dotaz k vyúčtování za služby
Dobrý den, mám dotaz prodali jsme byt a nyní žíjeme ve vlastním bytě v pronájmu,pořád platíme do fondu oprav a v nájemní smlouvě s novým majitelem máme ,že všechny zálohy budou hrazeny námi ,až do odstěhování .Nyní požadujeme od SVJ vyúčtování až do doby odstěhování ne k datu prodání bytu.Máme možnost toto požadovat.
Dobrý den, možnost požadovat máte samozřejmě cokoli, nicméně musíte si uvědomit co je technicky možné a co ne. Není to tak jednoduché, že se odečte vodoměr a udělá se vyúčtování, je to komplexní vyúčtování jak měřitelných služeb, tak provozních nákladů. Musíte si uvědomit, že řada služeb se platí např.zálohově(elektřina, teplo, atd.) a nebo kvartálně či pololetně (pojištění domu, různé smlouvy o údržebě a servisu domu, havarijní službě apod.). Udělat k danému datu v průběhu roku vyúčtování pro jednoho vlastníka je v podstatě nemožné, pokud ano tak by to bylo velice nepřesné a pro jeden byt příšerně nákladné. Doporučoval bych vám si nechat udělat hrubý odhad a s novým vlastníkem se finančně vyrovnat, v porovnání s cenou bytu to bude zanedbatelné. Vyúčtování přejde na nového vlastníka,vy si to vyřešíte sami smluvně. Stačí jak mu předložíte, že vůči SVJ nemáte dluhy a že nemáte nadprůměrnou spotřebu na měř.službách. Je to o domluvě.
Náklady na teplo se rozdělí podle stanovených koeficientů teplotní náročnosti jednotlivých měsíců, u vody by bylo vhodné provést mimořádný odečet, ostatní náklady se rozdělí v poměru počtu dnů. To vše po skončení zúčtovacího období, tedy v rámci ročního vyúčtování.
Karel J
Společenství rozúčtovává služby na vlastníky bytů. Vlastník je může po dohodě dále přeúčtovat nájemci, což je ovšem vztah, do něhož společenství nezasahuje.
Karel J.
Jak jednoduše to lze říct :)
Teď by mě zajímal názor i ostatních. To, že je SVJ povinno vyúčtovat služby je asi jasné (i když podle některých příspěvků se to někde neděje).
Co když se v průběhu období změní majitel? Já bych to bral tak, že se prodejem bytu převádějí veškeré pohledávky a závazky spojené s vlastnictvím bytu (mělo by to být ve smlouvě) – (Chtěl po vás někdy majitel bytu potvrzení, že nedluží příspěvky na opravy SVJ, než byt prodal?). V tom případě by SVJ předalo vyúčtování pouze novému majiteli. Jestli je ochotno udělat i přibližné poměrné vyúčtování na oba postupné vlastníky je pak na jeho dobré vůli (pokud neobdrží potvrzení o převodu všech práv).
U nás jsme letos použili první způsob. Jak to funguje jinde?
Řekl bych, že toto je spíše na domluvě… SVJ Vám správně vyúčtuje „spotřebu“ k datu prodeje bytu. Nechal bych spíše na Vás a novém majiteli, abyste se dohodli.
Ono i to vyúčtování k datu prodeje nebude úplně nejpřesnější (anebo hodně pracné) – to by musely existovat hodnoty všech odečtů (včetně celkových). Pak by mohlo jít použít vyúčtování v poměru k celkovému vyúčtování za celý rok. Tento postup bych asi volil. Zapište stavy a počkejte na celkové vyúčtování za celý rok (pokud to SVJ nechce udělat samo). Pokud jste se novým majitelem dohodli na prodeji, věřím, že se dohodnete i na mnohem nižší částce za vyúčtování.
Poslední komentáře