Fond oprav u 3+1 (cca 75m2)
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, kolik se platí standardně do fondu oprav v panelovém domě s 30 byty? Jsem majitelem bytu 3+1 (cca 75m2) a do fondu oprav platím 3660,–/měsíc. Máme platit 54Kč/m2. Částka se mi zdá vysoká. Děkuji za odpověď.
Pospíšil
Tady na foru vpravo v zelenem pruhu je dole anketa (prehled) kolik se kde plati.
Již jsem jednou napsal, že srovnávat se s jinými domy nemá jakoukoliv vypovídací hodnotu pokud do informace nezahrnete i stav domu, provedené/prováděné/plánované rekonstrukce atd.
Já bych např. raději platil 50Kč/metr pokud budu mít zcela nový krásný výtah než platit 48Kč/metr a budu mít zrepasovaný starý šmejd kde pouze někdo naoko obložil zevnitř kabinu.
Toto prostě srovnávat NELZE a vždy je potřeba se ptát:
Dostali jste/dostáváte/dostanete za dané peníze příslušnou kvalitu života v domě?
Předseda
téměř ze vším co jste napsal lze souhlasit…ale pokud jste dle vašeho podpisu „předseda“…předpokládám SVJ…tak by jste mohl vědět že repasovaný výtah nelze provozovat…porušoval by směrnici EU…kterou bohužel vláda ČR přijala…u výtahu se vždy jedná o rekonstrukci…ve které je montována nová klec…nová strojovna…de fakto se jedná o úplně noví výtah který je instalován do stávajícího (starého) prostoru…jinak k dotazu p.Pospíšila…54,– Kč je opravdu dost…ale je pravdou že není zřejmé proč platíte tolik…a hlavně na základě čeho…přijatého usnesení SVJ…nebo vám to někdo (správce)určil…pokud jste majitel BJ tak by se dalo předpokládat že tyto informace máte…a jak je tu několikrát zmíněno výšku stanovují vlastníci…například..naše SVJ má úvěr cca 3,5 milionu a vybíráme 25,–Kč i s určitou rezervou kterou spočítala banka…a co se týče názvosloví „fond oprav“…je jasné že to je vžitý název který se v SVJ běžně používá…jistě že ofiko se tato položka označuje jinak ale to je snad dobré pro účetní a ne pro laickou veřejnost…ale prosím jak je komu libo…i tento portál (admin) ho používá (anketa)…tak nevím proč je tu kolem toho tolik diskuze…každý z nás používá slova „počítač“…i když správně je „personal computer“…a dalo by se asi pokračovat…
Standardně do tzv. fondu oprav v panelovém domě s 5, 20,30 a třeba i 150 byty platí tolik, kolik si vlastníci odhlasují na schůzi na 1 m2. Zda je částka vysoká či nikoliv je věcí názoru každého vlastníka a názor se tzv. zjednotí právě diskusí a hlasováním na schůzi na jaký účel má příspěvěk sloužit.
Opravdu nesmyslný dotaz. Tazatel by neměl používat nedefinovaný a nesprávný pojem „fond oprav“. V účetnictví SVJ není žádný fond oprav a kdyby byl, nebyli by do něj vlastníci jednotek povinni nic přispívat.
Ještě nakonec zjistíme, že do toho tajemného „fondu oprav“ tazatel počítá i zálohy na služby, teplo, teplou a studenou vodu, odměnu statutárnímu orgánu, pojištění domu a odměnu správci.
lake
dobrý den pane lake – už zase brojíte proti fondu oprav, člověk se vrátí z dovolené a je to pořád stejné. už to vzdejte – FO je prostě tak zakotvený v podvědomí lidí, že to už jiné nebude.
Pane Vladan, máte pravdu. FO je zakotven tak v podvědomí některých lidí, že se to u nich nedá změnit. Pan lake ale píše své příspěvky i pro skupinu lidí, kteří mimo podvědomí disponují i vědomím a jsou schopni akceptovat i nové informace, na základě kterých si opraví nesprávné informace dosud získané.
Jak málo stačí ke štěstí….
…a o čem že to je ta anketa vpravo dole, na tomto specializovaném webu
SVJ. Je o „fondu oprav“, jak zde již upozornil jiný diskutující (tpd).
Pokud patříte k té skupině kterou zmiňujete a vaše vědomí je schopno
opravdu „akceptovat i nové informace“, doporučuji nahlédnout i do
některého z judikátů, s takovou oblibou zde předkládaných pro poučení
druhých.
Např. usnesení Ústavního soudu IV.ÚS 673/2009 sice ústavní stížnost
zamítlo, ale tím ÚS rozhodně nesdělil, že neví o čem byla řeč, když
jednal o „usnesení o výši příspěvku do fondu oprav“. Podobně
Nejvyšší soud v rozhodnutí 22 Cdo 242/2009 sice dovolání zamítl, ale
rovněž jednal o „příspěvku na fond oprav“ s naprostou samozřejmostí
a bez jakýchkoliv připomínek k tomuto pojmu. Ono to asi chce se umět někdy
povznést nad malichernosti a věnovat se podstatě. A nebo v duchu zásady
„co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“ cítí někdo potřebu tady
jasně deklarovat, co komu zde bude tolerováno a dovoleno? Něco jiného je
podat jasné vysvětlení, pokud o něj někdo žádá a něco jiného je
dokazovat za každou cenu, jaký „neználek“ je ten druhý. Přesně
vymezené odborné termíny mají samozřejmě své místo v odborné diskusi,
ale trvat na nich nekompromisně i v obecně orintované diskusi a vylučovat
z ní každého, kdo se včas a bezchybně v těch jedině správných pojmech
nezorientuje? mirek2
pane mirku 2 – děkuji – Vaše odpověď je zcela dle mých představ. Jako předseda používám FO jako srozumitelný pojem pro všechny vlastníky. Jednoznačně tím myslím celou platbu, která je zasílána na účet společenství, který je u jedné banky a jeden. Platba zahrnuje celé SIPO – což se u nás dělí na televizi, rozhlas, příspěvek na správu domu ( z čehož se platí úvěr, odměny, pojištění atd ) a zálohy na energie – tedy FO.
Pane mirku2, Začněme fakty. O „fondu oprav“ jsou zde: http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav. Tak si to laskavě projděte jako povinnou četbu.
Lidé, kteří se na tento portál obracejí o radu, očekávají jaksi automaticky, že bude srozumitelná, právně podložená, rychlá a hlavně úplně ZDARMA. Takže na oplátku snad není tak mnoho když jim připomínám, aby nepoužívali nesprávné, nejasné a nikde nedefinované pojmy.
Nebo snad chcete říci, že vy víte přesně, co měl na mysli autor úvodního dotazu, když psal o jakémsi jejich „fondu oprav“ ve výši 54Kč/m2? Víte co do něj zahrnul? Přečtěte si laskavě seznam ZDE: http://www.portalsvj.cz/…u-fond-oprav#… a napište nám tedy, co přesně tím tazatel myslel.
lake
Další nesmyslný dotaz. I kdyby existoval nějaký „standard“ ceny jako že neexistuje k čemu vám bude odpověď že „normálně“ se jinde platí třeba 30 korun za metr?
Platíte prostě tolik, kolik jste si v domě schválili. My nevíme nic o tom na co se ty peníze spotřebují. To se ptejte vašeho výboru a ne zde.
Když budete chtít opravit dům bez úvěry můžete platit klidně stovku za metr, když si vezmete úvěr na 20 let nebo nebudete opravovat nic můžete vystačit třeba s dvacetikorunou na metr.
Zde prostě odpověď nehledejte, odpověď je u vás v domě!
Předseda
Poslední komentáře