fond oprav
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se účtuje fond oprav? Dohromady s vyúčtováním za služby nebo se vede účetnictví FO zvlášť. Také bych se chtěla zeptat, zda je možné z účtu fondu oprav platit např. za dodávku tepla. Děkuji
V rámci jednoho účetnictví je třeba fond oprav a služby účtovat odděleně. Oboje jsou zálohy, ale každé se účtuje jinak. Doporučuji sledovat poradnu Byt magazínu na serveru STARLITu.
Doporučuji samozřejmě zvlášť. Otázkou je, co míníte tím „vyúčtováním fondu oprav“. Co vím, tak se fond oprav nevyúčtovává, ale zůstatek se převádí do dalšího roku. To samé by mohlo platit o výdajích na správu společenství (administrativa, vedení účetnictví, výplaty výboru), takže se vlastně rozúčtovávají jen ty služby.
Určitě je lepší vést fond oprav zvlášť a dodávka tepla by měla být hrazena ne z fondu ale se záloh na služby.
Zajimalo by mě, jestli máte někdo zkušenost s umístěním nějaké reklamní cedule na dům za účelem zisku. Jestli by se potom tenhle zisk mohl připočíta do fondu oprav a z takto získaných prostředků provádět nějaké opravy a úpravy na domě. Muselo by toto umístění odsouhlasit celé shromáždění, nebo jen nadpoloviční většina?
Záleží na tom, co máte ve stanovách. Pokud jsou vzorové, tak tam o zisku rozhoduje skutečně shromáždění a to nejméně přísnou kvótou, tedy prostou většinou (napolovinou hlasů přítomných, pokud je shromáždění usnášení schopné). Jinak samozřejmě se může tento zisk poukázat ve prospěch fondu oprav, ale je zajímavé (bohužel), že z takového zisku je každý vlastník (a tedy spoluvlastník společné části domu, kde je reklama) povinen zaplatit daň, tedy podat daňové přiznání :-(
Včera jsem diskutoval s několika účetními problem příjmu do FO za převaděč umístěný na střeše.
Závěr byl – přihlásit SVJ u Fú jako plátce daně
- zaúčtovat příjem jako zálohu do FO
- podat „oranžové“ daňové přiznání
- maximální výše příjmu 300000/rok
- částku je nutno proinvestovat do 2 let
- neplatí se daň
Problematika SVJ je dost specifická a málokterá/ý účetní o ní něco ví.
Musíte si uvědomit, čí prostory pronajímáte. Jsou to přece prostory patřící členům SVJ a nikoliv přímo SVJ. Proto musí danit členové SVJ a nikoliv SVJ (s využitím osvobození).
Podrobněji v odborné literatuře, např. Neplechová Účetnictví pro bytová družstva a SVJ, ANAG 2006, str. 92.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře