem, v Německu je poměr 30:70. A díky narůstající OZE budou poplatky mít stále větší váhu.

    LEX OZE I zvýšil od 24. 1. 2023 hranici výkonu výrobny elektřiny bez licence od ERU z 10 kWp na 50 kWp.

    Zároveň se stavby OZE do 50 kWp považují za drobné stavby ke kterým není nutné jakékoliv posouzení ze strany stavebního úřadu.

    Jak budete FVE provozovat?

    • pronajmete střechu třetí osobě
    • FVE bude společnou částí, to by vyžadovalo změnu Prohlášení
    • SVJ pořídí FVE do svého majetku

    V případě, že se bude elektřina dodávat nejen do společných prostor, ale i do bytů, tak se musí tato nová služba schválit na shromáždění podle § 1 208/e NOZ.

    Budete mít i bateriové úložiště?

    Pokud ano, tak je nejasné, zda bateriové úložiště bude součástí FVE s odpisem na 240 měsíců nebo samostatnou věcí s odpisem na 5 let. Názory se různí.

    Jak máte připravený a předběžně odsouhlasený alokační klíč?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 8:12

    Řeč je o sloučení, tzn. SOM/JOM, kdy dojde ke zrušení individuálních slum/fakturačních elektroměrů, které budou nahrazeny nově jedním vedeným na SVJ (tak jak to dnes funguje vody, kdy SVJ má smlouvu s vodárnami a v jednotlivých bytech jsou podružné/poměrové vodoměry). Je to sice administrativně a technicky složitější, ale finanční úspora je mnohem větší, než OMv+p. Navíc, tímto způsobem bude i větší/efektiv­nější využití vyrobené z FVE.

    Dle mého soudu, výhledově bude složka silová energie klesat a větší podíl na celkové ceně budou mít regulované složky a ti v důsledku rozvoje OZE. Proto ten, kdo nebude mít možnost výroby/sdílení EE z OZE, tak zaplatí plnou palbu.

    FVE bude v majetku SVJ, tak jako tomu je u výtahu.

    Tím, že dojde ke sloučení odběrných míst, tak EE z FVE bude využívaná všemi odběrný místy v BD. Na shromáždění byla schválena instalace FVE i se sloučením, bylo to prezentováno jako už u výše uvedeném stavu SV.

    S bateriemi je počítáno.

    Alokační klíč se týká varianty OMv+p, obecně se doporučuje dle podílu na BD.

    Marek

    Vložil Pavel, 5. Květen 2024 - 10:11

    Marku,

    výtah není většinou v majetku SVJ. Výtah je podle Prohlášení vlastníka ve spoluvlastnictví členů SVJ. Pokud plánujete pro FVE stejnou právní úpravu, tak je potřeba změnit Prohlášení vlastníka.

    Sloučení do SOM a vzdání se samostatného elektroměru není v kompetenci shromáždění. Budete muset mít individuální souhlasy všech členů SVJ a to při 50 bytech nemusí být jednoduché.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 11:02

    Díky za podnět ohledně vlastnictví FVE, očividně tohle bude potřeba vyřešit.

    Rozhodně to bude buď ve vlastnictví SVJ (zde vidím snazší cestu) – napadají vás nějaká úskalí? Do změny prohlášení (kde by do toho nejspíše mluvily i banky co by věřitele u hypoték) se vzhledem ke komplikacím moc nechce. – ovšem výhledově nás čeká kompletní rekonstrukce suterénu a já bych rád „znárodnil“ sklepní kóje, ty předělal na místnosti, které by vlastnilo svj a pronajímalo zájemcům z řad vlastníků. Využití stávajících kójí je cca 20%. Ale to je jen vize a odbočil jsem od tématu.

    Shromáždění rozhodlo o instalaci FVE, co se týče SOM, tak jsem si dal tu práci a po vysvětlení (přiznávám, pár pařezů se našlo, ale mé kouzlo zafungovalo :), že SOM je ekonomičtější varianta, jsem přesvědčil nejen všechny vlastníky, ale i všechny nájemníky, na které je vedena stávající smlouva o odběru EE a je potřeba od nich plná moc pro jednání s distributorem pro zrušení stávajících individuálních smluv.

    Marek

    Vložil Pavel, 5. Květen 2024 - 16:15

    Marku,

    pořízení FVE do majetku SVJ bude asi právně jednodušší, protože se nebude muset měnit Prohlášení.

    Předpokládám, že o FVE budete účtovat.

    Z účetního i daňového hlediska proto upozorňuji na judikaturu NSS č.j. 8 Afs 233/2018–35 a 5 Afs 307/2017–33.

    Samotná FVE (zejména panely, střídače, rozvaděče) se budou odepisovat podle § 30b ZDP tj. 240 měsíců.

    Svislá kabeláž a střešní kontrukce, pokud je pevně spojená s domem a není volně ložená, je technické zhodnocení budovy resp. jednotlivých bytů.

    Bateriové úložiště někdo zařazuje do CZ-CPA pod kódem 27.2 tj. do druhé odpisové skupiny. Ale jsou i názory, že baterie je nedílnou součástí vlastní FVE tj. s odpisováním 240 měsíců.

    Pro správné účtování a zdaňování je vhodné dohodnout s dodavatelem, aby rozdělil fakturaci na vlastní FVE a na technické zhodnocení budovy.

    A dobrá zpráva nakonec. Protože plánujete výrobnu do 50 kW, tak jste osvobozeni od daně z elektřiny podle § 8/1/a části čtyřicáté sedmé Čl. LXXIV zákona č. 261/2007 Sb.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 16:25

    Pavle, děkuji za podnět, že je třeba vyřešit i zaúčtování FVE do účetnictví, vznesu dotaz na správce i dodavatele.

    S realizací FVE jsem čekal, až bude schválená nová legislativa. Prvně jsem si myslel, že varianta SOM (dřívější legální realizace, která umožňovala distribuci EE i do bj) by u nás neprošla. Mile mne překvapila reakce lidí, že když jsem jim vysvětlil rozdíl mezi OMv+p a SOM, tak 90 % bylo hned pro SOM a zbytek se mi pak podařilo přesvědčit.

    Marek

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 21:43

    OK, po technicke strance muzem diskutovat ruzne parametry.

    Nejvetsi problem vsak vidim, ze ze spolecnych penez delate z SVJ vyrobni firmu.

    Normalne SVJ neuctuje o odpisech, nepodava danove priznani, zisky dani jednotlivy vlastnici.

    Vzhledem k nakladum, prodejum, odpisum a zisku se na SVJ pokousite naparovat nejake pravidla verejne obchodni spolecnosti. Po ekonomicke strance by asi bylo nejvhodnejsi SVJ zrusit a prevest na druzstvo, kde jsou uvedene zalezitosti zcela jednodussi.

    Ne kombinace SVJ a FVE mi nejde dohromady a to jak po technicke tak i po ekononicke strance veci a je mi uplne jedno co jednotlivy dodavatele rikaji, odpovednost bude stale na Vas, te se nezbavite a bude to obludny system

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 22:13

    Já FVE pořád beru jako výtah, na základě rozhodnutí shromáždění si jej SVJ pořídí a provozuje nikoliv za účelem zisku, ale primárně pro uspokojení potřeb SVJ/vlastníků. Pokud FVE nebude generovat zisky (když nebude smlouva o odkupu, ale pouze povolení přetoků bez finanční kompenzace), tak nevidím důvod k podání DP a účtování odpisů a pod.

    Ovšem děkuji za další podnět, který proberu se správcem financí.

    Vložil Pavel, 5. Květen 2024 - 18:14

    Marku,

    nebudete to mít jednoduché.

    Sám pátrám po informacích již nějakou dobu. Mj. jsem jednal či byl na přednáškách různých institucí.

    Právnička velké správcovské společnosi sice věděla co je SVJ, ale majetkové podrobnosti u FVE, účetnictví a daně jí unikaly.

    Pracovník ERÚ znal jen LEX OZE a NOZ, FVE, účetnictví a daně bylo mimo jeho obzor.

    Dodavatelé znali LEX OZE a technické parametry FVE. O jiných záležitostech nic nevěděli.

    A tak jsem dočkal na mé otázky odpovědí např.-:

    • v SVJ vše patří členům SVJ a SVJ tedy nemůže přece nic vlastnit
    • proč se zajímáte komu bude patřit konstrukce a svislá kabeláž? Vždyť máme LEX OZE a to pomůže komunitní energetice jako nic jiného!
    • k čemu je vám dobré znát položky dodávky FVE? Vždyť kupujete jeden celek, tak za jednu cenu!

    Doporučuji trpělivost při jednání se správcem i dodavatelem.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 11:20

    tak nejak si neumim predstavit, ze by to v heterogennim dome mohlo zafungovat jako vyrazna (vice jak 30%) uspora vetsiny (vice jak 80%) uzivatelu bytu.

    Vy mate cisla a faktury vsech odberatelu a nejakou simulaci, a spocital jste si naklady (baterky, stridace, revize, alektro prace)?

    A co pretoky s prodejem do site, nebude najednou z SVJ podnikatel? Neseberou vam D sazbu?

    Urcite to nebude vyhodne pro vsechny a hodne zalezi jak kdo a za kolik to udela. Rozhodne bych nechtel s velkym bytem a malou spotrebou se podilet na stridacich a baterkach a provoznich nakladech podle spoluvlastnickeho podilu!

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 11:48

    Tím, že je zvolen SOM, tak úsporu pocítí každý být, i ten, který má nulovou spotřebu (ano, i takového máme v BD).

    Benefit kombinace FVE (výroba vlastní EE) a SOM (úspora stálých plateb nezávislých na velikosti odběru EE) je nepopiratelná.

    Znám celkovou spotřebu celého BD + mám vzorek smluv vlastníků.

    Prosím, o jakých nákladech (jaké náklady má baterie, střídač) mluvíte?

    Přetoky určitě budou, bohužel využít přebytečnou EE na ohřev TUV je komplikovaný.

    O D sazbu se nebojím, pokud EE je využíváná na uspokojení potřeb pro bydlení, není co řešit.

    Opět se zeptám, jak se podílíte na nákladech jenž generuje výtah? Také je přeneseně hradíte z FO dle velikosti podílu a přitom chodíte po schodech či jej využíváte mnohem méně než třeba váš soused.

    Vážení, tohle nemá být ideologická diskuze, ale věcná, technická…

    Vložil clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 12:14

    Vytah mam vyjmuty ze zaloh.

    Co se tyka FO a nakladu na opravu vytahu, s tim nic uz neudelam, je to muj majetek z donuceni. A proto je namiste zvazovat, zda chci pristoupit na vlastneni neceho, co nechci. Ze koupite z uspor stridsace a baterky OK, ale nebude nahodou po 20 letech ztrata? Kdyz ty prostredky investuji do trhu, mam prumernych 10% p.a. coz je za 7 let dvojnasobek hodnoty (drzba CP je od dane osvobozena).

    Castop slysim jak nekdo neco koupil a raduje se ale zhodnoceni ma daleko nizsi nez vyse popsany prumer.

    Vite jak poruchove jsou a kolik stoji stridace a baterky? Nikdo vam na to neda zaruku 20 let! Proc asi? Protoze vam to muze odejit mesic po zaruce a muzete to nekdy vyhodit. Takze je to o stesti. Panely take mohou odchazet, musi je nekdo cistit, maji zkraty apod.

    Musite mit faktury vsech bytu za elektrinu alespon za posledni rok az dva a pak si muzete udelat propocet. Ale ten si udelejte s nejlevnejsim dodavatelem ktereho mohli mit a ne ktereho meli, jen optimalizaci dodavatele usetrite v baraku treba 25% – vim co rikam a orientuji se v energetice, jedu za SPOT denni ceny (ktere jsou nyni zdaleka nejlevnejsi https://spotmarketindex.cz/ ) a to vam dnes dovoli jen s online elmerem a ja to mam jeste na offline :-)

    Pak si udelejte soucet nakladu ktere musite udelat, kolik stoji revize elektriky elmeru a upravy elektroinstalace a rozuctovani a tak vubec).

    Nevim co je to za barak, ale tak nejak si neumim predstacit, pokud nejste zapaleny nadsenec ktery tomu bude venovat svuj cas bezplatne, ze to muze vyjit (ale nemam faktury vsech lidi v baraku).

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 14:04

    Investovat našetřené peníze ve FO do CP? Mám za to, že tohle má SVJ zakázáno a prostředky „odevzdané“ do FO může investovat pouze do domu, případně je uložit na spořící/termí­novaný účet.

    Záruka na střídač 20 let, na baterie 10 let. Cena za střídač cca 60–100.000,– a baterie stojí 10.000,–/kWh.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 14:15

    NO, v minulosti se uz nasli borci co zkusili investice do CP v SVJ .. a prodelali.

    Obecne penize na SVJ lakaji ruzne existence a hromada lidi zapomina, ze SVJ neni zrizena za ucelem tvorby zisku.

    Pokd nevite v SVJ co s penezmi, snizte prispevky a lide at si investuji sami.

    Vložil Clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 14:25

    Nasetrene penize zpet vlastnikum at si je investuji sami!

    Vetsina SVJ neni ani schopna si zaridit sporici učet 4% a je to tak zlaty dul pro banky (které tyhle peníze samozřejmě dávají minimálně na Repo do Čnb nebo je dále půjčují za daleko vyšší úroky).

    Na FVE vydela s urcitosti dodavatel FVE, zda usetri vlastnici? No to nevim, jeho vypocty jsem nevidel.

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 14:53

    Ok, tak velmi zjednodušeně:

    1. Úspora na paušálu Současný stav: 50 * 100,– * 12 = 60.000/rok Nový stav: 1 * 100,– * 12 = 1.200/rok Rozdíl: 58.000/rok = 1.000/byt/rok (cca)

    2. Úspora za jistič Současný stav: 50 * 100,– * 12 = 60.000/rok Nový stav: 1 * 1.1000,– * 12 = 12.000/rok Rozdíl: 48.000/rok = 1.000/byt/rok (cca)

    3. Úspora za EE

    • Spotřeba celého domu je cca 55 MWh/rok.
    • Výroba EE z FVE (instalovaný výkon 40 kWp) se předpokládá ve výši 32 MWh/rok. Využití EE z FVE (baterie a SOM) bude okolo 70–80 % (tady lehce vařím z vody, ale věřím, že tomu tak bude) = cca 24 MWh bude spotřebováno v BD = nemusí se koupit od dodavatelů.
    • aktuální průměrná cena 1 MWh (silová složka je okolo 3–4k, distribuční rovněž 3–4k) je cca 7k/MWh
    • čili úspora za cca 20 MWh (a to jsem teď spíše pesimista) bude okolo 150.000/rok

    Když to sečtu, tak roční úspora by měla činit okolo 250.000,–. Cena FVE je 1.500.000,–. Prostá návratnost 6 let, 7 při započtení vedlejších odečty, revize, servis).

    Vložil *** (bez ověření), 5. Květen 2024 - 15:43

    1/ aktuální cena EE (silová složka) bez DPH pokud to nevite:

    Prům. cena za posl. 7 dní = 1 455 Kč / MWh

    Prům. cena za posl. 28 dní = 1 652 Kč / MWh

    Prům. cena za posl. 365 dní = 2 005 Kč / MWh

    Tak a ted pocitejte znova ty vase navratnosti :D

    Vase cena 13200/rok odpovida nakladum za 3×115A – je to tak?

    2/ Kdo vam dava 20 let zaruku na baterii a stridac? TO si myslite ze vystacite s jedinym stridacem za 60000 pro 50 bytu?

    3/ Stridace i pres sto tisic porizuji rodinne domky.

    Olda Bajer toho ma v baracku za hodne pres milion. A asi nema 50 kWp

    Nahrajte sem kompletni specifikace. Jinak to jsou vypocty fakt z vody a ja si to funkcni neumim vubec predstavit prave proto, ze trosku vim vo co go.

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 16:14

    Ad 1) a cenu za distribuci a POZE máte kde? Pokud EE Nakupujete, tak musíte chtě nechtě uvést i tyhle částky. Takže když vezmu vámi uváděnou nejnižší cenu, tj. 1500,– bez DPH, pak 1 MWh bude stát 1500+300(DPH)­+3.200(distri­buce+OZE) = 5000/MWh, souhlasíte? A to připomínám, že se jedná tu nejnižší cenu.

    Ano, předpokládám, že 50 jističů 1*16–25A bude nahrazeno 3×100A (přesnou hodnotu vypočítá projektant elektro).

    Ad 2) nevím,zda je zde dovoleno citovat dodavatele, ale jak už jsem řekl, záruka na střídač je 20 a baterie 10 let. Na cca 40 kWp navrhnul dodavatel 30 kWh střídač s tím že zvládne 150 % přetížení.

    Ad 3) co si pořídí ostatní/RD, to asi nechci komentovat, ale celá investice (FVE+Aku+SOM) je ve výši 3 mio, garantovaná dotace je 50 %.

    Nechám si poradit, jak zde nahrát CN

    Vložil *** (bez ověření), 5. Květen 2024 - 20:48

    Dokoupit jde cokoliv, i prodlouzenou zaruku na stridac…

    A kolik Kc uvazujete cenu za ulozenou kWh v baterii?

    Myslite asi 30 kW stridac, to bude jen jeden a kdyz se poroucha, tak smula?

    Vidim to tak ze kdo urcite vydela bude dodavatel. To ostatni velmi zalezi… Kazdopadne kdyz mate presvedcene vlastniky tak mate vyhrano. Nakoupil bych i akcie vasich dodavatelu..

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 21:40

    Ano, byl myšlen 30 kW střídač. To jestli je dobré mít jen jeden velký nebo dva malé, to neumím posoudit. Pokud dojde k poruše, tak u jednoho střídače je jisté, že do opravy/výměny, bude FVE mimo provoz, u počtu dvou a více nejspíše dojde k omezení výroby (záleží, jak budou zapojeny FV panely) případně také odstavení celé FVE. Jak říkám, na tohle mé laické technické znalosti nestačí a jsem nucen věřit řešení, které navrhl dodavatel.

    Pro provedení investice se mi povedlo přesvědčit více jak 80 % vlastníků/podílů a následně získat 100 % plných mocí pro sloučení.

    Co se týče ceny kWh v baterii, to se špatně počítá a proto odpovím jinak. Od dubna do září by baterie měly být využity v plném rozsahu, zbytek roku bude horší.

    Vložil Pavel, 5. Květen 2024 - 16:20

    Marku celé vlákno je již docela rozsáhlé.

    Bylo by vhodné založit nové vlákno a jako registrovaný uživatel můžete přikládat dokumenty.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 15:22

    Vyrabite elektrinu a muzete s tim i topit.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 15:26

    V soucasne dobe co si delam ruzne vypocty efektivity, mi vychazi u stredne velkeho SVJ okolo 50 bytu jako nejefektivnejsi solarni panely na vyrobu teple vody.

    Jde jak o nejvetsi solarni zisky, cenovou usporu a efektivitu.

    FVE je hezka vec, ale pro SVJ se mi jevi velmi nevhodna.

    Vložil *** (bez ověření), 5. Květen 2024 - 20:59

    Když jim 50% zaplatíš i ty, přes dotace, tak už se ta výhodnost trošku zlepšuje.

    Já bych do toho nešel z důvodu, pokud bych přišel o možnost se svobodně odpojit – ovšem nárok za prodej vyrobené elektřiny do sítě by mi náležel i tak :-) Jak by se s tímto vypořádali?

    On ani neví, jakou hodnotu maj nožovky do baráku – to bude snadné se nechat oblbnout od firem. Jedině zaplatit nezávislého konzultanta. Ale pokud má souhlas všech aktuálních 50 vlastníků, tak to je tak trochu malý zázrak.

    Třeba Amperák ten tomu rozumí :-)

    Ještě mě napadlo, není náhodou nad 3×63A PŘÍPOJKY ztráta ochrany? Jakože DPI apod?

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 22:06

    V pojistkové skříni jsou nožové pojistky 3×50A, 3×100 a 3×125A. V projektu řešící rekonstrukci elektroinstalace je, že přívod z DS je kabelem AYKY 3×120+70 a „stoupačka“ je 4Jx70mm. Dodavatelům elektro projektant tento stav zhodnotil pozitivně.

    Když správně motivujete lidi, tak zázraky nejsou až tak těžké. ;-)

    O ztrátě DPI nevím a upřímně, ani nepřemýšlím. Jako dodavatel EE bude zvolen dominantní dodavatel. Osobně jsem sice koketoval se spotem (ten by také byl přes dominantního dodavatele), ale nakonec to odložím na později/salámová metoda.

    Sloučením elměrům člověk skutečně přijde o svobodu co se týče výběru dodavatele. Odpojení bych do toho netahal, protože to musí za vlastníka provést vždy ten, komu elměr patří. Vlastník bj může dát pouze podnět k de/montáži.

    Co se týče přebytků do sítě, jsou dvě možnosti:

    1. inkasovat za ně peníze, ale teď všichni dodavatelé berou pouze spot, což by při záporných cenách znamenalo za přebytky platit nebo
    2. nechat je distributorovi a tím neřešit vypořádání s vlastníky (za mne bych to udělala formou, že je to zisk SVJ = převod do FO, tak jako to je u příjmu úroků z finančních prostředků)
    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 22:24

    Vy k tomu ale pristupujete,

    uz jste tam mohli mit merici civky a delat si odberove diagramy.

    Vidim to ze my mol byt jeden jistic 3×200A, samozrejme pak jisteni na samostatne vetve. Budete muset mit u toho kompenzaci a neprime mereni.

    Jak chcete rozuctovavat naklady na jednotlive uzivatele, vcetne splatky uveru ?

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 22:40

    Možná jsem trochu střelec a některé věci řeším za pochodu, na druhou stranu, dělat nějakou hloubkovou, podrobnou analýzu mi postrádá smysl, respektive na to nemám čas, prostředky a chuť. Zjistil jsem denní a roční spotřebu BD, což jsou dostatečná data pro návrh FVE/akumulace.

    Dle předběžných zpráv bude jistič 3×100A, ale nejsem elektro projektant, abych to měl podloženo výpočtem s přihlédnutím na soudobost.

    Žádný úvěr nebude, zafinancováno to bude z našetřených prostředků. Rozúčtování jsem už popsal ve dvou příspěvcích, prosím, najděte si je.

    Vložil Hubert (bez ověření), 5. Květen 2024 - 22:39

    Pokud uz delate takove to silenosti, spravny energetik by Vam rekl, poridte si vlastni trafo, prejdete na velkoobchodni ceny a udelejte si spravne odberove diagramy … stejne je u takoveho jistice budete muset mit. Budete mit mereni po 15 minutach spicky a usetrite mozna vic nez cela FVE.

    Kolik bude mit FVE 10 kVA ? u jistice 3×200 A, pred den skoro nic odber a vecer vsichni.

    Vložil clen (bez ověření), 6. Květen 2024 - 10:56

    na trafo nedostane 50% dotace a on ziskal lidi na D O T A C E, chapes.

    Takze je vice vchodu (2 nebo 3) a kazdy vchod ma vlastni privod?

    Kdyby byl 1 privod hodil bych tam SDS rele s civkama a zajistil spicky, jestli ma 3 privody tak nevim, stacit muze 100 nebo 63A nebo taky ne – to nikdo nemuze vedet :-) Projektant to naddimenzuje a pak zbytecne platite vic.

    Vložil Loiza (bez ověření), 6. Květen 2024 - 18:49

    Jo, kdyby se dalo za to koupit prase a pak ho za barákem ugrilovat, měli by z toho větší radost.

    Chápu, že dotace které jsou krmeny z povolenek je třeba byť nesmyslně utratit, za rok přijdou další peníze. Na druhou stranu z Vás ale dělají spouviníky, když po těch penězích skáčete. Pak se nedivte tomu co vidíte okolo, podílíte se na tom.

    Vložil Hubert (bez ověření), 6. Květen 2024 - 19:33

    Musi byt videt z dalky a je treba ji pravidelne cistit.

    Dobre veci se zaplati bez dotaci sami.

    Vložil Milan54, 4. Květen 2024 - 17:27

    Zdravím, zvažte hodně co chcete udělat. Budete s tím mít jenom problémy. Podružné elektroměry odebírají proud a ten není měřen. Výsledek se ukáže až na hlavním elektroměru. U nás na 30 podružných elektroměrech to dělá ročně cca 600 kWh. A vlastníce se stále rozčilují a nechtějí to platit. Milan

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 8:29

    O spotřebě podružných elektroměrů vím, měla by činit cca 2–5 W/h na fázi. V našem případě by to mělo za rok dělat cca 1,5 MWh/rok.

    Platbu za EE ve vyúčtování služeb plánuji rozdělit na 3 položky:

    1. spotřeba EE (dle náměrů podružných elektroměrů vs patního/faktu­račního)
    2. platba za jistič (1/3f) – zde bude zaplacena vlastní spotřeba elektroměrů
    3. platba za paušál

    Marek

    Vložil clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 11:02

    a náklady na kalibraci měřidel odhadujete jaké?

    Ja vyuzivam PPAS, kde mi daji 2500,– bonus a take 0,– obchodni pausal, ktery je jinde 100–130 bez DPH tedy až 1887,60 za rok (kdyz mam od nich kdekoliv jinde plyn), a tak pri male spotrebe (0,5 MWh/rok) byste moje naklady na byt tezko mohli trumfnout a ja bych do toho s touto spotrebou s vami NESEL…

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 11:24

    Dobrý den,

    způsob kalibrace/výměny podružných elektroměrů a jejich výměny, je plánována jako u podružných vodoměrů.

    Sice máte nulovou platbu za paušál, ale pořád se vás týká platba za elektroměr (aktuálně 1200/rok). Díky sloučení se na platbu za elektroměr (ano, mnohem větší kapacity a tudíž i vyšší ceny, cca 12.000/rok) bude podílet 50 vlastníků, čili platba za elektroměr je vyjde na 250/rok = úspora 1000/rok. Dále je k tomu potřeba připočítat cenu za EE, která díky FVE bude úplně někde jinde než od externího dodavatele.

    Marek

    Vložil clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 12:28

    aktualne od 575/rok (a to po brutalnim zdrazeni, pred par lety to byl zlomek)

    dukaz: https://kalkulator.tzb-info.cz/…nani-nabidek?…

    U vas platba 250/rok OK a v tom je ta kalibrace a rozuctrovani/vy­uctovani elektriny?

    a vsichni budou platit stejnou cenu nebo za faze nebo podle spotreby a pak za kWh budou mit stejnou cenu?

    Jaky mate model? Je prece nesmysl, aby nekdo kdo spotrebuje 5 kWh platit stejne nizkou cenu jako ten kdo spotrebuje 30 MWh za rok…

    Pokud nerozumite energetice tak vam drzim palce ale to nemusi dopadnout dobre. pokud se tam najde nekdo, kdo tomu trochu bude rozumet :-)

    Chapejte proc ja mam platit za to ze franta od vedle si koupil 4 minery a shorelo vedeni… anebo baterky se nafoukly

    a co kdyz ja chci brat v dobe kdy je cena el zaporna? Proc budu muset platit stejne jako Pepa v zime v noci?

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 13:45

    Jak často se podle vás provádí kalibrace elměrů?

    Rozúčtování spotřeby EE bude jen další položkou ve vyúčtování služeb. Elměrů budou mít dálkový odečet a správci vyúčtování se k určenému datu (1.1/31.12) nahlásí stav a je to.

    Platba bude probíhat dle již uvedeného způsobu:

    1. 1/50 za paušál
    2. za jistič podle f
    3. za spotřebu EE dle náměru

    Oproti variantě OMv+p (kde má každý svou smlouvu s cenou za kWh) je u varianty SOM cena za kWh pro všechny stejná.

    Pokud chcete mít spot tarif, tak máte dvě možnosti, buď přesvědčíte celé SVJ (varianta SOM), aby dům měl spot a nebo si necháte svou smlouvu (varianta OMv+p).

    Vložil clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 11:14

    take by mne zajimalo, jak budete resit, kdyz na 6 mesicu odjedu a chci odpojit EM, coz u CEZ Distribuce mohu a po tu dobu a ani za nove pripojeni naplatim ani 1,– Kc

    jenze u vas bych stale musel platit splatky FV/baterii, nedejboze havarie a poruchy… a ze ty stridace a baterky jsou draha sranda a firmy berou jako v boomu plastovych oken…

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 11:32

    Opravdu při dlouhodobém pobytu mimo být žádáte distributora o demontáž elektroměru? Kolik tím ušetříte a kolik stojí demontáž a zpětná montáž elektroměru? Nějak se mi nechce věřit, že by to distributor neměl zpoplatněno.

    Pořízení FVE bude z našetřených prostředků SVJ, takže žádné splátky.

    A za výtah také neplatíte, když jej nepoužíváte, a přesto je potřeba platit pravidelný servis a opravy? ;-)

    Uvědomuji si, že část lidí je proti OZE, respektive FVE. Ale do času. Ostatně, na začátku zateplování fasád bylo také spousta lidí proti a jak je tomu dnes?

    Vložil člern (bez ověření), 5. Květen 2024 - 12:00

    V uzemi cezu se nic 100% nepolati a ani revizni zprava neni do 6 nebo 12 mesicu od odpojeni pozadovana. Proc by to melo byt zpoplatneno? Kdyz si prihlasite internet a odhlasite internet, take vam to zpoplatnuji? Kazdy at si dela jak umi.

    To same plyn, ale tam pri demontazi trubek plynomeru uz asi revizi chtit budou.

    Ano za vytah se take neplati, kdyz jej nepouzivate (bydlite v 1 patre), pokud jde o naklady, bohuzel ale naklady na elektrinu vyjmout nejde bo nema vlastni meridlo a nebo na majetkove veci take nejde, bo je to pry moje. Takze je to takove polovicate prave z duvodu, ze to NEJDE USTRIHNOUT ZCELA, jako ten krasny priklad s elektromerem.

    U nej by vam rezervace prikonu vyprsela po 4 letech a revize po 1 roce (u CEZd).

    Nejsem proti nicemu, pokud jste schopen predlozit kalkulaci a uvidim prokazatelnou usporu a spravedlivy nebo vyhodny klic a/nebo moznost se odpojit, tak jsem PRO :-) Jen ovce odkyve i to cemu nerozumi a pak se muze hodne diviot.

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 13:33

    Jestli si distributor za de/montáž elmeru něco účtuje nechám být, mou otázkou bylo, zda si to opravdu necháváte dělat nebo se pohybujeme v čisté teoretické rovině?

    Co se týče platby za výtah, záleží na shromáždění, jak se usnese, jak bude financován, zda podle patra, využití/osob nebo za mě nejčistším způsobem a to podílem/na byt.

    Samozřejmě, že jsem si dělal kalkulace a to hlavně kritické/realis­tické vize, ovšem pořád to vychází kladně. Až po roce plnohodnotném roce provozu (2025) budu mít skutečná data.

    Přiznám se, že s odpojením nějakého vlastníka nepočítám, jednou byl záměr schválen a tak budou mít lidí podružné elměry. Pokud bude v budoucnu usnesení shromáždění, že chtějí zpět individuální fakturační měření, tak se to předělá. Ovšem o tomhle pochybuji a hlavně, tenhle způsob funguje u vody celá desetiletí…

    Spravedlivý klíč (jeho aplikace má smysl pouze u varianty OMv+p) dle mého pouze podle podílu na nákladech FVE. Varianta SOM funguje na zcela jiném principu.

    Vložil Clen (bez ověření), 5. Květen 2024 - 14:29

    Ano. I tahle sluzba je placena v cene pausalu.

    A kdyz budu potrebovat odpojit meridlo, napriklad z duvodu skonceni najemni smlouvy meho najemce, ktery se odmita vystehovat, tak budu mit u vas evidentne smulu :-)

    Dozveďet se tohle nejaky pronajimatel u vas, smulu mate vy. Jenze ten asi jeste ani netusi, ze touto metodou prerusi dodavku elektriny do 10–15 dnu a mileho okupanta tak z bydu snadno dostane. Stejně jako vy jste nevěděl, že to je lehké a zdarma, tak to nevy drtivá většina pronajímatelů.

    S tou vodou to je problem, pokud ji nelze odstavit mimo byt. Jen nektere domy maji vodomery a uzavery napriklad ve spol. prostorach.

    Vsechno ma nejake pro a proti. Pochybuji, že máte spočítanou tu pesimistickou variantu, když neznáte možnosti minimalizace nákladů (roční náklad na hodiny) a pocitate s drahou variantou.

    To ze v baraku 80% lidi plati zbytecne moc nebo ma zbytecne vysoky jistic je fakt, ne tak ja. A jak znamo v SVJ ti uspornejsi vzdy dotuji ty druhe.

    Vložil marek7, 5. Květen 2024 - 15:03

    Tohle jsou černé scénáře, které nemají relevanci. Ostatně sám uznáváte, že pokud nájemník bude asketa, tak máte smůlu. A rozhodně větší náklad je u TV/SV a topení, které mají ventily/měřidla v bytě než u EE, kdy měřidlo je na chodbě.

    De/montáž lze řešit, jen chtít.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".