Čerpání z FO pro vlastní potřeby vlastníka
Dobrý den, prosím o radu – SVJ, 10 vlastníků, bytových jednotek, tvoří si FO, čerpají z FO na revize, opravy spol. částí domu,… Jeden vlastník přišel s návrhem – z fondu oprav (připadající na jeho bytovou jednotku) uhradit opravu el. rozvodů ve svém bytě. Např. stav FO jeho bytové jednotky je 20.000,– Kč, z této částky by chtěl „vyčerpat“ na opravu el. rozvodů ve svém bytě 12.000,– Kč a 8.000,– Kč by byl zůstatek FO jeho bytové jednotky. Existuje nějaký legální (i krkolomný) způsob jak toto provést? (Souhlas ostatních spoluvlastníků na shromáždění, faktura vystavená na SVJ, v případě nutnosti větší opravy spol. částí domu, kdy by „jeho“ zůstatek 8.000,– Kč nedostačoval – nutno uhradit hotově – to vše ano)
Děkuji SGC
Především, jedná se o dlouhodobou zálohu na budoucí opravy (lidově FO). Celkem bezproblémové je vrácení části zálohy každému vlastníkovi (samozřejmě podle jeho podílu). Např. jsou-li všechny podíly stejné, tak se všem vyplatí 12.000 Kč a je to. Jak s nimi kdo naloží, je jeho věc.
Pokud vím, tak stanovy většinou neobsahují zákaz vracení záloh, že? Stačí odhlasovat většinově na shromáždění.
Tato problematika zde byla již v minulosti příspěvkově hodnocena. Já v tom nevidím problém, pokud se to odsouhlasí na shromáždění.S dotyčnou osobou by SVJ uzavřelo smlouvu o bezúročné půjčce na určitý obnos, stanovíla by se doba splatnosti a dotyčné osobě by se zvedla záloha na SPRÁVU ve výši, odpovídající dohodnuté době splatnosti. Do smlouvy by se dále uvedly garance a další náležitosti… to už musí stvořit právník.
Fond oprav, když už ho tedy máte, je určený na opravu a udržování spol. částí domu. 10 vlastníků jsou všichni vlastníci, nebo je to pouze 10 nějakých vybraných vlastníků? Lidová tvořivost a blbost v některých svj je neuvěřitelná.
Jste-li ve výboru, jistě víte, že příspěvky jdou na správu domu a pozemku, to vaše FO. Společenství, právnická osoba není oprávněna poskytovat půjčky, na to jsou banky, soukromé osoby. K čemu slouží SVJ máte jistě ve stanovách + OZ. Kdybyste se přece takto dohodli, jakou máte záruku vrácení, jaké úroky budete požadovat? Kde vezme v případě potřeby peníze na úhradu dluhu? Jak by dopadl případný soud? Přijde jeden, přijde druhý, nedělejte to.
- Ten „FO“ má vaše SVJ zřízeno k jakému účelu?Fondy se tvoří z vlastních zdrojů SVJ.Pokud si do něho vlastníci jednotek jen tak spoří pro svoji vlastní budoucí potřebu,tak nevidím důvod „potřebnému“ vlastníkovi jednotky, jeho alikvótní část vyplatit.
2)Jestliže se však jedná o vyplacení nějaké finanční částky pro vlastní potřebu jednotlivých vlastníků jednotek z „dlouhodobých záloh“,na budoucí opravu apod., u které je jasně uveden účel,délka i výše měsíční platby na náklady,které SVJ v určitém časovém horizontu čekají(viz.příslušné usnesení shromáždění vlastníků vašeho SVJ),pak požádejte „potřebného“člena SVJ, aby Vám písemně doložil, na základě jakého § znění zákona, požaduje po právnické osobě SVJ,tuto částku vrátit!
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Tyto peníze jsou určeny na společnou část domu. Nikoliv tedy pro hrazení čehokoliv v bytové jednotce některého z majitelů. Důrazně tyto praktiky odmítněte.
Na shromáždění odsouhlasíte vrácení části naspořených prostředků VŠEM spoluvlastníkům dle jejich spoluvl. podílu. A ten vlastník svou vratku použije na opravu svých rozvodů nebo na cokoliv jiného – to už je jedno.
Dobrý den, děkuji Vám moc za odpověď Jen se zeptám – už jste to v praxi někde prováděli nebo máte s tím nějakou zkušenost? Přiznám, že jsem se s tímto ještě nesetkala. Shromáždění vlastníků – postupovat dle stanov, pokud k tomu není třeba souhlasu všech vlastníků (jakože to ve výčtu není), tak potom schůze usnášeníschopná a většina přítomných a je hotovo?
Děkuji moc SGC
Zkušenosti u nás máme. Radím Vám, nedělejte to, u nás toto minulý výbor praktikoval i přes to, že někteří vlastníci s tím nesouhlasili a problém s tím máme dosud. Mezitím došlo k výměně vlastníků v domě a pořád někdo něco chce. Jak na poslední schůze, kde se to opět řešilo, řekl náš správce, jednou to, že jste nepostupovali dle stanov muselo rupnout a problém je na světě. Odložilo se to na letošní shromáždění, no jak se to bude řešit mi není jasné, jeden vlastník vyhrožuje soudem.
Ano je to tak. Neprováděli. Svou radu výše bych považoval spíše z kategorie těch krkolomných – právně sice v pořádku, ale v praxi nesmyslné.
Proč by SVJ mělo souhlasit s poklesem veškerých naspořených prostředků jen proto, že jeden vlastník potřebuje „cash“ ?
A když se vrátíme k vašemu dotazu, píšete tam hypoteticky něco ve smyslu, že v případě větší akce bude hradit hotově. Tak proč si tu svou opravu neuhradí hotově hned a sám?
A proč by mělo SVJ něčemu bránit, když to bude rozhodnutí většiny? Přehodnotí budoucí potřebu oprav a případně určí novou výši záloh. Přece je to jen na nich, pokud vím žádný zákon nenařizuje skládat nějaké zálohy dlouhodobě předem. Dokáži si představit i placení těsně před opravou.
Dobrý den, děkuji za reakce. Proč všichni souhlasit s poklesem, když pouze jeden potřebuje „cash“? Proč si opravu neuhradí sám teď hotově? To je na dohodě vlastníků, zda budou s touto možností souhlasit. S tímto (svoje z FO) přišel jeden z vlastníků – ani nevím, jak tuto „zvláštní kategorii“ vlastníků nazvat :-) Prostě takto to chci a Ty mi zjisti jak to můžu udělat!
Děkuji SGC
Vysvětlete mu, že podle zákona nelze vybrané příspěvky použít k jím uvedenému účelu. Vybrané příspěvky na správu domu a pozemku lze použít jen na správu domu a pozemku. Co lze zahrnout do správy domu uvádí § 1189 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.. Z něho jasně vyplývá, že se správa domu týká společných částí domu, niko-li toho, co patří do vlastnictví vlastníků.
Poslední komentáře