Daňe z odměn výboru
Dobry den, muze mi nekdo sdelit, jake se odvadeji dane z odmen vyboru. Za rok 2008 nam ucetni sprovcovsk firmy odvadela 15%. Nyni je tam jina ucetni, a rika nam, ze mame platit 15% a 4.5% zdravotni pojistovne. Domnivam se, ze je to spravne, ale cetla jsem na internetu, ze jsem se meli u VZP zaregistrovat jiz drive, tak ted nevim, kdyz se zaregistrujeme pozde, zda z toho nebudou jen dalsi problemy. Dekuji za odpoved.
Zdravím. Tak to bych tedy tu Vaši správcovskou firmu hnala k zodpovědnosti. Od ledna 2008 jsou z odměn výboru odváděny odvody na ZP za zaměstnance/členy výboru/ 4.5% a za firmu/SVJ/ 9%.Všechny členy musíte přihlásit na tu zdravotní pojišťovnu,kde jsou přihlášeni a také se ke každé pojišťovně musíte přihlásit jako SVJ.K přihláškám jsem přidala výpis z rejstříku. Podle mně,musíte udělat opravu mezd za rok 2008,odvést VZP za výbor a za SVJ, opravit odvod daně,vrátit členové výboru rozdíl z vyplacených mezd. Měli by jste udělat i opravu na FÚ ze závislé činnosti v ročním Vyúčtování mezd. Pozor na to,při výplatě odměn za revizora nebo kontrolní komisi, se odvod ZP neodvádí. Všichni mají teď zálohu na daně 15% a musíte každému dát Potvrzení o zdanitelných příjmech. Benešová
Benešová napsala: "... při výplatě odměn za revizora nebo kontrolní komisi, se odvod ZP neodvádí."
Z odměn ze závislé činnosti se vždy odvádí i zdravotní pojištění. Nezáleží na tom, zda jde o předsedu, člena kontrolní komise nebo třeba zahradníka.
lake
Opravdu se platí zdravotní pojištění pouze u členů výboru a ne u kontrolní komise a zahradníka.Pokud tedy zahradník má dohodu o provedení práce a nepodepsal prohlášení,tak má zvláštní sazbu daně, když má hrubou odměnu do Kč 5000,–. Člen kontrolní komise má platbu ať má od Kč 1,– do Kč 100.000,– daň ze závislé činnosti zálohou,/pokud tedy nepodepíše prohlášení/a zdravotní pojištění neplatí. Benešová
Pokud je kontrolní komise/zahradník volený orgán, pak nemáte pravdu. Podrobnosti viz http://spolecenstvi.okinfo.cz/…-ci-revizora#…
Prosím pokuste se argumentovat zákonem, Vaše názory bez opory v zákonu, při vší úctě, jsou irelevantní.
Hezký den!
Pavel
Myslím že přispívatelka Benešová má pravdu, ale závislá činnost (jen 15 procent na zvláštní účet FÚ) se týká Dohod o provedení práce (brigáda) do 150 hod/rok.
Závislou činností se pro účely zdravotního pojištění rozumí činnost zaměstnance:
"... za zaměstnance se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle [zákona o daních z příjmů]".
Výjimky kdy se ZP neodvádí jsou uvedeny v §5 zákona č. 48/1997 Sb..
Není bez zajímavosti, jak je definována "závislá činnost" pro účely daně z příjmu:
"Podstatným a základním rysem závislé činnosti je skutečnost, že není vykonávána zcela nezávisle, tzn. pod vlastním jménem, na vlastní účet a s vlastní odpovědností poplatníka, ale naopak podle pokynů toho, kdo odměnu za vykonanou práci vyplácí (plátce). Daní z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti jsou tak podrobeny nikoliv pouze příjmy plynoucí z pracovněprávních vztahů uzavřených podle zákoníku práce, ale pod takový způsob zdanění zahrnul zákonodárce i příjmy z obdobného poměru, přičemž tento jakkoliv dále nedefinoval, vymezil jej jen vzájemným vztahem plátce a poplatníka, a to povinností poplatníka dbát příkazů plátce (...). Skutečně není rozhodující, na jakém formálním právním základě je předmětná činnost vykonávaná."
(Pokyn č. D - 285 Ministerstva financí ČR)
lake
Paní Benešová,
nejhorší co můžete udělat je, že poslechnete nějakou tetku na úřadu. Chtějte vždy podle jakého předpisu Vám říká to, co Vám říká. Pokud to neví, tak se touto informací vůbec nezabývejte.
Zde jste dostala odpověď od několika lidí, kteří vědí a kteří uvádí předpisy.
Nicméně samozřejmě máte právo se domnívat, že máte pravdu Vy. Je to Vaše volba. Doufám jen, že se Vaším názorem nebude nikdo rozumný řídit. Hezký den!
Pavel
Dobrý den pane Pavle. No to jste mi dal. Žila jsem v klidu celé dva roky od kdy to platí, že se musí platit i VZP. Teď začínám shnánět informace kde se dá a zjišťuji,že to každý dělá a říká jinak. Na jedné ZP mi včera řekli, že se máme řídit §6 zákona daně z příjmu,na druhé mi řekli, že když KK není zapsaná v rejstříku,protože nejsme vlastně právnické osoby v pravém slova smyslu,tak že nemusí. A prosím o odpověď, jestli můžeme mít pro KK dohodu o provedení práce,tam se neodvádí ZP. Někde jsem na fóru četla,že dělají DPP i na výbor. Ale s tím nesouhlasím. A co ta KK, ta by nešla dát na dohodu? Děkuji Benešová
Připojuji se k dalším v tom smyslu, že pokud je KK orgánem SVJ, tak DPP na výkon funkce nelze.
Vaše dotazy asi byly jen ústní, že? Lepší jsou písemné odpovědi, ale musí být od lidí, kteří alespoň tuší něco o problému. :-))
Zkuste písemný dotaz třeba na VZP, tam obvykle vědí.
Podmínka zdravotní daně a zápisu do rejstříku je samozřejmě nesmysl. A poznámky o tom, že SVJ vlastně není právnická osoba, také o něčem vypovídají.
Hezký den!
Pavel
Pokud máte ve stanovách uvedeno , že členům výboru a dalším vlastníkům bude za práci pro společenství vlastníků vyplacena odměna v rámci uzavření Dohody o provedení práce , není důvod platit zdravotní a sociální pojištění , stačí odvést srážkovou daň nebo při podepsání prohlášení zálohovou daň.
Paní Smolková,
Vaším příspěvkem jste vstoupila do vlákna psaného v 12/2009 kdy platily zcela jiné předpisy a Vaše odpověď je do 31.12.2011 zcela určitě špatná. To považuji za nekorektní.
Od 1.1.2012 došlo ke změně obchodního zákoníku, jak už jsem tu psal, a je pravděpodobně možné i na funkci v SVJ uzavírat DPP. Zatím to prověřuji, po získání odpovědí to budu publikovat. Ale tento postup by byl možný pouze od 1.1.2012. Navíc jsou odměny často vypláceny ročně a tady je potřeba hlídat limit 10 000 Kč.
Ostatní chyby ve Vaší odpovědi o jedné větě raději nekomentuji (stanovy, zálohová x srážková daň).
Až se budete příště snažit opravovat moje příspěvky tak laskavě používejte korektní argumenty a předpisy platné v daném vláknu. Děkuji.
Hezký den!
Pavel
Domnívám se, že pokud je KK zřízena stanovami jako další orgán podle stanov společenství dle §9 odstavec 7c) ZoVB a má schválenou odměnu, jedná se o funkční požitek a VZP by se platit mělo. Pokud KK ve stanovách není, může SVJ na kontrolu účetnictví SVJ najmout někoho na DPP.
Co se týče DPP na výbor, mám čerstvé poznatky. Asi před 14 dny jsem potkala kamarádku, která brzy dostuduje práva v Brně, a ta byla ochotná pro mne zdarma prozkoumat, jak je to s různými způsoby odměňování – neodměňování výboru včetně DPP. Zde jsou výsledky, konzultované a odsouhlasené její vyučující:
Co se týče proplácení odměn členů výboru, tj. těch, ze kterých se odvádí daň a pojištění, jedná se o odměny za činnost člena výboru, čili za činnosti výslovně definované jako povinnosti výboru ve stanovách (obvykle svolávání shromáždění, uzavírání smluv, účast na povinných schůzích 4× ročně apod. – dle konkrétních stanov). Na tyto činnosti nelze s členem výboru sjednat DPP ani je proplácet např. na fakturu OSVČ. Pokud je stanovami stanoveno, že činnost ve výboru je čestná funkce a s jejím prováděním není spojeno vyplácení odměn, pak tyto vyjmenované činnosti musí člen výboru vykonávat zdarma.
Všechny ostatní činnosti v povinnostech výboru výslovně nevyjmenované, ale zákonem či stanovami nebo rozhodnutím shromáždění jako povinnost SVJ existující, jsou jiná věc. Na provádění těchto činností (správy) by se podle ZoVB měli podílet všichni vlastníci dle svého podílu. Pokud členové usnesením shromáždění pověří těmito činnostmi jednu nebo více osob, a to i člena nebo předsedu výboru, nelze po této osobě legálně chtít, aby je prováděla zdarma, neboť se jedná o povinnosti SVJ a ne člena výboru.
Proto prý lze legálně a naprosto nenapadnutelně uzavírat s členy výboru DPP například na vedení účetnictví, provádění platebního styku, provedení výběrových řízení na dodavatele služeb a prací i finančních institucí pro úvěrování apod., pokud tyto činnosti nejsou výslovně uvedeny v povinnostech člena výboru. Nejedná se přitom o žádný zastřený stav, neboť prováděním těchto prací mohlo SVJ pověřit (na DPP zaměstnat) jakoukoli jinou osobu a je tudíž jen shoda okolností, že jsou prováděny členem nebo předsedou výboru, většinou proto, že mají o potřebách SVJ největší přehled.
Pro shrnutí – aby se SVJ legálně vyhnulo placení zdravotního pojištění (a všem spojeným nepříjemnostem) z odměn členů výboru, musí splnit následující podmínky:
- ve stanovách mít výslovně uvedeno, že členství ve výboru je čestná funkce a s jejím výkonem není spojeno pobírání žádných odměn
- ve stanovách mít přesně a výslovně definovány povinnosti členů výboru; tyto povinnosti pak člen výboru musí skutečně vykonávat zdarma
- v případné smlouvě se správcem mít jasně definované povinnosti správce
- ve stanovách mít klauzuli ve smyslu článku XI. vzorových stanov, hlavně odstavce 1 a 4: „Shromáždění může rozhodnout, že určité činnosti bude pro společenství vykonávat zaměstnanec (zaměstnanci) společenství na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce“ a „Působnost podle odstavce 1 a 2 nebo její část může shromáždění svým usnesením svěřit výboru nebo pověřenému vlastníkovi“.
- uzavírat DPP pouze na činnosti, které podle zákona nebo stanov nejsou povinností výboru nebo podle smlouvy se správcem nejsou povinností správce
- mít uvedené DPP odsouhlasené shromážděním a uvedené v zápise
Poslední komentáře