Existence společenství vlastníků
Žiji v domě, kde je sedm bytových jednotek. Každý ze sedmi spoluvlastníků vlastní svoji bytovou jednotku a odpovídající podíl společných částí domu. Veškeré akce provádíme jen na základě domluvy mezi námi (na vodu se skládáme, …). Neuskutečnili jsme žádnou první schůzi společenství vlastníků jednotek, nemáme žádný výbor společenství vlastníků jednotek, nevedeme žádné účetnictví. Tvoříme tedy i v tomto případě společenství vlastníků jednotek? Porušujeme svým chováním zákon? Můžeme být vystaveni nějakému postihu, nebo nám pouze hrozí, že se někdy v budoucnu „nedohodneme“? Měli bychom snad raději pozvat notáře a uskutečnit první schůzi společenství vlastníků jednotek? Jaký doporučujete postup. Děkuji.
- Tvoříme tedy i v tomto případě společenství vlastníků jednotek?
- Podle zákona 72/1994 Sb. společenství není třeba (ani možné) zakládat, ale vzniká automaticky při splnění podmínek daných zákonem:
- §9 (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. (zkráceno)
- Porušujeme svým chováním zákon?
- I v tomto případě je třeba souhlasit. Zákon 72/1994 Sb. stanovuje řadu povinností, které SVJ (resp. jeho členové a orgány) mají. A řadu z nich patrně neplníte.
- Můžeme být vystaveni nějakému postihu, nebo nám pouze hrozí, že se
někdy v budoucnu „nedohodneme“?
- Nevím konkrétně, co je tak postihováno. Ale např. ono zmíněné nevedení účetnictví pravděpodobně postihováno bude.
- Měli bychom snad raději pozvat notáře a uskutečnit první schůzi
společenství vlastníků jednotek?
- Rozhodně doporučuji tento postup – tedy řádně svolat shromáždění, volit výbor nebo pověřeného vlastníka, vést účetnictví … tedy dodržovat zákon.
Dokud není žádný problém, tak se může zdát být vaše varianta nejlepší, ale při vzniku nějakého problému (kontroly finančního úřadu, neshody mezi vámi apod.) se můžete dostat do velkých nepříjemností.
Dobrý den, prosím o vysvětlení dalšího odstavce(4)§ 9, kde se říká že..„vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu“
- kdo má doručit listiny a o jaký spoluvlastnický podíl se jedná ?
Děkuji Pavel
Bohužel, katastr nedoručuje listiny automaticky, je potřeba požádat. Požádá původní vlastník (BD), může požádat i někdo z přípravného výboru SVJ. Ten doporučuji ustavit.
Doručuje katastr nemovitostí a když poklesne podíl na společných částech domu původního vlastníka pod 25% vzniká SVJ.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Souhlasím s výše uvedeným.
Jen bych dodal, že nejste všichni stejně „odpovědní“ za protiprávní stav. Podle § 9/9 plní funkci orgánů vlastníci, kteří byli vlastníky v okamžiku vzniku SVJ podle zákona. Znamená to, že velmi pravděpodobně první 3 vlastníci mají plnit funkci orgánů, což neplní.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře