Bezohledný kuřák v domě - žaloba?
Dobrý den, vím, že už se zde hojně na toto téma diskutovalo, ale ráda bych věděla, co se stane, pokud soud odsoudí kuřáka k tomu, že nesmí obtěžovat sousedy zápachem. Byt v našem domě koupila paní – velmi silná kuřačka. Sice, jak tvrdí, kouří pouze v bytě, nicméně celý čtyřpatrový dům během týdne zamořila zápachem (domnívám se, že větrá byt na chodbu, aby nepouštěla teplo oknem, i když to popírá). Zápach vniká i do bytů, jsme z toho všichni „velmi mrzutí“. Je evidentní, že rozumná domluva není možná – pokusy se míjí účinkem. Hledala jsem rady zde, zaujalo mne, že „pokud kouření kuřáka trvá šest týdnů a Vy se proti tomu nebráníte, vznikl pokojný stav podle § 3 Občanského zákoníku. Kuřák má nárok na ochranu tohoto pokojného stavu. Ochranu mu poskytne obecní úřad obce s rozšířenou působností.“ Znamená to, že nějaké „oficiální“ kroky musíme stihnout do 6 týdnů?? Nerozumím tomu. Dále jsem pročetla zde doporučený materiál http://www.mesto-bohumin.cz/…em-byte.html. Dejme tomu, že soud zakáže paní obtěžovat sousedy kouřem. Paní je ale ten typ, že bude kouřit dál, a pravděpodobně i naschvál přitvrdí… Co pak? Nějak nevidím světlo na konci tunelu… Má někdo zkušenost s tím, že to „dotáhl“ až k soudu? Co vlastně kuřákovi hrozí, pokud se nařízením soudu neřídí?
U nás jsme to vyřešili soustavným a dlouhodobým nátlakem, dokud nepochopili, že jestli budou kouřit, tak se budeme neustále štěkat. Bohužel to není příjemné ani pro toho, kdo se snaží se s takovým hádat :(, je to o výdrži. U soudu je to problém, pokud ho chcete odsoudit (dokázat to). Pokud odsouzená je, o čemž docela pochybuji, měli byste fotit a domluvit se na svědectví. Hygiena toto taky neřeší, distancují se od toho. Držím palce.
Pokud si myslíte, že soustavným štěkáním něco vyřešíte, tak bych Vás jen rád upozornil, že existují lidé, kteří z takového Vašeho chování budou mít leda tak legraci a budou Vás vesele ignorovat a na Vaše monology nebudou nijak reagovat.
Pokud Vy naopak patříte mezi lidi, kteří se řádi hádají, tak Vás jejich ignorace vytočí ještě více, proto Vám radím – nedělejte to a zachovejte si psychické zdraví.
podle mé zkušenosti druhá žaloba s pokutou, třetí žaloba exekuční prodej bytu – soud nařídí vlastníkovi byt prodat, a vymoci to může exekutor. Jiná cesta asi není. 3–4 roky odhadem dle zkušennosti se soudní mašinérií.
Obtěžování smradem mě v našem domě trápí rovněž. Pod nám bydlí velmi chudá rodina, 4 děti. Ti snad vaří pouze žrádlo pro psy. Smrady větrají oknem a smrady stoupají do našeho bytu. Váš nápad s vystěhováním pomocí exekutora se mi velmi zamlouvá. Nelze je vystěhovat pomocí něčeho jako platební rozkaz ? Aby to šlo rychleji ? Můžeme to vyhrát u soudu s tím, že jsou chudí a že znehodnocují dům již pouze tím, že tam bydlí ? Určitě doma i kouří !!! Jednou jsem viděl, jak kupuje v trafice tabák. Trafikantku dobře znám, mohla by to dosvědčit. Máte již nějaké zkušenosti s nuceným prodejem nepohodlných osob v domě? Může jim soud zakázat převést byt na příbuzné ? Mám obavu, že by byt po rozsudku převedli na příbuzné a vařili by ve svém bytě dál.
Předem děkuji za odpověď.
T.Prokop
A mame tady takového malého selektora kterému se nelíbí že je někdo chudý a vaří si chudé jídlo. Pokud ti to vadí tak se odstěhuj mezi bohaté, tam jistě nikdo žrádlo pro své miláčky nevaří. A co je ti do toho že doma někdo kouří, šoustá, prdí a já nevím co ještě. A co kdyby oni tebe označili za nepohodlnou osobu která si uprdla na schodišti a zamořila tak celý dům. Okamžitě by ti měli za to vyvlastnit byt. Co jiného s takovým esesáckým povlem.
Soud vysloví alternativní petit. Buď prodají byt do tří dnů od právní moci rozhodnutí za cenu určenou dle libovůle soudu v rozsudku, alternativně jim soud uloží zdržet se přípravy potravy formou tepelného zpracování v jejich bytě.
Současně s žalobou podáte návrh na vydání předběžného opatření, aby se přestěhovali do 24 hodin do ubytovny. Předběžné opatření se uplatní tam, kde budou tímto upraveny poměry prozatimě, tj. do doby, než jim soud zakáže vařit a kouřit v jejich bytě.
Paní si byt předpokládám koupila – je to její majetek. Byt užívá podle svého přesvědčení ( které není v souladu s tvým přesvědčením) a co si dělá za dveřmi bytu je do veliké míry její soukromá věc. Soud ji těžko na tvůj popud zbaví majetku jen proto že ti paní smrdí. S ohledem na to že si nejsem jistý že by porušovala nějaký konkrétní zákon, s ohledem na to že důkazní břemeno bude na tobě jakožto na žalobci (a těžko toto břemeno uneseš) soud určitě nerozhodne v tvůj prospěch. Jiná věc je ovšem že je paní bezohledná, ovšem to, jak je kdo vychovaný, či nevychovaný je jiná kapitola a těžko za to bude soud někoho trestat nařízením zbavení majetku. To by nebylo zrovna konformní s Ústavou, čili nejvyšším zákonem?
Pokud „nezabere“ běžná komunikace a skutečně se jedná o obtěžování nad míru poměrů, nezbude Vám než podat oznámení správnímu orgánu.
Oddělení přestupků příslušného městského úřadu projednává podle zákona o přestupcích přestupky proti občanskému soužití, proti majetku, proti veřejnému pořádku a další přestupky. Řeší rovněž tzv. zásah do pokojného stavu, kde postupuje v souladu s občanským zákoníkem, ve Vašem případě se může jednat o porušování § 127 obč. zákoníku (Omezení práv vlastníka – bytu -, který „…nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem…“).
Zahájení přestupkového řízení předchází podání návrhu na zahájení řízení (viz příloha), kdy je nutné i k projednání přestupků proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 písm. b), c) zák. o přestupcích přestupek písemně oznámit oznamovatelem, tj. konkrétní osoba popíše všechny rozhodné skutečnosti týkající se návrhu na zahájení řízení, čeho se podezřelý z přestupku dopouští a jakým způsobem to zasahuje do cizích práv nad míru přiměřenou.
Vzhledem k tomu, že přestupek musí být konkrétní fyzické osobě nepochybně prokázán, je vhodné, aby oznamovatel uvedl i další svědky. Oznamovatel musí počítat také s tím, že i on bude k projednávání věci předvolán jako svědek a bude konfrontován s podezřelým.
Návrh na projednání přestupků se podává přímo na právní oddělení MÚ . Pracovník oddělení přestupků je povinen nejpozději do 60 dnů od obdržení oznámení o přestupku zahájit přestupkové řízení, pokud věc neodložil nebo nepostoupil jinému orgánu. Požádá-li o to oznamovatel, je vyrozuměn do 30 dnů od oznámení o učiněných opatřeních. K ústnímu jednání je zpravidla předvolán podezřelý a svědci (mezi nimi je zpravidla i oznamovatel přestupku). Na začátku přestupkového řízení je podezřelému sděleno obvinění a pokud se jeho vina prokáže, je mu uložena sankce dle příslušných právních norem, obvykle pokuta, a dále povinnost nahradit náklady řízení ve výši 1000 Kč.
Poslední komentáře