Je zajímavé, že zřetelná odpověď na vaši otázku je vyslovena panem Bukovským, ve zdůvodnění, že balkony patří do společných částí budovy. Napsal „pokud by se např. opravovala fasáda domu tak by prostředky na novou fasádu balkónů nemohli jít z FO, ale z peněz jednotlivých vlastníků“.
Každá diskuse k tomuto tématu sklouzne k zařazení balkónů. Přesto, že zákon říká, že balkón, může být podle okolností spočívajících v účelu jeho užívání buď součástí společných částí domu ve vlastnictví vlastníků všech bytových jednotek (popřípadě ve vlastnictví vlastníků několika bytových jednotek), anebo může být ve vlastnictví vlastníka bytové jednotky jako příslušenství bytu. Rozhodující je prohlášení vlastníka. Souhlasím s názorem, že je žádoucí, aby byly balkóny společnou částí domu z důvodů zajištění řádné údržby.
Domnívám se, že rozpory vznikají z toho, že se záležitost posuzuje z hlediska vlastnictví, zatímco podstatným je užitek. Zásadní je, komu balkón přináší užitnou hodnotu, a kolik tato užitná hodnota stojí. Balkon není na fasádě proto, aba ji podpíral, jak jsem se také dočetl, ale je tam hlavně proto, aby někomu sloužil, případně pro všechny „zvýraznil a zpestřil“ vzhled budovy. Snad všichni víte, že se mnoho let k ploše bytu pro stanovení příspěvku do FO přičítala polovina plochy balkónu. Některá družstva u lodžie zvyšovala tuto částku na 0,7 plochy lodžie. To prosím za socializmu, kdy bylo všechno společné.
Lidé by neměli hledat odpovědi pouze v zákonech, ale mohli by uplatnit vlastní názor. Mnohem jednodušším by bylo nalezení shody vlastníků, jaký podíl na nákladech ponese společná záloha, a jaká část má zůstat na vlastnících. Pokud bude vlastník bytu bez balkónu platit opravy balkonu, který užívá výhradně někdo jiný, dojde k neoprávněnému zisku a újmě (porušení zákona). Navíc dojde k velmi nerovnoměrnému dělení nákladů na balkony mezi vlastníky. U nás například by největší byt bez balkónu „zaplatil“ mnohem více než většina bytů s balkónem, přesto, že náklad na opravu je u všech balkónů stejný. Téměř vždy se spor omezí na to, zda vlastnit a platit, nebo nevlastnit a hradit ze společného. Pan JarekSVJ říkal nejednou, že u nich platí 50:50. Takový způsob mi připadá vhodný, ale uvedené dělení příliš shovívavé, já bych se spíše omezil do hranice 30% ze společného. Ale k těmto názorům se nikdo nevyjadřuje.
Mám dojem, že tu mnoha diskutujícím nejde o hledání objektivního hlediska na způsob hrazení oprav balkónů a lodžií, ale o zdůvodnění způsobu, který by jim lépe vyhovoval. Zdůvodnění způsobem, že tyto prvky patří k fasádě, tomu nasvědčují. Já to vidím tak. Pokud jsou na fasádě balkony, které značně zvýší náklady na opravy domu o opravy balkonů, nemají byty bez balkonu morální povinnost podílet se na zvýšených nákladech stejnou měrou jako byty s balkonem, oni přece balkony na fasádě nepotřebují. Mohou se ale z různých platných důvodů, ke spoluúčasti přihlásit dobrovolně.
FrantaF
Poslední komentáře