Ceny tepla - odpojení od teplárny
Dobrý den, jsme bytové družstvo v Praze a jsme napojeni na CZT. Velice nás trápí ceny tepla z Pražské teplárenské, pohybují se už skoro na 650 Kč/GJ.
Chtěl bych se zeptat někoho, jestli tady nemá někdo zkušenosti s vybudováním vlastní plynové kotelny, popřípadě jiného zdroje tepla. Rady, zkušenosti, problémy.
V tuto chvíli jsme oslovili více společností, které se zabývají plynovými kotly, kogeneračními jednotkami a tepelnými čerpadly.
Nejlépe se nám jeví firma s kogeneračními jednotkami, jelikož za nás celou akci zainvestují a nám prodávají pouze teplo za 380 Kč/GJ. Navíc tuto cenu jsou schopni garantovat podle burzy s plynem. Servis, údržba a provoz už je v těch 380 Kč. Máte někdo s tímto zkušenosti?
U plynových kotlu jsme hledali podobnou firmu jako u kogeneračních jednotek, že by vše zainvestovali, provozovali a my řešili jen platby za teplo. Neznáte nějakou takovou společnost? Jinak kdybychom si to zainvestovali sami, návratnost se pohybuje dle oslovených firem někde kolem 6 let.
Děkuji za případné komentáře.
M. Novák Bytové družstvo Praha 4
top a nejlepší v tohle oboru jsou určitě suas alternative. měl jsem skvělou spolupráci s pánem Fedorem kde pořád pokračujeme a řešíme financování velká firma pomůže s incesticí, hezký výklad hezká reference, a cena GJ včetně servisu EL., Plynu, Vody a DPH máme za 335 Kč a cenu GJ garatnují smlouvně www.suas-a.cz/
Dobrý den,
mohl bych vás požádat o informaci, jaká byla Vaše předchozí spotřeba finančně vyčíslená a jaká je s kotelnou SUAS Alternative?
Děkuji. P.K.
Analyzuji výhodnost obdobné nabídky pronájmu naší kotelny při ceně tepla 380 Kč/GJ bez DPH! V této ceně tepla není započítán náklad za elektřinu a studenou vodu pro TUV a tyto položky úhrnem činí cca 15% z celkových nákladů kotelny. Takže finální cena tepla za služby T a TUV bude 380 + 15% (el.+SV) + 15% DPH =494 Kč/GJ. Ve srovnání se stávajícím provozem bychom ušetřili cca 80 tis. Kč za rok.
Dobrý den, je možné se odpojit od teplárny i jako soukromá osoba? Nevíte, jak to chodí. Máme rodinný dům a rádi bychom se zbavili tepla z teplárny a vytápěli vlastními zdroji. A v článku třeba tady: http://www.2kenergy.cz/…larny-8.html sem se nic konkrétního bohužel nedozvěděla.
Dobrý den, řeším problém s vlastním vytápěním domu o 60 bytech. Mohu někoho požádat o zkušenosti a výsledky při odpojení od CZT? Budu vděčný za info. Radek Menšík, „SPOLEČENSTVÍ VRÁTKOVSKÁ 2058–2060“, předseda
Dobrý den. Prosím Vás o informaci, jestli se Vám podařilo odpojit od CZT. V případě, že ano, prosím o radu jak postupovat. Děkuji Vít Baran 737971612 vita@baronpc.cz
Dobrý den,
reaguji na zde zmiňované probémy s vytápěním v bytových domech. Naše společnost garantuje 230 Kč/GJ včetně DPH.
Disponujeme novou patentovanou technologií. Návratnost 4–7 let podle složitosti projektu a domu. Servis do 24 hodin od nahlášení poruchy.
V případě zájmu mne kontaktujte pro bližší informace. Rád Vám je poskytnu.
S pozdravem
Pavel Zolich
Tak mi to tu spočítejte. Za 230 Kč nejsou ani vstupní náklady na plyn, natož pak elektrika, odpisy, revize a servis včetně pravidelných kontrol.
Dobrý den. Jsem bývalý předseda SVJ v Příbrami. V této nevděčné funkci jsem zajišťoval kompletní rekonstrukci domu (nová střecha, okna, zateplení a fasáda) z dotačních titulů Zelená úsporám a Nový panel. V loňském roce jsem se podílel, už „pouze“ jako partner projektu na vybudování 2 plynových kotelen se solárním systémem. Získali jsme dotaci ve výši 60% z fondu IPRM. Tento titul na regeneraci bytových domů bohužel nepokračuje. Oba projekty jsou již v provozu a máme první čísla. Cena vyrobeného GJ tímto způsobem je včetně všech provozních nákladů do 400,–Kč/GJ. Jedná se o topnou sezonu. Jaro-léto zajistí ohřev vody solární systém a tam se jedná o náklady cca 50,–Kč/GJ, což výslednou roční cenu výrazně ovlivní. Tolik k plynové kotelně. Cest, jak uspořit náklady na vytápění a přitom zachovat stávajícího dodavatele, je více. Vhodnou regulací, nebo údržbou topného systému. Tato opatření nejsou zdaleka tak nákladná, jako budování vlastní kotelny. V případě zájmu o informace mne můžete kontaktovat na čísle 602 529 632. Přeji pěkný víkend, J. Kolář
Dobrý den pane Nováku,
rada bych se s Vámi sešla a probrala nabídku od naší společnosti. Ozvete se mi prosím.
Cena 380 Kč/GJ je dle mého témeř nereálná. Pokud takovou někdo
nabízí, pozorně bych zjišťoval zda nejsou skryty další jiné náklady,
ale nevím. My vybudovali vlastni kotelnu cca pred rokem (kondenzační plynové
kotle, jiné technologie jsme zavrhli, pro jejich investiční náročnost a
nevhodnost z různých technických hledisek, hlavně hlučnost a
prodlužující se návratnosti) . Kolik dá úsilí vše zařídit zmiňovat
nebudu, trvalo to 2 roky než se vše podařilo.
Také jsme uvažovali o firmě, která vše za investuje, nabízeli nám ceny
v rozmezí 500–600 Kč/GJ. Vlastni cena za GJ se pohybuje kolem 400 Kč.
Reálná cena (např. za 15 let) se bude pohybovat kolem 500 Kč /GJ. Nutno
připocítat náklady na údržbu, provoz, obsluhu, opravy apod. Cena je
závislá i na velikosti vytápěné plochy- množstvi bytů v domě).
Doporučuji nechat si provést studii s výpočty o investici, návratnosti na
různé použitelné technologie vlastní kotelny, kde bude uvedena i reálná
cena za vyrobené teplo a z těch následně vyjít. Ještě zmíním
zajímavou zkušenost: při schvalování teto investice panovalo nadšeni
z budoucích úspor, ale jakmile se zprovoznila vlastní kotelna, výbou SVJ
začaly chodit stížnosti typu: topíte příliš moc, topíte málo, TUV je
moc horká, TUV je málo teplá, zatímco v době dodávek od CZT si nikdo
nestěžoval, ale výše úspor se povazuje za samozřejmost.
Přesto povazuji výsledek za výborný, vzhledem k návratnosti 4 roky a
úsporám oproti CZT ve výši cca 30%.
Dobrý den, 380 kč je smluvně garantováno a fixováno dle burzy se zemním plynem, cenu podle smlouvy můžou měnit podle burzy se ZP. Servis, údržba a provoz si hradí ta společnost sama, respektive to mají samozřejmě zahrnuto v těch 380 Kč. Myslím si, že je to poměrně reálná cena, oslovovali jsme teď firmu, která by nám prodávala teplo z plynových kotlů a vyšlo jim to podobně. Akorát nám nedodají elektřinu.
Dobrý den, souhlasím s Vámi, že cena 380 Kč/GJ je mimo realitu. Provozujeme vlastní domovní kotelnu a po započtení všech nákladů, včetně úroků z úvěru jsme na cca 500 Kč/GJ. 380 Kč/GJ za tak akorát cena zemního plynu. Nám při 100% účinnosti kondenzačních kotlů vychází cena paliva 350 Kč/GJ. A dalších 30 Kč/GJ nepokryje další náklady.
Ta společnost s kogenerační jednotkou nám dává cenu 380 Kč/GJ – už máme návrhy smluv, hlučnost je kolem 50 db, byl jsem se na ní včera kouknout v hotelu Olympik v Praze 8, kde ji už mají taky. Kogenerační jednotku bychom měli nainstalovanou v části, kde se dřív sušilo prádlo, takže se hluku moc nebojíme.
Kontakt na tu společnost najdete www.onsite.cz – doufám, že to není nějaká reklama, jde mi spíš o to, abych vyzjistil potřebné informace a rady. Přece jenom není to pořízení nějaké malé věci.
Moc děkuji za komentáře.
Martin Novák
Pokud je nad částí kde bude instalována kogenerační jednotka byt, musíte vyhovět hlukovým limitům pro noční dobu a vnitřní chráněný prostor stavby. Limit je 30 db. Což je šepot.
A pokud jste panelový dům tak prostup zvuku ze sklepa (sušárny)do bytů bude větší než jste ochotni si připustit.
Martine,
máme za sebou rekonstrukci paneláku za 35 mil. Kč provedenou na několik etap s několika výběrovými řízeními.
Jednou z částí výběrových řízení bylo získání maxima informací o potenciálních dodavatelích. Mimo reference jsme také vycházeli z informací co o sobě dávají dodavatelé. Např. OnSite Power s.r.o. neuložil do sbírky listin účetní závěrky za 2010, 2011, 2012. To by u nás takovou společnost dikvalifikovalo již v předkole. Tím netvrdím, že to neumí technicky, ale ekonomicky a právně jsou pro mne nepřijatelní.
OnSite Power s.r.o. má být součástí OnSite Power Holding, a.s. To je spící a.s. s minimálním kapitálem, která to s.r.o. ani nemá v rozvaze. Je mi záhadou z čeho chce financovat investici.
Já bych byl velmi opatrný.
Technickou část nehodnotím.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den pane Pavle. Rád bych Vás, jako zřejmě zkušenějšího, poprosil o následující vysvětlení. Pořídili jsme domovní kotelnu, instalovali technologii do jedné ze sušáren v domě a odpojili se od CTZ. Tím jsme se asi stali provozovatelem kotelny, jejíž provoz smluvně zajišťuje dodavatel.Je tedy vlastníkem technologie SVJ nebo je to podílové spoluvlastnictví vlastníků jednotek? Váží se k provozování kotely nějaké daňové povinnosti?Děkuji předem za Vaše stanovisko a současně prosím diskutéry postrádající kvalifikované názory, aby zde neztráceli svůj drahocenný čas. Děkuji.
Ptáte se velmi pozdě. Kdo je vlastníkem a provozovatelem kotelny mělo být naprosto jasné od samého počátku a o tom mělo také být hlasováno. Aby se kotelna stala novou společnou částí domu, bylo nutno změnit Prohlášení vlastníka. Změnili jste, založili do sbírky listin katastru nemovitostí?
Pokud technické zařízení není společnou částí domu podle Prohlášení, pak jde o cizí věc uvnitř domu. Tato věc je nejspíše ve vlastnictví osoby, která technické zařízení pořídila na vlastní náklad a uhradila jeho cenu. Touto osobou bylo nejspíše SVJ. V tom případě je společenství vlastníkem i provozovatelem kotelny.
Je povinností SVJ kalkulovat věcně usměrněnou cenu tepla a při poskytování dodávek tuto cenu používat.
lake
Když jste se nedohodli předem, měli byste se domluvit dodatečně. Podle mého názoru by bylo lepší, kdyby vlastníkem bylo SVJ. Vlastník může do ceny tepla kalkulovat odpisy. Tím získáte prostředky na novou kotelnu v budoucnu a reálněji stanovíte náklady na teplo. Jirka
Peníze na kontě SVJ nemají mašličku. Kotelna byla pořízena z prostředků SVJ. Ale bez znalosti toho, co bylo odhlasováno, není možné tento případ rozebírat. Také nevím, jak vypadá účetní případ v účetnictví SVJ, ani netuším, zda zařízení kotelny je vedeno jako hmotný majetek SVJ.
Kdo je vlastníkem toho, co se pořídilo, musíte vědět vy, vlastníci jednotek. Pokud předáte příbuznému 10000 Kč na koupi jízdního kola, jistě mu k tomu srozumitelně objasníte, zda si to kolo kupuje pro sebe, nebo ho má koupit pro Vás. Proč zdravý rozum nefunguje taky v SVJ?
lake
Dobrý den. Děkuji za Vaše stanovisko. Právě pochyby jež zmiňujete Vy a pan Krupp byly příčinou mého dotazu a obávám se, že v tom nemá jasno ani náš výbor v SVJ se 70% důchodců,které takové věci unavují a zbytek vlastníků má jiné priority, dokud ovšem nepřijde nějaký postih za porušení předpisů .Proto jsem pátral po nezávislém stanovisku jak by to s takovým zařízením mělo být.
Možná to moc nesouvisí s tématem. Ale zajímalo by mě jak jste tu rekonstrukci za 35 milionů financovali. A pokud jste si brali úvěr tak jak se vlastníci jednotek podílejí, zejména ti co jednotku prodali a ti noví vlastníci. Je to u Vás tak jak prosazuje lake ?
lavape,
financování bylo vícezdrojové, navíc probíhalo v době štědrých dotací a stálo nás dost nervů.
Základem byly vlastní zdroje. Shromáždění zvedlo příspěvek/m2 o 100%. Příprava včetně podrobného projektu se slepými výkazy výměr něco zabrala a tak jsme do začátku měli asi 5 mil. Kč.
Vyběhal jsem (záměrně píšu v jednotném čísle) Zelenou úsporám i přes skepsi některých členů SVJ a výboru. Protože vydaná vyhláška MŽP neumožňovala Zelenou úsporám pro SVJ, vyjednal jsem změnu vyhlášky. Dotaci mohli původně dostat pouze poplatníci daně z nemovitosti, což SVJ většinou nejsou. Než jsem přesvědčil úředníky, že ty miliardy rozdávají SVJ protiprávně, stálo to dost času. To hodilo 12,5 mil. Kč.
Na Novém panelu jsem vyběhal asi 1,6 mil., ale to dostáváme postupně po dobu úvěru.
Hlavní položkou byl úvěr, který zatím bez problémů splácíme.
V neposlední řadě jsme dokázali několika výběrovými řízeními dosáhnout značného snížení ceny, aniž bychom slevili na jakosti. Instalovali jsme 6 výtahů Schindler (místo čtyřmístných patnáctimístné), trojskla s velmi nízkým Uw, zateplovací systém Baumit etc..
Každé výběrové řízení bylo dvoukolové. U výběrového řízení seděl budoucí stavební dozor. Sice rozhodovali členové výboru, ale stavební dozor se ptal na stavební detaily a členové výboru mu naslouchali. Ti kdož se dostali do druhého kola, tak aby získali zakázku, buď něco slevili nebo dodali něco navíc. Stálo to spoustu času členů výboru, ale vyplatilo se to jak z hlediska ceny, tak z hlediska jakosti. Zatím nemáme reklamace.
Navíc to někdy bylo i zábavné, když nám např. potencionální dodavatel jako bonus nabízel ZDARMA svého zaměstnance jako stavební dozor.
Druhou a třetí větu Vašeho dotazu nekomentuji.
Hezký den!
Pavel
Moc bych se civil, kdyby Vás Pavel vyslyšel. A jestli vyslyší, tak si bude vymýšlet. O důvodech se zmiňovat nebudu.
Dobrý den, my jsme stejně jako Vy přemýšleli o kotelně. Nakonec jsme investovali do regulace ekoreg a jsme spokojeni. Návratnost byla asi dva roky a navíc nám bylo řečeno, že když se i tak nakonec rozhodneme pro kotelnu, není v tom problém, že se regulace dá dát i na kotelnu.
Pěkný den Dvořáková
Se vždy vyplatí. A s takovouhle nabídkou bych neváhal ani minutu. My jsme toto absolvovali před 2-ma lety. Největší problém byl s teplarnami. Ty se brání zuby-nehty. Přeji úspěch! Můžete prosím zveřejnit, co je to za firmu?
Nemůžu sice poskytnout data za tak dlouhé období, ale za první rok provozu jsme u vlastní kotelny vyrobili teplo za 495 Kč/GJ, započítány veškeré náklady, včetně úroků. Instalovány kondenzační kotle Vaillant. Nevím kde budete mít případnou kogenerační jednotku instalovánu a jakou má hlučnost, ale ke kolaudačnímu řízení jsme předkládali i měření hluku (vnitřní ochrané pásmo stavby) měřeno v bytě nad kotelnou.
Dobry večer. pane KOLEMJDOUCÍ, autore prispevku nade mnou, muzeme se prosím spojit a promluvit si o vasi technologii? Poslete mi prosim n aemail 614–16@centrum.cz vase telefonni cislo, zítra bych se vam ozval. Predem dekuji.
Tak sorry, Vaillant byl projektován původně a měl jsem to zafixováno. Instalovány byly dva kotle kondezanční BUDERUS GB 162 Logamax Plus o výkonu á 45 kW, v kaskádě, jeden stacionární ohřívač vody OTR 750. Vytápěná plocha 1130 m2. Zatepleno 2008, včetně výměny oken.
U nás kotelna v provozu od začátku března loňského roku a dostaneme se někam k 400 Kč/GJ (bez amortizace investice tedy, stejná technologie).
To je dobrá cena, my máme domovní plynovou kotelnu a tyto vlastní
nákladové ceny:
rok.///.2005…2006…2007…2008…2009…2010…2011…2012
Kč/GJ..297,8…364,3…382,5…497,1…514,4…469,5…561…575,6
Ale 12 let staré kotle! Zdá se že se vyplatí držet krok s pokrokem.
Poslední komentáře