Fond oprav a reklama

Vložil Anonymous, 26. Duben 2007 - 9:15 ::

Máme jako SVJ možnost mít příjem z reklamy(billbo­ard).Tento by šel do fondu oprav.Na konci roku by dle našeho správce dostal každý vlastník bytu potvrzení o zdanitelném příjmu (cca mezi 1500–2500 Kč). Lze toto nějak vykompenzovat těm,kteří musejí podávat daňové přiznání sami a tudíž by si tuto částku museli zahrnout do příjmu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil HonzaT, 26. Duben 2007 - 10:25

    Nájemné za společné prostory (např. za reklamu na fasádě domu), je vždy příjmem vlastníků jednotek – viz. SDĚLENÍ č.j. 281/55 462/2002 k účtování SVJ.

    Shromáždění může rozhodnout o že tento příjem bude ponechán ve společenství, i tak ale každý vlastník musí tento příjem zahrnout do svého daňového přiznání.

    Nerozumím té kompenzaci – každý vlastník by si musel podat daňové přiznání.

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 11:48

    Kde se dá přesně to sdělení Ministerstva financí najít? Díky.

    Vložil Pavel, 27. Duben 2007 - 16:17

    Na této stránce, v zeleném rámečku s nápisem Legislativa.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 7:57

    Ted jsem o tom jednal na Financnim urade Prahy 6, kde to chapou jako prijem Spolecenstvi to se musi podle nich prihlasit k odvodu dane…

    Vložil Pavel, 27. Duben 2007 - 16:23

    Doporučuji vytisknout sdělení (v zeleném rámečku, s nápisem Legislativa, na této straně), vyžlutit a prstem ukázat příslušné pracovnici.

    Lepší by byl protol z jednání.

    V každém případě se ptejte podle jakého předpisu by to mělo zdanit SVJ.

    Možná by pomohl příklad: restituent si zjedná správce nemovitosti, který vybírá za restituenta nájemné od nájemníků. Kdo bude nájemné danit?

    SVJ není nic jiného než správce, na domě mu (většinou) vůbec nic nepatří. Ale doporučuji osvětu šířit, v odvolání by jste sice velmi pravděpodobně měli úspěch, ale proč to hnát do krajností. Hezký den! PavelSVJ@cen­trum.cz

    Vložil HonzaT, 27. Duben 2007 - 10:21

    Pro mě má tedy větší váhu sdělení Ministerstva financí.

    Nejsem sice účetní, ale přece to nemůže být příjem SVJ když to není majetek SVJ?

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 10:32

    Nám sdělil náš správce,který se nám o případné daně dle mandátní smlouvy stará,že příjem z reklamy nedaní SVJ jako celek,ale každý vlastník dle svého podílu zvlášť.K tomuto účelu dostane od správce potvrzení o zdanitelnýh příjmech a stímto dále nakládá sám,dle přísl.paragrafů.

    Vložil HonzaT, 27. Duben 2007 - 10:35

    To je podle mě správně, tak je to i výslovně uvedeno ve výše zmíněném sdělení Ministerstva financí.

    Vložil Pavel, 26. Duben 2007 - 22:22

    Podrobnosti jsou v § 38g ZDP.

    Pokud má někdo příjmy podle § 6 ZDP a jeho ostatní příjmy podle § 7 až 10 (tj. i pronájem podle § 9) nejsou vyšší než 6 000 Kč tak nemusí podávat daňová přiznání. Tj. přijem z reklamy nezdaní.

    Pokud však musí podávat přiznání, např. OSVČ nebo zaměstnanec se dvěma souběžnými pracovními poměry, tak musí zdanit i příjem z reklamy v sebemenší výši.

    Lze tedy říci, že zdanění bude rozdílné podle ostatních příjmů člena SVJ.

    Já bych ale na nějakou kompenzaci nepřistupoval. Daňové povinnosti vyplývají ze ZDP a SVJ to nemůže ovlivnit, pokud reklamu vůbec neodmítne.

    To by také lidi ve vyšším daňovém pásmu mohli chtít kompenzaci, že to zdaní 32% :-))

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 10:41

    Souhlasím s vámi,v našem případě,kdy příjem na 1 vlastníka bude(dle vlast.podílu) cca 1500–2500 Kč bych také nic nekompenzoval,ale znáte lidi.Mohou se poté ozvat. Chceme totiž tento příjem pro fond oprav,jinak z našeho hlediska nemá smysl zařizovat smlouvu na reklamu a starat se o to dále,pokud ten příjem si poté rozdělí vlastníci.Částka okolo 2000 ročně jednotlivce nevytrhne,ale víc jak 100 000 pro dům ve FO již smysl má. Ovšem řekněte mi,tam,kde je příjem podstatně vyšší(slyšel jsem i o 6000 ročně na vlastníka)je již nespravedlivé,že klasický zaměstnanec jen s příjmem ze závislé činnosti a důchodce nic nedaní,ale OSVČ(i vedlejší) a ti co podávají DaP z důvodu více prac.poměrů,pak zaplatí na daních ještě v průměru dalších cca 900–1200 Kč.

    Vložil Pavel, 27. Duben 2007 - 16:26

    Kde máte v zákoně ustanovení o spravedlnosti? :-))

    Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom pochybovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělatt.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 10:45

    Ještě dotaz na Pavla: Musí příjem z reklamy nižší než 6000 Kč danit ten,kdo má příjem jen ze závislé činnosti,ale podává si DaP z důvodu společného zdanění manželů ? Díky za odpověď.

    Vložil Pavel, 27. Duben 2007 - 16:29

    Ano, kdokoliv musí z nějakého důvodu podat daňové přiznání, např. i společné zdanění manželů, musí do něho uvést všechny příjmy (po odpočtu výdajů – zde asi 30% paušál).

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 27. Duben 2007 - 10:51

    Ještě na vysvětlenou,zajímal jsem se o možnost nějaké legální kompenzace platičům daně z příjmu z reklamy SVJ proto,aby nám tento příjem zůstal ve FO a nechtěli jej vlastníci vyplácet.Pak by to totiž nemělo smysl.Kompenzace by se samozřejmě nedala počítat pro každého zvlášť,ale udělat paušálně,jen dle vlast.podílu.

    Vložil Pavel, 27. Duben 2007 - 16:36

    Jak jsem již psal, žádnou kompenzaci nedoporučuji.

    Možná varianta by byla, že menší částka se vyplatí všem podle spoluvlastnických podílů. Tím by si členové, kteří musí podávat daňové přiznání „přišli na své“.

    Ale stejného efektu dosáhnete, a s menší administrativou, když o tuto menší částku snížíte vybíranou částku na zálohy na opravy (Vámi zmiňovaný FO).

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 31. Červenec 2007 - 8:42

    Dobrý den pane Pavle,

    k doplnění bych se chtěl zeptat. Vyčíslí-li správce členovi SVJ podíl na pronájmu společných prostor např. ve výši 5.000,– Kč, ale podíl resp. byt nacházející se v domě je v SJM, lze zjednodušeně říci, že podle §7 si můžu vybrat, zda příjem zdaní manželka či já? Co když manželka má příjmy pouze ze závislé činnosti a já z podnikání. Já podávám přiznání a manželka sama ne. Pak by ona nemusela příjem z pronájmu spol. prosor danit a naopak já ano? Nebo to vždy musím zahrnout do přiznání já? Moc děkuji za odpověď.

    Bedrník, Pardubice

    Vložil Anonymous, 26. Duben 2007 - 13:05

    Např. důchodce,který má jen důchod a dostane na konci roku potvrzení o zdanitel příjmu ve výši (v našem případě )cca 2000 Kč,kvůli tomu daň.přiznání podávat nemusí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".