Pavel napsal: „Členové orgánů (…) odpovídají zejména podle ObčZ.“
Soudím, že Občanský zákoník je naopak odpovědnosti za škodu zprošťuje. Vzhledem k tomu, že můj předchozí příspěvek v tomto vlákně je vyminusovaný, zopakuji to raději ještě jednou a podrobněji:
Členové statutárního orgánu SVJ neodpovídají podle Občanského zákoníku za škodu vzniklou v souvislosti s výkonem jejich funkce.
Jedinou výjimkou by byl případ, kdy podepsali smlouvu o výkonu funkce, v níž převzali příslušné povinnosti (např. povinnost dodržovat stanovy, povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, povinnost vymáhat včas dluhy aby nemohlo dojít k promlčení, atd). Pak by byla dána i trestněprávní odpovědnost podle § 220 TrZ (porušení povinnosti při správě cizího majetku). V naprosté většině SVJ ovšem taková smlouva není. Je zde dokonce přispěvatel, který dostává záchvat zuřivosti, kdykoliv se jen zmíním o možnosti takovou smlouvu uzavřít.
Zpět k odpovědnosti za škodu: ZoVB tuto problematiku nijak neupravuje, je
tedy třeba vyjít z Občanského zákoníku. Ustanovení § 420 odst.
2 ObčZ zní:
„Škoda je způsobena právnickou osobou anebo fyzickou osobou, když byla
způsobena při jejich činnosti těmi, které k této činnosti
použili. Tyto osoby samy za škodu takto způsobenou podle tohoto zákona
neodpovídají; jejich odpovědnost podle pracovněprávních
předpisů není tím dotčena.“
Toto ustanovení je lex specialis vůči obecnému ustanovení o škodě obsaženému v § 420 odst. 1 ObčZ. Proto se v případě členů statutárního orgánu SVJ použije citovaný § 420 odst. 2. Z toho vyplývá:
- SVJ nemůže úspěšně vymáhat náhradu škody na členech výboru podle ObčZ, neboť podle § 420 odst. 2 ObčZ škodu způsobilo samo SVJ.
- SVJ nemůže úspěšně vymáhat náhradu škody na členech výboru podle pracovněprávních předpisů, protože činnost člena statutárního orgánu není činností zaměstnance a SVJ není zaměstnavatelem.
- Vlastníci jednotek nemohou úspěšně vymáhat náhradu škody na členech výboru, neboť podle § 420 odst. 2 ObčZ škodu způsobilo SVJ – právnická osoba.
- Vlastníci jednotek mohou vymáhat škodu na SVJ – právnické osobě. Škodu si pak nahradí všichni vlastníci jednotek podle svých spoluvlastnických podílů – tedy každý z vlastní kapsy.
Takto se bude hodnotit i škoda vzniklá takovou (ne)činností člena statutárního orgánu SVJ, kterou výrazně vybočil ze svěřených pravomocí, porušil stanovy, nebo nedbal usnesení shromáždění (tzv. exces). Viz např. rozsudek Nejvyššího soudu 30 Cdo 1293/2007, ze dne 31.5.2007 (http://kraken.slv.cz/30Cdo1293/2007).
lake
Poslední komentáře