Dokumentace o začlenění do kategorií podle požárního nebezpečí
V našem domě byla provedena fyzická kontrola požární ochrany. V protokolu o ní se vyskytuje věta „Upozorňujeme na zákonnou povinnost právnických a podnikajících osob mít zpracovanou dokumentaci o začlenění provozovaných činností do kategorií podle požárního nebezpečí." Zákon o požární ochraně 133/1985 Sb. kategorizuje v § 4 provozované činnosti do 3 kategorií – bez zvýšeného, se zvýšeným a s vysokým požárním nebezpečím. Specifikuje, keré činnosti patří do kategorií se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím. Ostatní patří do kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí a sem evidentně spadá i bydlení v bytových domech. § 5 se věnuje povinnostem právnických osob a podnikajících fyzických osob bez ohledu na kategorii a tam nic o povinnosti mít zpracovanou dokumentaci u činností bez zvýšeného požárního nebezpečí není a nevyskytuje se ani v dalším textu zákona. Zajímaly by mě zkušenosti, poznatky, informace a názory jiných na to, zda je nutno u bytových domu mít dokumentaci zpracovanou odborně způsobilou osobou o začlenění provozovaných činností do kategorií podle požárního nebezpečí. Benjamin
Ve vašem dotazu chybí zásadní informace pro možnost konkrétněji odpovědět. Tedy alespoň obecně. Nelze jednoduše říci do které kategorie u vás provozované činnosti patří. Proto je nezbytné provést začlenění. Povinnost mít doklad o jeho provedení vzniká v případě začlenění do kategorie se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím.
Vzhledem k tomu, že v protokolu bylo upozorněno na zákonnou povinnost, je asi pravděpodobné, že některá z v domě provozovaných činností spadá do kategorie se zvýšeným pož. nebezpečím.
Když byla první požární prohlídka u nás, tak kromě zprávy, kontroly hasičáků dodali 1 papír, na kterém bylo začlenění do kategorie bez požárního nebezpečí. Podívejte se ještě do vyhlášky o požární prevenci.
To, že vám kontrolor vystavil doklad o začlenění do kategorie bez požárního nebezpečí, mě utvrzuje v názoru, že takový papír by mělo SVJ v rámci výkonu správy domu mít a že by měl být vyhotoven oprávněnou osobou ve smyslu zákona. Kdyby tomu tak nebylo, asi by vám kontrolor mohl říci, že papír o začlenění nemusíte mít. Děkuji Vám za tento příspěvek, který mě dělá o zkušenost bohatším. Vyhláška o požární prevenci problematiku existence papíru o začlenění neřeší. Benjamin
Dokumentace o začlenění do kategorie podle požárního nebezpečí a její nezbytnost ano – ne ?
Nikdo snad nezpochybňuje nutnost zabezpeční objektu „domu“ proti nebezpečí požáru. K tomu slouží stanovené prostředky a jejich „mobilita“ která podléhá stanoveným povinným prohlídkám způsobilou osobou. Výkon těchto prohlídek stejně tak jako dalších činností v této oblasti je prováděn v rámci podnikatelské činnosti.
Dokumentace o začlenění do kategorie podle požárního nebezpečí (dále „dokumentace“) je dle mého názoru dána již PD a tech. stavem domu v době dokončení jeho výstavby a zápisem o kolaudaci, k níž je předkládána protipožární zpráva.
Co se na stavbě od té doby zásadně změnilo ? např. Bytová jádra –z hořlavého umakartu na nehořlavé materiály (uvádí se to v požární zprávě ?). Výměna oken – hořlavé dřevo nahrazeno plastem (hořlavým ? chce na to někdo při požární prohlídce atest ?) Zateplení domu – pro zateplovací systémy je od výšky 22 m stanovena podmínka použití minerálních materiálů místo polystyrenu. To je snad jediné co by dle mého názoru mohlo mít vliv a bylo důvodem na vypracování takové „dokumentace“.
Jsme v tržním prostředí a tak se chovají jako podnikatelé i odborníci na požární prevenci tržně, „prodávají určitý produkt“. Domnívám se, že ne vždy musí jejich závěry vyžadovat nezbytně koupi „každého produktu“, na který se ze „spektra nabídky“ (ne vždy a všech předepsaných protipožárních předpisů pro určité účely a podmínky) protipožárních předpisů odvolávají.
Ví někdo z diskutujících kolik by taková „dokumentace“ stála a jaké je další její využití ? Co podle takové „dokumentace“, když už se zaplatí její pořízení, bude zase v dalších obdobích psát „někdo“ za „nutné zprávy a posudky“ (ne zadarmo), které požáru zřejmě nezabrání ? Hlavně z toho má odpovědný statutární zástupce těžkou hlavu, jak je vidět.
Lobizmus působí v parlamentu ve všech oblastech, které mohou přinášet některé ze „zájmových stran“ nejen dobrý úmysl, někdy však v míře nikoliv nezbytné, převážně však to někomu přináší i peníze. Možná mi někdo můj názor, třeba chybný, vyvrátíte.
Zarazeni, stejne jako profylakticka opatreni urcuje projektova a stavebni dokumentace.
Pokud jste SVJ, jste sice pravnicka osoba, ale nevlastnite zadne prostory, ani je nemate v najmu…
O tom, že zařazení má určovat projektová a stavební dokumentace víme, ale bohužel náš panelový dům je součástí sídliště v Praze na Jižním Městě, kde se stavělo převážně podle typových projektů na hromadné stavební povolení a dokumentace nenávratně zmizela v propadlišti dějin. Pídili jsme se po ní všude možně, ale marně. Co se týče toho, že SVJ nevlastní žádné prostory a že by tím pádem mohlo být z obliga co se týče požární prevence, tak to nefunguje – viz zmiňovaná požární kontrola v našem domě. Benjamin
Dobrý den, prosím, mohl byste mi Benjamine poskytnout info o firmě, která Vám kontrolu provedla? Jsme také z Prahy 4 a chceme nechat tuto kontrolu provést. Tak že bychom měli kontakt na někoho, kdo toto dělá běžně a ví tedy co a jak. Moc děkuji. Alena Jůtová a.jutova@seznam.cz
Poslední komentáře