DOMEK
Koupila jsem si bytovou jednotku ve vnitrobloku,je to domek s podkrovím,spadá pod činžovní dům,jelikož střecha není zeteplená,oznámila jsem pověřenému vlastníkovi,že střechu zateplím,on mi sdělil,že jsou to společné prostory všech spoluvlasníků.Podkroví není zapsané ve společných prostorech na KN.,vstup do podkroví je z mého bytu,kde strop je nedostačující pár prken a podhled ze sadrokartonu,dalších pět spoluvlastníku se domluvili,že podkroví k mému bytu nespadá a chtějí ho zaplatit,jedná se samostojnej objekt domek obývám sama.
Od roku 2014 platí NOZ a § 1180 říká, že pokud kteroukoliv společná část domu užívá jediný vlastník, musí plně financovat i veškeré opravy společných částí domu. Nechte si od SVJ vyčlenit na samostatný analytický účet veškeré dlouhodobé příspěvky na opravu a z nich a Vašich peněz budete financovat veškeré opravy domku a už se nebudete podílet na financování oprav domu s ostatními vlastníky – tak to sdělte SVJ. Pokud čerpáte od SVJ nějaké služby, ty budete hradit nadále – na tom NOZ nic nezměnil. O výši příspěvků na údržbu a opravy Vaší části budete rozhodovat sama, a naopak nebudete hlasovat o příspěvcích na opravy domu, kde nebydlíte. Pokud si SVJ vezme půjčku na opravu hlavního domu, ručíte za ni i Vy do výše svého vlastnického podílu. Naopak kdyby SVJ si vzalo půjčku na opravu Vaší jednotky, tak za ni ručí i všichni ostatní vlastníci jednotek.
Jednotka ve vnitrobloku je domek s podkrovím, spadá pod činžovní dům, střecha je společný prostor a podkroví je vaše. No větší hovadinu už snad nikdo nevymyslel a ani vymyslet nemůže. Ten domek je připlácnutý k tomu činžovnímu domu, nebo stojí zcela mimo činžovní dům? No pokud je to skutečně tak jak píšete, že je to jednotka a současně samostatný domek, tak bych hledal cestu jak ven z toho společenství nebo co to je. Hledal bych cestu, jak z toho „domku jednotky“ udělat samostatný domek. No nevím, ale bez právníka to snad ani nemůžete zvládnout. To co píšete si ani neumím představit.
Není tak jednoduché – museli by s tím souhlasit všichni vlastnící jednotek a došlo by ke změně spoluvlastnických podílů všech jednotek v domě a za každou změnu u jednotky chce katastr nemovitostí 2000 Kč. A šlo by to i bez právníka – na katastru nemovitostí by to s Vámi a s členy výboru SVJ bez problémů udělali, když s tím budou souhlasit všichni. Otázkou je, kdo by to zaplatil – ostatní vlastníci asi nebudou ochotni nic platit.
Poslední komentáře