bytové družstvo s byty v OV
Dobrý den, moc prosím o radu. Jsme bytové družstvo, které ale převedlo všechny byty (kromě dvou) do OV – již jsem v katastru jako nabyvatelka. SVJ však ještě nevzniklo. Nyní chci byt prodat a kupující si chce vzít hypotéku. Předskedkyně družstva tvrdí, že to nelze, že ikdyž je změna v katastru provedena, že pokud trvá družstvo, že jsou byty stále družstevní a že pokud kupující nebude platit, bude banka dluh vymáhat po družstvu. Je možné uvést dle jakého zákona a paragrafu mám postupovat? Vyrovnání vůči družstvu chci udělat dohodou o převodu čl.práv, prodej pak realizovat kupní smlouvou. Děkuji K.Nováková
Snažil jsem se bedlivě číst Vaše diskuse. I u nás jsme převedli byty od družctva do vlastnictví a kolem založení SVJ ze zákona je mnoho zmatků. Chtěl jsem se optat zda jsem to správně pochopil.
Svj vzniká ze zákona poté, co bude na katastr vloženo více než 75 % podlahové plochy bytů, nikolik početně poměr bytových jednotek ? SVJ vznikne ze zákona poté co se stane výše uvedené a hlídá to katastr, který bude někoho informovat, že má svolat shromáždění. Pravděpodobně bude informovat původní družstvo. co se však stane, pokud družstvo schuzi nesvolá ? mohu to nějak hlídat ? Děkuji
Váš dotaz je bohužel natolik zmatený, že si netroufám odhadnout situaci. Informace, které podáváte, si navzájem protiřečí.
Získejte na katastrálním úřadě (nebo přes web) výpis listu vlastnictví Vašeho bytu a sdělte nám
(a) zda jste v katastru vedena jako vlastník bytové jednotky a spoluvlastník společných částí domu,
(b) zda je v katastru nějaké věcné břemeno které se váže k Vaší bytové jednotce,
(c) zda v kupní smlouvě je nějaké omezení týkající se prodeje bytu.
lake
Dobrý den, snažila jsem se situaci popsat co nejpřesněji, sama se v tom nevyznám. Domnívám se, že pokud jsem v katastru jako vlastník ale v domě stále není ukončeno bytové družstvo a ani ještě nevzniklo SVJ, že přesto můžu byt prodat a kupující může bytem ručit – což právě předsedkyně tvrdí že nelze, že by případný dluh platilo celé družstvo…
- ano, v katastru jsem jako vlastník bytové jednotky vč. spoluvl.společných částí domu
- není
- žádné omezení není
Paní Nováková,
děkuji za upřesnění. Má odpověď vychází z následujícího předpokladu: bytové družstvo je původním vlastníkem budovy a jeho podíl na společných částech domu nepoklesl pod jednu čtvrtinu (počítáno podle podlahových ploch vlastněných jednotek). V tomto případě dům je již rozdělen Prohlášením vlastníka na jednotky, některé byly prodány do vlastnictví, avšak SVJ dosud nevzniklo jako právnická osoba.
Vy jako vlastník bytové jednotky s ní můžete volně nakládat. Prodej bytu nepodléhá svolení družstva, ani zde není nějaká oznamovací povinnost z Vaší strany. Zároveň s bytem bude automaticky převeden i podíl na společných částech domu v tom rozsahu, jak je uvedeno v Prohlášení vlastníka budovy a ve vaší kupní smlouvě.
Názor předsedkyně družstva je tedy v rozporu s právním stavem.
P.S. Doporučuji se správcem předem projednat technický postup pro odpočty vodoměrů a indikátorů na topení při změně vlastníka.
lake
Dobrý den, mockrát děkuji za upřesnění (máme 32bytů, 2 nejsou převedeny). Ještě mám dotaz, může si tedy kupující vzít na byt hypotéku, kdy bude ručit pouze tímto bytem, a v případě že by neplatili, nemůže banka chtít dluh zaplatit po celém družstvu, které nyní ještě existuje?předsedkyně toto právě tvrdí a stále se ohání, že pokud existuje družstvo jsou byty družstevní, přestože jsou již v katastru zapsány na jednotlivé lidi. Díky za ochotu. N.
Klidně nechte předsedkyni družstva žít v bludu a řiďte se tím, co je zapsáno v katastru. Ať jste formálně založili SVJ, nebo ne, ze zákona existuje a družstvo je pouze jeho členem stejně jako Vy.
Jirka
Paní Nováková, já sám jsem si hypotéku sice ještě nebral, ale kdyby to nešlo, tak by banka hypotéku neposkytla. Budou žádat aktuální výpis katastru. Kupující, což v tomto případě ale nejste vy, by si měl dát do smlouvy že „není na cestě“ nějaké věcné břemeno (závazek) na byt. Někdo zase napíše, že je k mým názorům skeptický, ale takové případy se přiházívají, např. trvalý pobyt potencionálního v dlužníka bytě, viz nedávný publikovaný případ. Nechápu, proč jste se ptala na svolení předsedkyně družstva, když nejste jeho členem. Až si kupující byt koupí, tak ale sdělíte majiteli domu, že se vlastník změnil (máte-li ty povinnosti ve stanovách).
Snažil jsem se bedlivě číst Vaše diskuse. I u nás jsme převedli byty od družctva do vlastnictví a kolem založení SVJ ze zákona je mnoho zmatků. Chtěl jsem se optat zda jsem to správně pochopil.
Svj vzniká ze zákona poté, co bude na katastr vloženo více než 75 % podlahové plochy bytů, nikolik početně poměr bytových jednotek? SVJ vznikne ze zákona poté co se stane výše uvedené a hlídá to katastr, který bude někoho informovat, že má svolat shromáždění. Pravděpodobně bude informovat původní družstvo. Co se však stane, pokud družstvo schuzi nesvolá? Mohu to nějak hlídat?
Děkuji
Na to tu je již diskuse „Vznik SVJ“ a pod. Katastr nikoho samozřejmě neinformuje a nevybízí. Dle ZoVB má povinnost svolat schůzi původní vlastník (nikoli vzniklé SVJ), ale jako i u jiných povinností (povinnost do 30 dnů vyřídit reklamaci či stížnost) nejsou v zákoně sankce za nedodržení.
Moc díky, já se na svolení neptala, to předsedkyně stále tvrdí, že bez jejího souhlasu nelze byt prodat, že jsou byty stále družstevní. já právě nevěděla jen to, čím se řídit, když bytové družstvo ještě existuje, byty jsou v OV, ale ještě není SVJ. Díky moc, jsem klidnější a kupující taky :-) Hodně zdaru v této aktivitě, moc nám tím pomáháte. K.N.
Poslední komentáře