- Provést opatření, která omezí riziko pádu sněhu. Míra účinnosti takového opatření bude pochopitelně záviset na zvoleném typu opatření, na charakteru střechy a množství sněhu v oblasti kde dům je, tj. není to všespasitelné, ale alespoň to omezí riziko pádu sněhu či jeho množství.
- Pojištění za škodu způsobenou třetí osobě. Je možné, že některé pojišťovny budou požadovat, aby na střeše bylo opatření, které bude riziko pádu sněhu omezovat.
- Aktivně zajistit odstraňování sněhu ze střechy, v lokalitách s menším množstvím sněhu náklady nejsou nijak závratné, zpravidla to bude potřeba cca jeden až dvakrát za zimu, samozřejmě v určitých případech to lze při dostatku zkušeností a s vhodným zabezpečením zvládnout i svépomocí.
- V případě, že plocha kde auta parkují není veřejná komunikace a je ve vašem vlastnictví umístil bych značku, která upozorňuje na pád sněhu (výrobci značek ji mají v sortimentu, ale asi jen verze pro umístění na fasádu, zda i na sloupek netuším), když už nic jiného tak na riziko upozorníte za minimální náklady (nicméně povinnosti zabezpečit ochranu osob a majetku vás to nezbavuje). Pokud máte parkování upraveno ve stanovách nebo v prohlášení vlastníka zkusil bych iniciovat změnu v těchto dokumentech (parkovací stání vymezíte v plochách kde nehrozí pád sněhu). Pokud je komunikace veřejná, pak bych minimálně umístil cedulku na fasádu, zkuste s odborem dopravy na městském úřadu projednat, zda je možné i jiné řešení (ale asi neuspějete).
Pokud to potřebuje řešit ihned, začal bych cedulkou (minimální náklady) a pojištěním. V případech, kdy se začnou tvořit akumulace sněhu nebo rampouchy, které by mohly náhle spadnout, pak preventivně povolat firmu na shoz sněhu. Na jaře pak návrhem a montáží vhodných zachytávačů, případně do žlabů doplnit topné kabely (sníh udržíte na střeše zachytávači, kabely vám zajistí, aby nezamrzly žlaby a voda z tajícího sněhu odtékala). tp.
Poslední komentáře