chybějící 3. člen výboru, co dál?
Dobrý den.
Potřeboval bych poradit.
Ze stanov: Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, * jinak členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. * Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník.
Budeme odvolávat ve výboru předsedu a následně svolávat shromáždění vlastníků a odvolávat ho i z výboru. Pokud neseženeme 3. nového člena, co dál? Vlastník jedné poloviny podílů u nás není a té druhé možnosti (ve hvězdičkách) nějak nerozumím.
Děkuji předem za rady a názory.
Pane Jindřichu, zabýváte se nerozumnými úvahami.
- Není pravdou, že budete „odvolávat ve výboru předsedu“. Nic takového není ani technicky možné. Výbor je pouze oprávněn zvolit za předsedu jinou osobu. Dokud není nový předseda řádně zvolen, zůstává ve funkci dosavadní předseda.
- O odvolání člena výboru rozhodnou vlastníci jednotek na shromáždění. Nikoliv výbor. Pohled zbývajících dvou členů výboru je vedlejší. Pokud jsou vlastníci rozumní, neodvolají jej, jestliže nebude zvolen jiný kandidát na uvolněné místo. O co Vám vlastně jde? K čemu má sloužit Vaše bezhlavá snaha? Chcete rozbíjet statutární orgán za každou cenu, i když náhradníka do výboru žádného nemáte?
Mimochodem, máte vadné stanovy. Výbor je schopen plnit všechny své funkce i po poklesu počtu členů pod tři (dva členové ve výboru). I jednočlenný výbor může (omezeně) fungovat. Tím nechci říci, že by bylo vhodné záměrně snižovat počet členů výboru za situace, kdy neexistuje náhradník.
lake
ad 1 Členové výboru jsou voleni a odvoláváni shromážděním. Předsedu a místopředsedu volí výbor z řad svých členů a z funkce je ODVOLÁVÁ.
To že následně zvolíme předsedu jiného, je logické a považoval jsem za zbytečné se o tom zmiňovat.
ad 2 Takový člověk jako náš předeseda už prostě nemůže být členem výboru, když nic jiného, tak je to neetické. Konkrétní záležitosti tu veřehně rozebírat nebudu. Vězte, že nejsem rozvaraceč státu ani žádného jiného uspořádání – docela jste mě pobavil.
Na fungování dvoučlenného výboru se musím podrobněji podívat, je to pro mne nová informace. A samozřejmě se rozhlížíme po třetím členovi.
Pokud nemáte svolného kandidáta na člena výboru, tak žádného stávajícího člena výboru neodvolávejte.
Poznámka: V této souvislosti nedávno diskutovaný návrh změny ústavy, že vládě nelze vyslovit nedůvěru, pokud neexistuje reálný „plán B“, je velmi pochopitelný.
Pane Zdenku, ono to odvolání je nevyhnutelné, zkrátka si ten člověk vytvořil takové okolnosti, které z pohledu zbývajících členů výboru vylučují jeho setrvání. Potřebuji vědět, co by nás čekalo, kdyby jsme toho třetího nenašli.
Zkuste hledat zde v diskusi „nezvolení“ apod, nebo na internetu. Na zdejším portále se to řeší určitě již od r. 2008, viz
Např.
http://www.portalsvj.cz/…oveho-vyboru
2 lidi ve vedení SVJ, Vložil Pavel, 10. Září 2008 – 11:09
Pokud máte alespoň 2 lidi, ochotné se starat o svůj a cizí majetek, mohlo by být řešením zvolit pověřeného vlastníka a kontrolní orgán (nejčastěji asi s názvem revizor). Hodně záleží na velikosti SVJ, na tom v jakém stavu je dům a jestli máte schopného správce. Ale někdo zapsaný v rejstříku by měl být.
Jinak nastupuje podivuhodný § 9/9 ZoVB, podle kterého plní funkci orgánů SVJ vlastníci, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku. Je to velmi sporný §. Na druhou stranu platí a z jeho neplnění by bylo možné vymáhat škodu po těch nebožácích, kteří se stali členy SVJ dnem jeho vzniku.
Hezký den! Pavel
Poslední komentáře