Černý odběr vody.

Vložil MariJ, 11. Leden 2012 - 1:02 ::

Po přečtení různých názorů na toto téma jsem zjistil, že proti takovým neřádům, co kradou vodu na úkor spolubydlících se nedá nijak bojovat. Nebo snad ano? Poradí mi někdo, jak s nimi zatočit? Jsme dům vlastníků o 9 byt.jednotkách a každý měsíc uniká 15 až 20 kubíků studené vody. Děje se to od počátku, kdy byly zavedeny měřiče vody. Všechny měřiče v domě byly nedávno měněny, ale situace je stále stejná. Toto množství se rozhodně nedá nakapat za měsíc. Takže někdo krade a nevím, jak to zjistit a jak to vyřešit. Podezření nestačí. Děkuji. Mari.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jandus (bez ověření), 11. Leden 2012 - 16:57

    20 m3 za měsíc jsou cca 3 plné vany denně. To se jen tak neztratí, ani to člověk normálně nevypotřebuje. Odpovídají odběry ostatních majitelů zhruba počtu osob atd.?

    Vložil Neználek (bez ověření), 11. Leden 2012 - 9:04
    …vypůjčím si tuto citaci:
    Pak jsou tu ti, kdo rozbíjejí diskusi a útočí na ostatní („troll“). Poznáte je podle toho, že nikdy nikomu neradí, ale trefují se do těch, kdo poradili… autor (lake 30. Prosinec 2011 – 21:48 )
    Aby nedošlo k mýlce: nahlas říkám, že pan Lake není ten, kdo by opravdu neradil.
    1. Není třeba mít „rádiové“ vodoměry – stačí aby měly pamět stejně jako je mají ITN
      (např. E-ITN 10.7 od APATOR …s r.o.).

    2. S tužkou a papírem nezjistíte kde v prádelně teče voda nepodchycená vodoměrem. Ano, je zcela jedno jak často nebo kdy budou odečteny – otázka zni
      • zda bez toho HW jste schopni si ty průběžné odečty provést (u nás byl docela problém aby nám vůbec někdo byl ochoten prozradit jak se „by-hand“ odečtou tyto měsíční náměry na to zmíněném E-ITN)
      • pokud chcete zjistit problém „včas“ a investovali by jste značné prachy do dálkově odečítaných vodoměrů – tak asi nebudete čekat až vám Vašimi vodoměry proteče místní rybník.
      • již v minulosti zde bylo uvedeno, že zjišťování průběžných odečtů – metodou vynucování vstupu do bytu jak lze vyvodit z Vyhlášky 372 není obhájitelné za účelem stanoveným touto vyhláškou – tedy rozpočtu nákladů – je nedůvodné. Takže tužka Vám (podle mého Neználkovského názoru) překonat nevůli Vlastníka vpustit Vás každý měsíc odečíst jeho vodoměry nebo ITN NEPOMŮŽE.

    3. Ten výtok „směrem nahoru“ – jsem mínil tak aby při demontáži došlo ke zpětnému průtoku – který elektronický vodoměr zaznamená jako „manipulaci“. To by třeba mohl upřesnit pan Patočka pokud by chtěl. Nešlo mi tedy o nějakou přesnost vztaženou k poloze jak bylo účelově zkomentováno

    4. Jsem jen Neználek a tak ze slov cit.„…Po přečtení různých názorů na toto téma jsem zjistil, že proti takovým neřádům…“ jsem dovodil „MariJ“, že jste muž. Nepochybně je ale rada „pokus zjistit zda je fakturační vodoměr v normě“ je správná a klidně ji můžete každý rok opakovat. Pravděpodobně Vám ale nepomůže – jen zaplatíte za proměření a ztratíte další rok svého času…

    Neználek

    Vložil Neználek (bez ověření), 11. Leden 2012 - 5:45

    „MariJ“ chtělo by to také „organizační opatření“

    • není nad „transparentnost“ – zveřejněte nyní dostupné „roční odměry“ všech Vlastníků a dejte to do souvislost s počtem lidí bydlících v bytě a do souvislosti s podílem na Vaší každoroční ztrátě (tabulkové spotřeby najdete v příloze č.12 zák.274/2001 případně v novele č.120/2011)

    • udělejte to ale „adresně“ (tím nemyslím, že to zveřejníte v rozhlase nebo vyvěsíte na nástěnku nebo kamkoli kde by si to mohli přečíst někdo jiný než ten kdo se na nákladech podílí – ale dejte toto srovnání každému k ročnímu vyúčtování. Ať jsou informováni.)

    • slovem „zveřejněte“ – míním na jednom papíře – graficky (aby to bylo jasné i těm méně chápavým Vašim spoluvlastníkům) – všechny odměry a všechna srovnání – aby každý Vlastník věděl jak odebírá jeho soused

    „Transparentnost“ co doporučuji není NIJAK sporná – je analogická Vaší stávající povinnosti uvedené v §7/2f Vyhlášky 372 týkající se tepla a teplé vody a nelze ji ani nějak účinně omezit nějakým „vychytralým usnesením“ Shromáždění kdy by se třeba našlo více těch co nemají zájem na transparentnosti nákladů.
    Je to vhodná indicie pro zjištění že „zloděj“ nemusí být jen jeden ale, že to tam u Vás vedete třeba tak nějak „po soc........ku

    Neříkám ale „Udělejte to“ ale „Pragmaticky použijte „sociální“ rozum protože to klidu nepřinese. Zvažte sami zda Vaše „cena spotřeby vody“ již přesáhla cenu Vaší „trochy klidu v domě“

    Neználek

    Vložil Neználek (bez ověření), 11. Leden 2012 - 5:40

    „MariJ“ chtělo by to „technická opatření“

    • jsou vodoměry elektronické? – ty archivují každoměsíční spotřeby stejně jako ITN
    • jsou správně montovány s výtokem směrem nahoru – v opačném směru mohou být nekontrolovatelně demontovány, pokud…
    • …jsou neporušené plomby? – některé „montáže“ jsou tak „chytře“ provedeny že lze vodoměr demontovat bez jejich poškození
    • máte podchyceny všechny výtoky z potrubí? (prádelna; dole ve sklepě nějaký výtok; vodoměr na požární hydrant)

    Všechno zkontrolujte. „Měřitelné výsledky“ se dají čekat pokud zavedete třeba elektronické vodoměry. JENŽE: zmíněná „opatření“ něco stojí. Kolik je Vámi odhadovaná ztráta?… vezměme uvedené maximum: 12×20m3… při ceně ~100Kč/m3 … je to 12.000… a tedy 1.333 Kč/byt.

    Ekonomická úvaha:

    • elektronické vodoměry do bytů stojí 1Ks/~1.100Kč/Kaden-S-050 – 9Ks/SVJ
    • nemá smysl na studenou vodoměr dát a na teplou ne – tedy dalších 9Ks/SVJ
    • s montáží ~100Kč/kus (18Ks/SVJ jen za bytové poměrová měřidla)
    • s jedním max 2-ma online-odečty ročně ~35Kč/kus (18Ks/SVJ … 630Kč/SVJ/rok)
    • potřebujete firmu, která má HW na odečet hodnot každo-měsíčních (pro vyvození „chování“) …
    • … i poměrových (pro rozpočet nákladů) – ty si pro fakturaci můžete odečíst sami – to děláte již nyní
    • za 5 let musíte oba vodoměry přecejchovat nebo vyměnit (=na dobu cejchování musíte mít záložní vodoměry… někde půjčené nebo ty z minulé výměny, pokud je ještě jako SVJ máte…)
    • pokud nebudete mít pro elektronické vodoměry umístění výtoku směrem „nahoru“ pak se mohou investice minout účinkem – předělání stojí také nemalý peníz

    „Selským“ výpočtem vychází (pokud jste již vyčerpali ostatní možnosti podchycení úniků), že se Vám vyplatí ztrátu akceptovat, protože „chytit zloděje“ bude nejen problém ale i dost drahé.

    • A to zde neřeším …co s případně „chyceným zlodějem“ …jak mu napříště zabránit v jeho „bohulibém konání“ …a zda vůbec máte schválená pravidla pro rozpočet studené vody v souladu s §13/7 ZoVB
    • A neřeším ani na kolik by musela stoupnout cena 1m3 vody aby se Vám to vyplatilo… vzhledem k tomu co nyní uvedli v TV o suchu v následujících letech je možné očekávat razantnější skoky v cenách vody

    Neříkám tedy „Nedělejte nic“ ale „Pragmaticky použijte „ekonomický“ rozum

    Neználek

    Vložil lake, 11. Leden 2012 - 7:50

    • Neználek napsal: "„Měřitelné výsledky“ se dají čekat pokud zavedete třeba elektronické vodoměry."
    Nic takového se čekat nedá. Elektronický vodoměr má shodné mechanické měřící zařízení (turbinku) jako běžné vodoměry. Není tedy o nic přesnější. Má pouze LCD display namísto mechanického počitadla.

    • Neználek napsal: "potřebujete firmu, která má HW na odečet hodnot každo-měsíčních"
    Jediný HW, který je potřebný pro odečet čísel z vodoměru, je oko, tužka a papír. Neználek si snad plete elektronické vodoměry a vodoměry s radiovým odečítáním. A je zcela jedno, zda vodoměry budou odečítány ročně, měsíčně nebo týdně. Výsledk bude vždy tentýž. Žádného "chycení zlodějů" se tím nedosáhne.

    • Neználek napsal: "pokud nebudete mít pro elektronické vodoměry umístění výtoku směrem „nahoru“ pak se mohou investice minout účinkem"
    Opět nesmyslné tvrzení. Naopak platí, že nejvyšší přesnost a citlivost vodoměrů všichni výrobci garantují při osazení se směrem proudění vodorovně a s číselníkem směřujícím nahoru. Je to proto, že osa měřicí turbinky je svislá a v této poloze má nejmenší tření. Samozřejmě existují speciální vodoměry jak pro směr proudění nahoru, tak pro směr proudění dolů.

    Tazatelka by si měla orientačně zjistit spotřebu vody na osobu v jednotlivých bytech. Z toho lze přibližně odhadnout, zda někdo ovlivňuje vodoměry. Možná se zjistí, že je zbytečné hledat nepřítele uvnitř domu. Častou příčinou rozdílů bývá totiž vadný fakturační (hlavní) vodoměr.

    lake

    Vložil Petr Patočka, 11. Leden 2012 - 7:01

    potřebujete firmu, která má HW na odečet hodnot každo-měsíčních (pro vyvození „chování“) …

    U zmíněných vodoměrů Kaden, je možné si odečtovou jednotku za relativně malý peníz pořídit (2100Kč) a meziodečty si provádět sami včetně indikátorů. Je to jeden z mála rádiových systémů, který je přístupný. Zkuste toto požadovat od nadnárodních firem.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Petr, 11. Leden 2012 - 18:07

    O tom toho zde bylo napsáno již hodně. Včetně možnosti ovlivnění vodoměrů. Najděte si v diskusi. Také může špatně měřit domovní vodoměr. Kolik vám vychází spotřeba na osobu na den ? Má některý byt podezřele malou spotřebu ? V Praze údajně dle PVK je 120 – 150 litrů / os / den. U vás bytů = 9, osob asi = 18, t.j. měsíčně 81 m3. Těch 20 m3 u vás je nějak hodně, v procentech.

    Vložil Iveta Sedláčková (bez ověření), 21. Únor 2012 - 9:53

    Prosím poraďte.Bydlím v domě svj ,je nás tu 7jednotek.Já mám za rok spotřebu kolem 180m3 a jsme 3 osoby.A jeden pán,který je sám pouze 6m3.Prý nevaří,koupese jinde-u matky,ale stejně mi to přijde málo.Taky si snad čistí zuby,umyje hrnek atd.Mám podezření,že vodu krade,jak to mohu zjistit?Děkuji Sedláčková Iveta

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 21. Únor 2012 - 15:55

    paní „Iveta Sedláčková“

    1. uveďte jakou máte Vy skutečně odečtenou spotřebu na Vašem vodoměru
    2. uveďte jaká byla v minulém roce CELKOVÁ spotřeba ve Vašem SVJ
    3. uveďte jaká kolik stál 1m3 vody od Vašeho dodavatele
    4. uveďte jaká kolik stál 1m3 vody na Vašem Vyúčtování

    Nepochybně bude položka 4. vyšší než položka 3.

    Pak lze spekulovat dále

    Neználek

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 21. Únor 2012 - 13:22

    Paní Sedláčková, pokud máte ve 3 osobách spotřebu 180 m3 odečtenou z vodoměru, tak je to extrémně vysoká spotřeba. U nás v domě, 71 bytových jednotek,takovu spotřebu nemá nikdo ani ve 4 osobách a to ani když sečtu SV a TUV dohromady. Pán,který má spotřebu 6 m3 vodu asi nekrade, jeho spotřeba bude nejspíše reálná. Domnívám se, že spotřebou souseda se zabýváte zbytečně. Vaše spotřeba je skutečně nadprůměrná.

    Vložil Duška (bez ověření), 4. Červen 2013 - 21:08

    180 m3 je na tři lidi spotřeba opravdu vyšší, nicméně vyhláška č. 428/2001 Sb. stanovuje v novele z roku 2011 potřebu vody na osobu a rok 36 m3, ale před rokem 2011 to bylo 56 m3. Takže ta spotřeba zase tak závratná není. Při běžném provozu domácnosti a běžné hygieně (u nás v domě se někteří musí mýt max. 1 x týdně) je taková spotřeba celkem normální. Ovšem spotřeba 6 m3 na osobu a rok je opravdu nereálná, vždyť je to 16 litrů vody na den, to se pán nemyje, nesplachuje záchod, stačí mu to jen na umytí rukou. To je opravdu nemyslitelné! Anonymouss si zřejmě děla legraci!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".