Fondu oprav a klasifikace platebního systému

Vložil saky89, 22. Květen 2018 - 20:40 ::

Dobrý den,

aktuální situace: SVJ založeno v bytovce o 7 jednotkách, kde každá je v OS s vlastním odpočtem plynu, vody a el.energie. Každý byt si hradí veškeré opravy a úpravy v místech k bytu přilehlému (okna, dveře, balkóny, atd. ..). Bytovka má kolárnu, kotelnu, sklepy (každý svůj) a sušárny. Každý má svou vlastní garáž.

dotaz: může mi někdo prosím vysvětlit, z jakého důvodu, pokud neexistuje klasifikace plateb do „fondu oprav“, se platí částky, které reflektují výměru bytu? Jestli a proč není uzákoněna jiná možnost, např. platby na díly (za určitých okolností)? Logicky za dané situace, přeci není možné, aby jeden byt konkrétní rozlohy v takové bytovce, platil do fondu oprav o 1/3 vyšší částku, než byt o 1 stupeň menší, když ty OPRAVDU SPOLEČNÉ PROSTORY a jmenovatele fyzického podílu jsou pro všechny stejné.

Vysvětlete mi prosím logické důvody, určitě nějaké budou.

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Alois Brdec (bez ověření), 23. Září 2018 - 12:10

    Ano, tohle je samozřejmě naprosto očividná nespravedlnost vyplívající z naprosto stupidního zákona a zažité praxe. To, že člověk vlastní větší byt, neznamená ani náhodou, že by měl za ostatní platit opravy domu.

    Je úplně jedno jestli máte 20m byt nebo 200m. Nové rozvody, stupačky, střechu a opravy na chodbě.. vše potřebuje každý obyvatel domu úplně stejně, ať má malý byt nebo velký, jde o společné prostory ne o prostory v bytě a jde o věci které využívá každý. Pohled typu "nad větším bytem je víc střechy prosím vynechme, to je naprosto stupidní argument – jakmile je v domě něco rozbitého je pro všechny stejně potřebné tuto závadu opravit)

    Jediná správná a férová metoda je samozřejmě stejná výše poplatků pro všechny. Jediné na co tento fond je, jsou orpavy společných prostor domu – společných pro všechny a ty by měli být společné stejnou měrou pro všechny.

    Současný stav je naprostá prasárna kdy člověk je penalizován za vlastnictví většího bytu a platí za lidi s menším bytem jejich část oprav. A proč toto lidem vyhovuje? Protože menších bytů je vždy více. Ale spravedlnost by měla být přednější.

    Vložil Hrubý (bez ověření), 23. Květen 2018 - 10:30

    Copak chcete říct, že větší byt nekryje větší část střechy než byt menší? To samé obvodní stěny bytů, radiátory atd. I u ostatních společných částí domu logicky vlastníte větší části, protože vlastníte jejich podíl podle spoluvlastnického podílu a přispíváte na ně proto podle spoluvlastnického podílu.

    Vložil saky89, 23. Květen 2018 - 12:28

    Dobra..obvodni steny a strecha, co dal? Odkazete me prosim na definici plochy a prostoru v SVJ? Ja bych si to opravdu chtel nacist. O radiatorech se bavit nebudeme, jak jsem psal uz v uvodu. Garaz si resi kazdy individualne.  Co kdyz mam takhle velkej byt jako jedinej v patre pod strechou a chci opravit strechu a lehke vetsine se do toho nechce, protoze je v prizemi – nadpolovicni vetsina. Mysli SVJ nejakym zpusobem na pomer velikosti bytu k hlasovacimu pravu? 

    Dekuji

    Vložil Hrubý (bez ověření), 23. Květen 2018 - 13:33

    Jak se určují podíly na společných částech viz § 1161 NOZ https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…

    Způsob výpočtu podlahové plochy viz § 2 a 3 NV č. 366/2013 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366…

    Vložil JarekSVJ, 23. Květen 2018 - 13:39

    Hrubý – neřeš tady něco co je již vyřešeno, nejde o to jak se to určuje ale jak je to určeno a podívej se buď do vašeho Prohlášení vlastníka nebo na katastru nemovitostí na váš např. list vlastnický… tam jsou jasně určené podíly… . Čest práci .

    Vložil Petr123 (bez ověření), 23. Květen 2018 - 12:49

    Na shromáždění se hlasuje podle výše spoluvlastnického podílu, nikoli podle počtu bytů.

    Vložil JarekSVJ, 23. Květen 2018 - 13:45

    „Na shromáždění se hlasuje podle výše spoluvlastnického podílu, nikoli podle počtu bytů“ Obecně to platí..... samozřejmě to musí být i ve stanovách… na druhou stranu je to jedno – pokud je v domě vlastník s více byty tak má tím pádem větší spoluvlastnický podíl a tím je jeho hlas přepočtený na procenta větší …

    Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Květen 2018 - 15:27

    proč by to muselo být ve stanovách, když je to jasný ze zákona? a jedno to není. Já tu kdysi psala o jednom SVJ, kde je průměrný věk 85 let. s hrůzou jsem zjistila, že se celé roky počítá co byt to hlas. po upozornění mi předseda jen oznámil, že se to tak dělá odjakživa a že se zeptá „na družstvu“. od manželky předsedy jsem si vysloužila jen urážky a sdělení, že by to bylo absurdní, kdyby větší byt (ten mám já) měl větší váhu, než menší (ten mají oni). a teď předseda zjistil, že to tak fakt je a jsem zvědavá, když většina hlasování dopadá tak, že z 63 bytů je přítomno 32, a hlasování dopadá dle počtu BJ 51 %, jestli máme vůbec schválené stanovy:-)Takže u SVJ s mnoha byty, kde jsou garsonky,i čtyř­pokojáče, je to sakra rozdíl.

    Vložil xyz (bez ověření), 23. Květen 2018 - 7:54

    Pokud platíte o 1/3 více, tak zřejmě máte o 1/3 větší velikost spoluvlastnického podílu. VSP neobsahuje pouze „výměru bytu“, může tam být sklep, garáž atd. A pokud tedy máte o 1/3 větší VSP, tak je logické, že přispíváte na společné prostory o 1/3 více.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 23. Květen 2018 - 6:12

    Vlastnictví zavazuje. Velký spoluvlastnický podíl zavazuje více než malý podíl.

    Vložil anonzm (bez ověření), 23. Květen 2018 - 7:53

    To co píšete neplatí ve všech případech, pouze pro závazky kde míra participace je ovlivněn velikostí majetkové účasti. Zda ten velikostní vliv se uplatní či nikoliv buď vyplívá z charakteru závazku, nebo je to věc dohody, nebo už o tom rozhodl zákon, nebo jiný předpis. Např. poplatek za registrování malého bytu na katastru je stejný jako pro velký byt. Stejně v SVJ náklad vlastní správy se dělí rovným dílem.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 26. Květen 2018 - 14:53

    Vy jste mě rozesmál. Reagujete na příspěvek, který se týkal příspívání na náklady na správu domu a pozemku a jako příklad jste si vybral správní poplatek za podání návrhu na vklad, nicméně daň z nabytí nemovité věci jste vynechal. Relevance nulová.

    Stejně tak mi ještě nikdo nevysvětlil, proč náklady vlastní správní činnosti, právnické osoby, která jejímž účelem je toliko správa domu, reps. společných částí domu, nikoliv jednotek, mají být hrazeny jinak než právě podle spouvlastnického podílu. Stejně takovu váhu má i hlas při rozhodování na shromáždění. Můžeme jistě s některými položkami diskutovat, ale odměny voleným orgánům jsou fakt úlet. Orgány, které se starají o správu společných částí domu a pozemku. Kdyby předkladatel a zákonodárci pochopili o čem to je, mohlo to být o dost lepší. Bohužel. Budou novely, některé návrhy jsou šílené.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".