Dva byty - jeden vlastník
Mám otázku. Jak mám vést vlastníka, který má dva byty v domě? Předpokládám, že se mu podíly sečtou, ale jak ho mám véct v hlasovacích listinách? Mám to dělat tak, že bude vedený jako tzv. dva vlastníci? Tím by mohl hlasovat dvakrát, ale co když bude dělat naschváli a za jeden byt dá při hlasování souhlas a za druhý nesouhlas. Myslím, že bych ho měl vést jako jednoho vlastníka a podíly mu sečíst. Tím bych se vyvaroval právě těm problémům, že bude na jedné schůzi hlasovat jinak. Pokud tento problém, už někdo zažil, tak mi dejte vědět. Zdá se to jednoduché, ale myslím, že to zas tak jednoduché neni.
…, hlasovat podle bytů jde podle mého názoru proti duchu zákona, hlasuje se podle podílů a podíl je jen jeden, ne dva či více. Ale když o tom tak přemýšlím tak pro pocit jistoty by to to stanov asi nějak zformulovat chtělo.
To mi je jasné, ale když jsou ty byty vedeny jako dvě jednotky a neslučujíse, tak mám v prezenční listině uvádět zvlášť každý byt nebo mužu dohromady? Jde o to že např..: Pán A – podíl 100 Pán B – podíl 100 Pani C – podíl 100 Pani C – podíl 100 atd.. a nebo Pán A – podíl 100 Pán B – podíl 100 Pani C – podíl 200
Jak to mám uvádět v prezenční listině atd..???
Lukáš Jakubčík
Myslím, že je to celkem jedno – přesný formát prezenční listiny není stanoven a jde pouze o to, aby z ní byly všechny potřebné informace dostatečně jasně zachyceny.
Pokud uvažuji tak, že prezenční listina podle svého názvu je o tom, kdo je přítomný, tak logicky nejsou přítomné jednotky, ale lidi (vlastníci). Takže bych tam vlastníka uváděl jednou. A jaký že má tento vlastník podíl? Podle zákona je to podíl na společných částech domu … tedy jeden celkový podíl.
Pokud jej ale uvedete dvakrát, tak to podle mě také není špatně. Je to jen jiné vyjádření téhož.
Podle mého, vlastní-li v domě někdo dvě bytové jednotky, tak má při hlasování zjednodušeně řečeno dva hlasy. Já to vedu takto: vlastník má spoluvastnický podíl 55,80(podlahová plocha bytu) ze 491,13(celková podlahová plocha domu), to beru tak, že tento vlastník jednotky má 5580 hlasů ze 49113 celkového počtu hlasů. Vlastnil- li by někdo dva takto velké byty, měl by tedy 11 160 hlasů z 49 113. V prezenční listině bych ho vedl ke každé bytové jednotce zvlášť, protože dům je rozdělen na určitý počet bytových jednotek, i v katastru nemovitostí je učitě veden u každé jednotky zvlášť.
Pokud bychom teoreticky uvažovali, že by mohl hlasovat za každou jednotku jinak, tak by si stejně nijak nepomohl (tedy nemohl by tímto jednáním ovlivnit hlasování tak, že by jej stejně nemohl ovlivnit v případě, že by hlasovat za všechny jednotky stejně). Dovedu si ale představit člověka, který by se choval popsaným způsobem, takže chápu Váš problém. Nějak by se musela vzniklá situace řešit
Nahlédněte do svých stanov, zda to tam nemáte nějak upravené. V normálním případě (pokud si to vlastnicí ve stanovách neupravili jinak) bych to viděl tak, že vlastník má jeden hlas a nemůže hlasovat za každou jednotku jinak. Jasně a srozumitelně to sice v zákoně není, ale:
Dle vzorových stanov:
(3) Spoluvlastníci jednotky jako společní členové mají postavení vlastníka jednotky a mají právo na schůzi shromáždění hlasovat jako jeden vlastník – člen společenství s váhou hlasu odpovídající spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, přičemž váha hlasu je nedělitelná.
Z toho lze myslím dovodit, že pokud nemohou dělit svůj hlas dokonce spoluvlastníci (všichni musí hlasovat stejně), tak nemůže hlasovat ani vlastník za každou jednotku jinak.
Hlasuje vlastník a nikoli jednotka. A vlastník je jeden, i když vlastní několik jednotek.
Pokud máte obavu, že jedinec, který vlastní ve vašem domě více bytů, by mohl chtít takto hlasovat, tak doporučuji si to ošetřit ve vlastních stanovách.
Přesto si nedovedu představit, že by se tento vlastník obrátil na soud, že mu nebylo umožněno hlasovat za každou jednotku jinak. Resp. hlavně si nedovedu představit, že by takový soud mohl někdy vyhrát a něco tím získat a to z důvodu, který jsem uvedl na začítku (nemožnost tím ovlivnit hlasování).
Poslední komentáře