článek paní Kleinové

Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Leden 2020 - 7:00 ::

Účetnictví společenství vlastníků jednotek – 1. část Datum: 29.1.2020 Autor: Ing. Naděžda Klainová Zdroj: UNES

doporučuji k přečtení, hlavně úvod je velmi výstižný.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil * (bez ověření), 1. Únor 2020 - 10:53

    Za 6600 Kč + DPH.

    Vložil RD (bez ověření), 31. Leden 2020 - 9:38

    Co je to UNES?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Leden 2020 - 11:04

    UNES je časopis – účetnictví neziskového sektoru

    Vložil TN. (bez ověření), 31. Leden 2020 - 10:00

    UNES FERÁKA

    Vložil Pavel, 31. Leden 2020 - 9:51

    https://www.dauc.cz/dokument/…

    Má to i několika denní zdarma variantu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil AsiTak, 1. Únor 2020 - 10:53

    Účtování o správě domu, o službách a o vlastní správě
    Musíme začít s analýzou činností. Číselník činností udržuje metodicky a obsahově ČSÚ („staťák“). Podle této metodiky ekonomickému subjektu lze přiřadit jednu hlavní činnost buď je ta jedna, pokud existuje jen jedna, nebo je ta převažující, existují-li víc. V případě SVJ je to „správa domu a pozemku v obecném pojetí“. Obecné pojetí služby správy zahrnuje části „majetková péče o společnou část domu a pozemky“, „péče o provoz domu pro bydlící uživatele – služby“ a „vlastní správa SVJ“. Činnost správy vytvářející náklad se realizuje dodávkami různých plnění, které jsou spotřebovány (konzumovány): 

    1. Majetkem společné části domu
    2. uživateli domu
    3. vlastním SVJ.

    Toto je logické dělení a vytváří vysvětlení významu termínu „považovat“ a zároveň vytváří metodiku začlenění činnosti dle určení jeho konzumenta. Např. výtah jako technické zařízení domu vyžaduje technickou péči obnovy (rekonstrukci..) tato část správy patří do začlenění s číslem 1. Na těchto nákladech budou participovat všichni. Ale výtah je též přepravní zařízení přepravující osoby a věcí slouží tato činnost uživatelům domu a tato část správy patří do začlenění s číslem 2. „Služba přeprava výtahem“ stanoví kdo bude odběratelem této služby a jak budou děleny náklady provozu. Obdobně je třeba oddělit výrobu T a TUV patří do začlenění s číslem 1 od služeb dodávek T a TUV tato část správy patří do začlenění s číslem 2. Logiku odděleného účtování vytváří rozdílná pravidla rozdělení společných nákladů na jednotky.

    Vložil Vlastnice Yvonna (bez ověření), 2. Únor 2020 - 20:26

    Kde ČSÚ píše, že konzumentem je majetek společné části domu?

    Co to je majetek společné části domu?

    Vložil AsiTak, 3. Únor 2020 - 3:52

    Definici těchto pojmů řeší disciplína OTR – organizace a technika řízení nebo i ekonomická literatura. S ohledem na rozmanitost života ten výklad není jednotný a liší se v detailech podle autorů. Citovaná metodika ČSÚ definuje „Ekonomická činnost je výroba určitého výrobku nebo služby při použití kombinace výrobních prostředků, práce, výrobních postupů a meziproduktů. Ekonomické činnosti jsou tudíž charakterizovány vstupy, výrobními postupy a jejich výstupy (zbožím nebo službami).“ Podle této definice ekonomická činnost je výrobou vytváří-li zboží (výrobek) nebo službou vytváří-li službu. Ale co to je služba už definována není resp. Můžeme definovat doplňkově nevzniká-li zboží vzniká služba. Samotné působení výrobních faktorů kdy nevzniká zboží je službou. Výstup služby na koho/co je vyvinuto působení lze nazvat konzumentem služby. Metodika ČSÚ to nepoužívá. Lze popsat i bez pojmu konzument ale pak je třeba najít nějakou lepší definici služby. Ale metodika obsahuje definici hlavní, doplňkové a vedlejší činnosti.
    Kde ČSÚ píše… – nikde, jsou to nepřesnosti formulace. Majetkovou správu domu a pozemků může vykonávat SVJ pouze za společnou část. Tato část je zároveň konzumentem všech služeb správy. Těch nepřesnosti je tam víc. Je to výsledek noční činnosti.

    Vložil Vlastnice Yvonna (bez ověření), 3. Únor 2020 - 11:43

    „Majetkovou správu domu a pozemků může vykonávat SVJ pouze za společnou část. Tato část je zároveň konzumentem všech služeb správy.“

    Společná část domu je konzumentem (= spotřebitelem) správy domu? Opravdu? (Uvádíte, že to nepíše ČSÚ. Je to podloženo nějak jinak?)

    Vložil . (bez ověření), 3. Únor 2020 - 7:19

    Asi tak, správa domu není ekonomická činnost. Takže žádná majetková správa domu, pouze správa domu.

    Vložil Amelia (bez ověření), 3. Únor 2020 - 19:31

    „správa domu není ekonomická činnost“

    Ekonomie jako věda nahlíží na jakoukoli činnost jako na činnost ekonomickou (nepíšu, zda je či není takovýto přístup na místě).

    Co je činnost nikoli ekonomická?

    Vložil AsiTak, 3. Únor 2020 - 10:23

    Správa vlastní nemovitosti je ekonomická činnost, jinak proč bychom platili externího správce. Obsahují i tyto dvě položky číselníku.
    68.20.3 Správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí s bytovými prostory
    68.20.4 Správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí s nebytovými prostory.

    Vložil . (bez ověření), 3. Únor 2020 - 11:45

    Vždyť nikde není napsáno, že svj musí mít externího správce. Jsou svj, které externího správce nemají.

    Vložil AsiTak, 2. Únor 2020 - 8:53

    Sem tam objevené hodnocení +1 mi dává signál, že někdo snad chápe o čem píšu a proto soudím, že v tom pokračovat má význam.
    Hlavní činnost SVJ služby správ už máme rozdělené do tří skupin dle konzumentů správ. Výkon správy je realizován dodávkami plnění statků, výkonů nebo vyhotoveného díla. Realizovanou dodávku SVJ buď vyhotoví samo nebo zajistí nákupem od ekonomických subjektů třetích stran. V obou případech z tohoto zajištění a realizace dávek plnění SVJ vznikají společné náklady, které je třeba rozdělit mezi jednotky a není-li jiný finanční zdroj na úhrady nákladů je třeba vyinkasovat (něco dokonce zálohově předem) od vlastníků jednotek. Náklady (a výnosy) jsou ekonomické veličiny charakterizující velikost ekonomické aktivity a rovněž velikost daňové odvodové povinnosti. Ovšem dle zákona ZDP není předmětem daně (viz § 18 odst. 2 písm. f) hlavní činnost SVJ, tudíž na velikosti vykazování nákladů nezáleží. Druh ekonomické aktivity SVJ je „služba správy“. Náklad zároveň tvoří spotřebovaný výrobní faktor (je konzumován některým druhem konzumenta) pro „výrobu“ „služby správy“. Proto tyto náklady účtujeme do účtové třídy 5 – Náklady. To i v případě „služeb“, kdy např. na nákup SV nehledíme jako na obchodní činnost ale jako na „službu“ jak praví zákon. Do „služby SV“ je vždy zahrnut jen takový objem vody, který byl již konzumentem (uživatelem bytu) spotřebován a proto tvoří náklad služby. Veškeré výdaje vzniklé zajištěním (vlastním i externím) dodávek plnění služby správy účetně evidujeme jako „náklad“ v druhovém členění v účtové třídě 5. Pro náklad „opravy a údržba“ na společné části majetku vlastníků založíme nákladový účet 5×xx s názvem „ostatní služby, opravy a údržba na společné části majetku vlastníků“ a zdůvodňujeme jako vyjímku ZoU. Tím docílíme toho, že náklady veškeré správy poskytované SVJ je uveden v účtové třídě 5 v druhovém členění. Zde je uvedena informace „co“ (druhové členění, viz účtovou třídu 5) a v jakém objemu byla poskytována správa za SVJ. Ale vlastníky zajímá „na co, na jaký účel“ a v jakém objemu byla poskytována správa za SVJ. Varianty účelového členění nákladů vyjadřuje druh spotřeby „služby správy“. Např. druh nákladu „co“ – mzdový náklad DPČ, „na co, na jaký účel“ – úklid spol. části domu nebo drobné opravy a údržba spol. části domu, údržba pozemků. Účel je takový druh spotřeby, který má stejný druh konzumenta, stejné pravidlo rozdělení společného nákladu na jednotky a stejnou délku lhůty platnosti evidence (krátkodobé, dlouhodobé). Je vhodné vypracovat číselník účelů. Položka číselníku účelu se vyskytuje v rozpočtu, v měsíčním předpisu plateb, ve vyúčtování a ve správách o hospodaření.
    Hospodaření SVJ.
    Hlavní činnost SVJ tvoří služba správy v širším pojetí. Výkon činnosti správy nemá stanovenou cenu, není změřená není fakturována neexistuje inkaso tržeb a výnosů. Existuje evidence SN nákladů vzniklých výkonem činnosti služby správy. Není-li k dispozici jiný finanční zdroj vlastník přispívá na financování SN nákladů pravidelnými měsíčními vklady požadovaných finančních částek. Atd …

    Vložil * (bez ověření), 1. Únor 2020 - 23:23

    Kde to ČSÚ píše?

    Vložil AsiTak, 1. Únor 2020 - 23:46

    např. NACE REV. 2, METODICKÁ PŘÍRUČKA.

    Vložil AsiTak, 31. Leden 2020 - 11:20

    Obchodní podmínky obsahují souhlas přihlášeného s odběrem a zaplacením dodaného zboží!!!

    1.2. Zákazník je fyzická nebo právnická osoba, která prostřednictvím internetového portálu objedná a zaplatí knižní a periodické publikace WK (dále jen „zboží“). Zaplacením objednaného zboží souhlasí zákazník s cenou zboží i dalšími ustanoveními těchto VOP.

    Vložil adviser, 31. Leden 2020 - 12:04

    A kde tam máte ten souhlas s odběrem? Já tam čtu, že přes portál objednám a zaplatím. Tím pádem souhlasím s cenou a dalšími (již vámi neuvedenými ustanoveními VOP). Dle mého názoru standardní formulace VOP kdejakého internetového obchodu.

    (kromě toho, že tam žádná taková formulace není, pod bodem 1.2 je toto: „1.2 VOP upravují práva a povinnosti poskytovatele a uživatele.“)

    Vložil AsiTak, 31. Leden 2020 - 13:33

    Odsouhlasení VOP a formulaci „prostřednictvím internetového portálu objedná“ chápu jako implicitní objednání, přičemž souhlas jsem vyslovil přijetím VOP. Pokud je objednávka schválená pak „zboží“ lze dodat. Bylo-li zboží dodáno placení už lze vymáhat. Umím dokázat, že něco jsem objednal, neumím dokázat že jsem něco neobjednal. Pokud objednání se zadává jinde a jinak pak to tak má být uvedeno aby specifikace postupu byla jednoznačná. Odkaz na VOP je uveden víckrát a ne se stejným obsahem.
    Nikomu škodit nechci… a pokud se to stalo, že jsem to špatně pochopil, tak se velice omlouvám!

    Vložil Oldfox.666 (bez ověření), 31. Leden 2020 - 23:21

    Zkouknul jsem to. Opravdu jde čistě o specializovaný server plný článků vhodný pro profi účetní. Sice uznávám paní Kleinovou jako takovou GURU ůčetnictví pro SVJ, ale praxe bývá rozdílná. 12 bytů bez pronájmu nebytových prostor, dotací a pod. zvládnu v sešitě A5 a jen stát mi hází klacky pod nohy, abych měl nějakou ***** s kulatým razítkem. (No paní Kleinová mi překvapila s informací, že ÚZ nemusí být schválena, taže asi nepublikována. Co se týče mne, tak je mi jedno, že o účetnictví pro SVJ se dočtu na servru POHODA a to ZDARMA a kdo od koho čerpal, je mi to opravdu jedno, neboť o stejné věci se obtížně píše jinými slovy. (Ale děkuji paní Kleinové, někdo to musel prezentovat jako první). Na tomhle portále jsem pročetl vše co se týká SVJ a nic nového mi to nepřineslo. Ano pro účetní, co se tím živí je to přínos ve všech oborech účetnictví. Možná bych si rád přečetl ten základ od paní Kleionové, ale mám obavy, že bych se dozvěděl stejné údaje co jsou na netu zdarma, jen bohužel zpoplatněné. P.s.: Nenašel by se někdo s pochopeníním pro nízké IQ zkoumatele programu Money S3. Opravdu jsem nikde nenašel manuál pro založemí nového účetnictví (všude jen převzetí dat z minulého období). Pro těh 12 bytů mi to v exlu(i v tom sešitu) nedělá problém, na to nepotřebuji speciál program, ale rád bych se posnul trochu dál a třeba se najde odborník, nebo schopný laik jako pan Pavel (odborník) na problematiku SVJ i na tento program a poradí jak začít od základu s tímhle programem. Moc tomu nevěřím, ale kdyby někdo chtěl laika učit od nuly, jak napnit program daty, upravit účetní osnovu, nastavit řady, dodavatele atd. až k takové věci jako je zaúčtovat opravu dle podílů jednotlivých vlastníků, tak fox.fox.fox@sez­nam.cz Díky, ale těžko se asi najde někdo ochotný pomoct, neb za vše se dnes platí :-)a platíme i my naší účetní,která má to kulaté razítko, ikdyž to jde spočítat v exlu (a v tom blbém sešitu – ne máti dát x dal, ale dal a spotřeboval :-). P.s.2 – naděje prý umírá poslední.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 1. Únor 2020 - 9:11

    Doporučuji založit nové vlákno. A také přečíst http://www.portalsvj.cz/…j-v-money-s3

    Při zakládání agendy by neměl nastat žádný problém. Nemám to teď před sebou, ale neuvědomuji si, že by tam byl nějaký zádrhel. Jestli si to pomatuji dobře, tak je potřeba nejprve zadat IČ SVJ a Money si načte potřebné údaje. Pak je potřeba zadat, že je to nezisková organizace a že vede účetnictví a není plátce DPH. Pak je ještě praktické nastavit si bankovní účet a předkontace. Tipy, jak nastavit předkontace jsou na tom výše uvedeném odkaze.

    Vložil nxn (bez ověření), 1. Únor 2020 - 8:32

    Zcela s vámi souhlasím. My máme 71 bytů, samozřejmě vedeme podvojné účetnictví, ale pro sebe si dělám obyčejnou jednoduchou evidenci a to mi dává přehled o všem. Vždycky tam okamžitě najdu vše, co potřebuji.

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 4. Únor 2020 - 9:15

    A můžete mi prozradit jak rozúčtovávate fakturu pro vlastníky, když jsou v domě i nájemci. Na vyúčtování vidím rozúčtování celého podílu na vlastníky, (krát na jednotlivé) nemělo by to být jen z podílu vlastníků + zbytek podílu uhradit nájemci. Možná se mýlím, jak to účtuje vaše SVJ Děkuji

    Vložil @ (bez ověření), 4. Únor 2020 - 12:08

    Nájemci koho jsou ve vašem domě? V svj se zásadně účtuje a uvažuje pouze s vlastníky. Každý byt má nějakého vlastníka. Když to není fyzická osoba, tak je to osoba právnícká. Tak co chcete účtovat nějakým nájemcům?

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 4. Únor 2020 - 13:05

    Ano SBD má podíl 2878 z 54825, nikdo nás neinformuje jak nám SBD hradí svůj podíl, předseda na dotaz neodpovídá,

    Vložil . (bez ověření), 4. Únor 2020 - 13:21

    Pokud nemáte jako svj svůj vlastní účet a posíláte peníze přímo na účet družstva, tak se to ani nedozvíte. Pokud má svj svůj účet, tak to tam lze vyčíst. Otázkou je, jestli se k tomu účtu dostanete.

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 4. Únor 2020 - 16:37

    ale máme, dokonce dva u ČSOB a ČS, ale vyúčtování nám z nich zasílá SBD, účet je SVJ

    Vložil Dvořák (bez ověření), 4. Únor 2020 - 17:39

    Asi stále nerozumím Vašemu dotazu. Zkusím shrnout fakta:

    • jde o SVJ a SVJ zajímají jen vlastníci
    • jedním z vlastníků (s poměrně malým podílem) je SBD
    • o ostatních vlastnících nic nepíšete, ale předpokládám, že jde o fyzické osoby
    • vyúčtování dělá SVJ výhradně vlastníkům.
    • pokud v domě jsou nějací nájemníci, tak musí být nájemníky konkrétních vlastníků. Může tam být nájemník bydlející v bytě patřícímu vlastníkovi SBD.

    O jakých vy´čtováních nájemníkům píšete? Bohužel jsem dotaz nepochopil

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".