Exekuce bytu a platba záloh

Vložil Koule (bez ověření), 9. Září 2015 - 19:30 ::

Dobrý den, jeden vlastník bytové jednotky přišel v exekuci o svůj byt. Zajímá nás, kdo by měl platit zálohy na služby v době od „odejmutí“ bytu exekutorem do doby, než byt bude mít nového vlastníka ?

Koule

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil H. (bez ověření), 3. Říjen 2015 - 10:52

    Byt má vlastníka, který je zapsán v katastru nemovitostí. Pokud exekutor zahájí exekuci na byt, vlastník v katastru zůstává stále stejný. Pouze se na list vlastnictví přidávají zástavní práva a vyznačení exekuce. V okamžiku přidělení příklepu zůstává vlastník v katastru stále stejný.

    Ke změně vlastnictví dochází až usnesení o příklepu nabude právní moci (cca od 15 dnů až po roky, podle toho jaké dělají povinní obstrukce) a až je vydražitelem doplaceno nejvyšší podání. Pak teprve exekutor vystavuje potvrzení o nabytí vlastnického práva a na základě toho katastr zahájí změnu zápisu vlastníka.

    Podle o.s.ř. se po splnění podmínek vydražitel stává vlastníkem zpětně ke dni udělení příklepu. Fakticky se jím stává ale až zápisem v katastru nemovitostí. Čili zde je poměrně prostor pro nejasnosti, ale osobně mám za to, že nový vlastník má začít hradit zálohy až po zápisu v katastru? Nebo až po převzetí bytu?

    Vložil Petr Vacek, 9. Září 2015 - 23:07

    Předpokládám že tím „odejmutím“ myslíte exekuční zablokování v katastru. Vlastníkem je ale stále povinný(dlužník) až do převodu bytu na vydražitele po případné exekuční dražbě. a tak zálohy platí, resp. by měl platit současný majitel-dlužník.

    Vložil 32812, 30. Březen 2016 - 10:54

    No jo, jenže jak se v případě exekučních dražeb vypořádat s § 336l odst. 2 o.s.ř.? „Vydražitel se stává vlastníkem vydražené nemovitosti s příslušenstvím, nabylo-li usnesení o příklepu právní moci a zaplatil-l i nejvyšší podání, a to ke dni vydání usnesení o příklepu.“

    Čili podle o.s.ř. je vydražitel vlastníkem již ke dni udělení příklepu. Do katastru může být zapsán za měsíc, ale taky klidně za několik let (bude-li povinný dělat obstrukce s nabytím právní moci usnesení o příklepu).

    Čili kdy se vydražitel stává vlastníkem? :-)

    Vložil Koule (bez ověření), 10. Září 2015 - 9:05

    Jo, to je perfektní a jasná odpověď.

    Vložil lake, 9. Září 2015 - 21:02

    Váš dotaz je zmatečný. Neexistuje nic takového jako „odejmutí bytu“ exekutorem.
    Jestliže vlastník přišel o byt, jak píšete, pak to znamená, že byt má už jiného vlastníka. Ke změně vlastnictví došlo okamžikem příklepu dražebního kladívka.

    lake

    Vložil koule (bez ověření), 9. Září 2015 - 22:14

    nejsem právník, ale z medií jsou prazentovány případy, kdy exekutor zabaví a pak draží, z čehož pro mne plyne, že může existovat doba , kdy byt nemá vlastníka, ale třeba mě vyvedete z omylu. Koul

    Vložil gumidos (bez ověření), 11. Září 2015 - 11:56

    Nic takového jako „zabavení“ u bytu není. Dále rozlište movité věci při tzv. „mobiliární exekuci“ a „bytovou jednotku“ která má svého majitele či uživatele a kterého není možné jen tak vystěhovat. Dále musí existovat nějaký právní titul k provedení exekuce – nejspíše tedy rozsudek či platební rozkaz. Původní dotaz postrádá počátek – jak k exekuci došlo, dále jestli předcházel „osobní bankrot“ a možnost uplatnění pohledávky v ins. řízení. Dále otázka „zajištěného věřitele“ – tedy zástavní smlouva. Nicméně buďte ujištěn, že neexistuje doba, kdy byt nemá vlastníka. Dovolím si doplnit lake – nový vlastník se stává vlastníkem okamžikem příklepu – pokud ovšem uhradí vydraženou cenu ve stanoveném termínu. Zde tedy vzniká určitá možnost nejasnosti, pokud vydražitel neuhradí cenu v termínu, který bude třeba 60 dnů. Dražba je pak zmařena, platí stav před příklepem a pokud např. dojde ke škodě na věci, pak jsou z toho nepříjemnosti. Doufám, že mě lake neroznese na kopytech, protože jsem to nenastudoval podle NOZ.

    Vložil Petr, 10. Září 2015 - 11:25

    Tazatel se ptá, ale není z dotazu zřejmé, zda vlastník na ty zálohy během probíhající exekuce jednak vůbec „měl“ a jednak platit chtěl (i když byl třeba povinen). Jak byste tu povinnost po něm vymáhali ? Pokud exekuce vznikla jinde než v SVJ, tak Jste o hrozbě exekuce nevěděli. Spíše ale dlužil i SVJ a otázka je, co jste proti tomu podnikli.

    Vložil Petra14 (bez ověření), 29. Březen 2016 - 21:28

    Já než byt pronajmu tak nájemníka projedu tu http://www.kontrolaexekuce.cz zda vůbec je schopný platit atd. Bohužel zkušenosti, které mám jsou smutné

    Vložil 32812, 30. Březen 2016 - 11:05

    No ty bláho, co to je podvodníky?

    „6.1. Poskytovateli náleží odměna: 6.1.1. za zprostředkování informací z centrální evidence exekucí ohledně jednoho subjektu ve výši 218,– Kč, a“

    Když se zaregistrujete na www.ispis.cz, tak tam jedna lustrace z té samé centrální evidence exekucí stojí asi 30 Kč …

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".