Vložil lake, 30. Říjen 2011 - 17:50

Pane krejcifine,

  • Píšete, že „prostředky nebyly schváleny výborem ani shromážděním“, avšak tato skutečnost sama o sobě nezakládá trestní odpovědnost, ani právo na náhradu údajné škody. Jestliže sám předseda měl pravomoc uvolňovat a vyplácet z účtu společenství finanční prostředky a nezavázali jste jej smluvně jednat s péčí řádného hospodáře, nesete vy všichni důsledky vlastní lehkomyslnosti.
  • Píšete, že „materiály a práce byly neadekvátně dražší než je průměrná cena“. Jestliže jste výběr dodavatele nechali zcela v rukou výboru, proč si nyní stěžujete? Budete muset prokázat „neadekvátnost“ vynaložených prostředků, avšak prokážete-li to, neznamená to, že Vám někdo něco ze zaplacených částek vrátí. Při existenci písemné smlouvy by to samozřejmě bylo jinak: předseda by musel sám doložit, že nabídla byla nejvýhodnější.
  • Dále píšete o nekvalitně odvedené práci. Tu je ovšem třeba reklamovat u dodavatele, nikoliv podávat trestní oznámení.
  • Píšete, že práce si odsouhlasil předseda sám, avšak nezmiňujete se o tom, zda tím nějakým způsobem porušil zákon či stanovy vašeho SVJ. Dále nepíšete zda tím byla způsobena nějaká škoda. Pokud ano, musel byste se (spolu s ostatními) domáhat odškodnění vůči SVJ a toto odškodnění byste tedy obratem zaplatil ze své kapsy. Při existující smlouvě o výkonu funkce by samozřejmě bylo možno pohodlně vymáhat na členech výboru.

Doporučuji Vám projít podklady, které k věci máte, a podle toho rozhodnout, zda by se mohlo jednat o občanskoprávní spor, nebo zda můžete prokázat trestněprávní odpovědnost určité osoby, nebo zda necháte věc definitivně plavat. Více na dálku poradit neumím.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.