§2, g) zák. č. 67/2013

Vložil VojtaS, 23. Listopad 2014 - 20:10 ::

Dobrý den, hledal jsem v diskusi, ale jednozačnou odpověď jsem nenašel. U osob rozhodných pro rozúčtování služeb se doba žití v bytě delší než dva měsíce v průběhu zúčtovacího období rozumí jako doba nepřetržitá nebo doba zjištěná sečtením dílčích nenavazujících dob?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PELE (bez ověření), 25. Listopad 2014 - 8:16

    Pro účely tohoto zákona se rozumí
    g) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb
    1. nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
    2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

    Zajímavá je otázka, jak chápat zejména bod 1. Je-li smluvní stranou na straně nájemce více osob, zda je pro účely nejen smlouvy, ale i určení rozhodného počtu osob, používáno v tomto tvaru jednotného čísla, i když smluvní stranou na straně nájemce je více osob. Pakliže jsou smluvní stranou např. 3 nájemci, z toho dva odjedou do zahraničí a v bytě nežijí, zda se tedy tito 3 nájemci pro rozúčtování počítají vždy jako 3 osoby, nebo jako jedna osoba, pakliže platí pravidlo, že „vlastník nebo nájemce se pro rozúčtování počítá vždy, bez ohledu, zda je v bytě přítomen či nikoli“.

    Vložil lake, 23. Listopad 2014 - 23:14

    Už se řešilo. Před zadáním dotazu jste si měl přečíst FAQ a štítky.
     http://www.portalsvj.cz/…ove-jednotce#…

    lake

    Vložil VojtaS, 24. Listopad 2014 - 16:39

    Tento odkaz jsem před položením dotazu našel, ale jediný výklad ve vláknu je ten Váš. „Zákon je formulován hloupě: napsali jej zmatkaři a schválili neználci, kteří nevědí ani co je počítání času. Doba „dva měsíce“ uvedená v zákonu je souvisle plynoucí čas od daného data do daného data. Něco úplně jiného by byl údaj „déle než 60 dní v kalendářním roce“. To by se sčítaly jednotlivé dny v průběhu celého roku.“ Z čeho usuzujete, že doba dva měsíce je souvisle plynoucí čas a nikoliv součet dílčích časových úseků. Podle tohoto výkladu tedy osoba, která by v bytě byla přítomná celé měsíce leden, březen, květen, červenec, září a listopad (tedy celkem 6 měsíců) by se nezapočítala, ale osoba která by byla přítomna po dobu leden, únor a březen (tedy jen tři měsíce) by se započítala. To postrádá logiku.

    Vložil lake, 24. Listopad 2014 - 17:32

    Zákon č. 67/2012 stanoví,že osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb je vlastník/nájemce a osoby, „u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.“.

    Z uvedeného plyne, že doba „žití v jednotce s vlastníkem/ná­jemcem“ se počítá podle měsíců. Počítání doby (lhůty) určené podle měsíců stanoví Občanský zákoník takto:

    89/2012 Sb. § 605
    (1) Lhůta nebo doba určená podle dnů počíná dnem, který následuje po skutečnosti rozhodné pro její počátek.
    (2) Konec lhůty nebo doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty nebo doby na poslední den měsíce.

    Z uvedeného plyne, že doba určená podle měsíců plyne souvisle bez přerušení. Jinak by nemohlo platit, že její konec připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá.

    lake

    Vložil PELE (bez ověření), 25. Listopad 2014 - 8:00

    Nenaznačuje náhodou slovní obrat „má se za to“ dispozitivnost? Pak by bylo možné v nájemní smlouvě, resp. ve stanovách SVJ, určit dobu jinak?

    Vložil Musíte zadat své jméno. (bez ověření), 23. Listopad 2014 - 20:38

    Máte za to, že se počítají pouze Ti, kdo vydrží v bytě nepřetržitě po dobu delší než dva měsíce?

    (Vydržela jsem tak maximálně tři dny.)

    Vložil VojtaS, 23. Listopad 2014 - 20:55

    Předpokládám, že citací „…s ním budou žít v bytě po dobu delší než dva měsíce…“ nemyslel tvůrce zákona fyzickou přítomnost osoby v bytě

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".